Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Den ledvin upozorní na souvislost obezity s nemocemi ledvin

Zdraví

  6:14
Na souvislost obezity s onemocněním ledvin chce upozornit dnešní Světový den ledvin. Obezita je totiž spojena s častějším výskytem cukrovky, vysokého krevního tlaku a ledvinových kamenů, tedy onemocněními, která přímo souvisejí s poškozením ledvin. Diabetikům podle odborníků hrozí chronické selhání ledvin dvacetkrát častěji než běžné populaci. Poruchy ledvin postihnou až 30 procent diabetiků.
Nemocné ledviny

Nemocné ledviny foto: Shutterstock

„Bohužel nadváha je pro nefrologické pacienty velmi častá, zhruba dvě třetiny našich pacientů mají nadváhu,“ řekl ČTK přednosta Kliniky nefrologie Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Ondřej Viklický. Velmi závažnou obezitu má podle něj asi 450 pacientů, kteří se léčí v IKEM, z toho 200 pacientů jsou lidé po transplantaci ledvin. Ani pro transplantaci se totiž podle přednosty nedaří některé pacienty přimět k tomu, aby změnili svůj životní styl.

Nádory ledvin jsou dlouho bez příznaků, nepodceňujte pravidelné kontroly

Náklady na léčbu pacientů s onemocněním ledvin se ročně pohybují v řádech miliard korun. Například Všeobecná zdravotní pojišťovna, která má asi 5,9 milionu klientů, evidovala v roce 2015 přes 75.000 pojištěnců s chronickým selháním ledvin a zhruba 8780 pojištěnců odkázaných na dialýzu. Náklady na jejich léčbu dosáhly asi osmi miliard korun. Druhá největší pojišťovna, Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra, registrovala ve stejném roce 1190 pacientů na dialýze a náklady na jejich léčby ve výši 475 milionů korun. Podle mluvčí pojišťovny Hany Kadečkové náklady na péči o pacienty se závažným onemocněním ledvin každoročně stoupají.

Každý desátý..

Nějakou formou onemocnění ledvin trpí každý desátý člověk. Podle Viklického se selhání ledvin často odhalí až ve chvíli, kdy ledviny není možné zachránit. Pacient je pak odkázán na dialýzu či transplantaci ledvin. Lékaři si slibují zlepšení od loňské novinky, podle které mají rizikoví pacienti nad 50 let možnost nechat si jednou za čtyři roky vyšetřit funkci ledvin. Týká se to pacientů, kteří mají cukrovku, vysoký krevní tlak nebo kardiovaskulární onemocnění. Vyšetření zahrnuje odběr krve a rozbor moči.

Dnes mohou také lidé využít bezplatných vyšetření, která nabízejí některá dialyzační střediska. Jejich seznam naleznou na internetové stránce www.svetovydenledvin.cz.

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!