Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Demence není součástí normálního stáří, upozorňuje lékařka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Musíte se snažit pochopit, jak demence mění myšlení, vnímání i chování a vyjadřování daného člověka. Pak se bude s nemocným Alzheimerovou chorobu komunikovat lépe, říká docentka Iva Holmerová z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy a Gerontologického centra v Praze.

LN Alzheimerovou chorobou trpí častěji starší pacienti. Svádí to, abychom řekli, že ke stáří demence zkrátka patří…
Alzheimerova nemoc je nejčastější příčinou syndromu demence a její riziko opravdu stoupá s věkem. Ale přesto platí, že demence není součástí normálního stáří, je vždy důsledkem onemocnění, které poškozuje mozkovou kůru.

LN Představme si, že u našeho příbuzného byla diagnostikována Alzheimerova choroba, nezbývá než se o něj postarat. Na co bychom se měli připravit?
Pokud se jedná o první příznaky, může člověk ještě dlouhou dobu vést kvalitní život, samozřejmě s určitými omezeními. Stanovení diagnózy neznamená automaticky rezignaci na normální život, tedy nemělo by. I lidé s mírnou demencí by měli být co nejdéle aktivní, případně i pracovat, pokud je to možné. Tím myslím, že například překladatel či recepční může pracovat často ještě i docela dlouho po stanovení diagnózy. Možné to není třeba u letových dispečerů. V pozdějších stadiích je zapotřebí zejména zajištění podpory a péče.

LN S některými problémy je možné se obrátit na odborníky. Kam konkrétně?
Prvním krokem by měla být návštěva praktického lékaře, který ví nejvíce o zdravotním stavu daného člověka a také o případných dalších onemocněních, která by mohla zhoršovat kognitivní stav nebo imitovat demenci.

Podle společné porady s praktikem by se do další péče měl zapojit i specialista, zpravidla to bývá neurolog, a to zejména u mladších nemocných nebo u lidí, u nichž se syndrom demence projevuje atypickými příznaky. Na psychiatra se obracíme zejména v případě, kdy jsou akcentované psychické příznaky syndromu demence. Na geriatra zejména v případech, kdy pacientem je člověk vyššího věku, který má mnoho dalších diagnóz, a kdy je zapotřebí hodnotit a léčit nejen psychické, ale i somatické problémy.

LN Co je nejdůležitější pro člověka s Alzheimerovou nemocí?
Každý člověk s demencí je jiný, má jiné potřeby. Záleží na typu demence a zejména na stupni jejího vývoje, zda se jedná o počínající, mírnou demenci či zda je už stav pokročilý a těžký. Lidé s demencí a jejich pečující blízcí potřebují různé služby, měli by tedy včas pamatovat i na to, aby si zažádali například o příspěvek na péči, kterým budou služby spolufinancovat.

LN Co je pak nejdůležitější v domácím prostředí?
Jsou to blízcí. Pečující blízcí. To jsou klíčové osoby pro každého člověka žijícího s demencí. Ve fázi počínající demence zejména u Alzheimerovy nemoci mohou žít lidé ještě samostatně, ale podpora ze strany blízkých je pro ně nepochybně důležitá. S progresí syndromu demence se potřeba péče zvyšuje, protože člověk s demencí stále více potřebuje nejen podporu, ale také pomoc v jednotlivých aktivitách denního života.

LN Nemohou se doma stát nějaké nehody, nebude nemocný potřebovat stálý dohled?
Vždy je nutné najít dobrý kompromis mezi bezpečností člověka a kvalitou jeho života. Většina z nás si přece přeje žít kvalitním životem, bez zbytečných omezení. Takový život má ale svá rizika, která jaksi samozřejmě přijímáme. Jde spíše o to, abychom se nevystavovali rizikům zbytečným.

To se týká do značné míry i lidí s demencí – vždy je zapotřebí zvážit, které riziko je ještě únosné, přijatelné, a které již nikoli. Jaké omezení je opravdu nutné. Jsou to zpravidla těžká rozhodnutí, na kterých by se měl podílet hlavně člověk žijící s demencí, jeho blízcí, a podporu by jim měli poskytnout odborníci.

LN Jaká je komunikace s podobným pacientem?
’Není „podobný“ pacient. Lidé žijící s demencí jsou různí a záleží na mnoha faktorech. Zdůrazním jen některé nejdůležitější: Přijímat a respektovat člověka s demencí či kognitivní poruchou jako dospělého člověka, a tak se k němu i chovat. Z toho zpravidla vychází úspěch či neúspěch veškeré komunikace.

Měli bychom znát příznaky demence – u Alzheimerovy nemoci se jedná zprvu a zejména o poruchy paměti. Je tedy přirozené, že se člověk žijící s demencí může opakovaně, a to i velmi často ptát na stejné věci. S tím je třeba počítat, i když není zrovna jednoduché pořád odpovídat na to samé.

Mnoho nesnází v komunikaci ale i změněné chování vyplývá z povahy syndromu demence, z toho, jak se člověku jeví okolní svět. Mnohdy je pak jeho reakce docela logická, i když zcela jiná, než bychom očekávali u jiných lidí. Takovou dosti univerzální radou, jak se chovat k lidem žijícím s demencí a jak s nimi lépe komunikovat, je snažit se pochopit, jak se demence projevuje a jak mění myšlení, vnímání i chování a vyjadřování daného člověka.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy
Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy

Shodit vánoční kila je přetěžký úkol, ale jde to. Dokonce i doma a tak, aby vás to bavilo. Stačí se zapojit do padesátidenní novoroční výzvy od...