Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dávejte si pozor na ‚zdravotní šmejdy‘, varuje lékárnice

Zdraví

  5:08
„Na webu dnes najdete cokoli, otázkou ale zůstává, jestli to potřebujete a zda vám to vůbec pomůže,“ říká Michaela Bažantová, lékárnice a tisková mluvčí České lékárnické komory.
Medicína - ilustrační fotografie.

Medicína - ilustrační fotografie. foto: Shutterstock

LN Lidé hledají léky, zdravotní pomůcky, ale i terapie na webu. Je to rozumné?
Dnešní doba svádí k jednoduchým řešením, kterým se právě hledání pomoci na webu může zdát. Má to však háček, neboť si můžeme nesprávně diagnostikovat zdravotní potíže a jejich příčinu. Následné hledání pomoci je pak zatíženo naší chybou na začátku. Například máte dlouhodobě suchý kašel, zkoušíte vše možné – vystřídáte všechny léky, které jsou k dispozici, zkusíte bylinky, doplňky stravy, a nakonec se uchýlíte k alternativním metodám. A nic. Protože jste neodhalili příčinu, kterou mohou být léky na vysoký krevní tlak. A tak jste místo efektivního způsobu, který tkví ve výměně léků na vysoký krevní tlak, zatížili své tělo bezpočtem zbytečných léčiv či doplňků stravy. A zatížili jste také svou peněženku.

LN Na internetu se objevují i léky na předpis. Co mohou v nepovolaných rukou natropit?
Některé přípravky, které lze sehnat na internetu, jsou nelegální – nejsou v ČR registrované, nebo to jsou léky, které mohou být vydávané jen na recept v kamenné lékárně. Třeba často sháněné léky na spaní, erekci nebo anabolika mají spoustu nežádoucích vedlejších účinků nebo mohou vyvolávat závislost. Třeba uživatelé anabolik mohou ztratit soudnost a mohou být agresivní i vůči svému okolí.

Padělané léky

LN Snaží se proti tomu lékárnická komora něco dělat?
Když zjistíme, že se někde na internetu nabízejí nelegální léčivé přípravky, podáváme podnět na Státní ústav pro kontrolu léčiv.

LN Asi není dobře, pokud pacient bere léky předepsané lékařem a současně přípravky, které si na internetu naordinoval sám...
Jakékoli dva léky na sebe mohou vzájemně působit – to platí o lécích na předpis i lécích, které si můžete pořídit bez něj a třeba i na internetu. Účinek léků mohou ovlivňovat i doplňky stravy či potraviny. Někdy může dojít ke snížení účinku, někdy k jeho zvýšení. Pokud si nejste jisti, zda lék můžete užívat, poraďte se raději s lékárníkem – a to před samotným pořízením léku, abyste si místo pomoci neublížili.

LN Setkala jste se s lidmi, kterým radil MUDr. Google a nechtěli si nechat poradit od vás?
Není třeba měnit k pacientům přístup podle toho, zda se už před tím snažili své zdravotní potíže vyřešit jinak či jinde. Před výběrem vhodného přípravku se snažím získat od pacienta maximum informací včetně jeho předchozích pokusů o samoléčbu. Abych doporučila opravdu to, co považuji za nejlepší, a nedoporučovala něco, s čím má negativní zkušenosti. A někdy je tou nejlepší pomocí rada, aby navštívil lékaře, protože na jeho obtíže už samoléčba nestačí.

Na druhou stranu jsem velmi nekompromisní k různým obchodníkům, kteří útočí svými rádoby výhodnými nabídkami na staré a nemocné lidi, slibují jim zázraky, a přitom nabízejí předražené přípravky bez prokázaných účinků. Pokud za mnou pacienti přicházejí s takovou zkušeností, snažím se jim co nejlépe vysvětlit, že se stali obětí „zdravotních šmejdů“, a vždy jim doporučuji odběr takových přípravků co nejdříve ukončit.

LN Je těžké tyto lidi přesvědčit, že nečiní dobře?
Někteří lidé se o svých chybách musí přesvědčit sami. Jiní si poradit dají. Nezřídka si například přijdou do lékárny pořídit tonometr, tedy přístroj na měření krevního tlaku. Poté, co si první, nevyhovující nebo nepřesný, pořídili v běžném obchodě nebo na internetu. Protože napodruhé už hledají kvalitu, radu a možná také jistotu. Pokud jim v takovém případě lékárník pomůže vybrat správný přístroj, obrátí se na něj pacienti s důvěrou znovu.

Padělané léky

LN Počet lidí nakupujících na webu stále roste a hovoří se o širší legalizaci prodeje na internetu...
Internetový obchod mění výdej léků na prostou logistiku. Odstraňuje to zásadní – lékárníka a jeho osobní kontakt s pacientem. Lékárník působí jako kontrola, bezpečnostní pojistka, záruka originality léků. A někdy jako brzda. Pro některé obchodníky je lékárník překážka, která jim může zhatit „obchod“.

LN Jaká si myslíte, že je cesta, aby lidé důvěřovali spíš odborníkovi než webu?
Odborník a web – to dnes nejsou dva vzájemně se vylučující pojmy. I Česká lékárnická komora před pěti lety založila portál pro pacienty Lékárnické kapky. Ten spravují lékárníci a poskytují v něm také rady, a bez reklam. Přesto osobně považuji za nejlepší formu lékárenské péče osobní kontakt s pacientem, při němž dochází k dialogu a zpětné vazbě. Osobní kontakt s pacientem, kterého vídám pravidelně, znám jeho chronickou medikaci a mám jeho důvěru. 

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat