Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Depilace: nutnost nebo nebezpečí?

Zdraví

  7:00
Zbavování se přirozeného ochlupení je dnes v podstatě povinné, a to i v nejintimnějších partiích. A je jedno, jestli jste žena nebo muž.
Depilace, ilustrační foto

Depilace, ilustrační foto foto: Shutterstock

Jen máloco prošlo takovou změnou jako vztah lidstva k jeho vlastnímu ochlupení, přesněji zbytkům srsti, která zůstala po zvířecích předcích. Ještě před třiceti lety mohl mít chlupy úplně každý celkem kdekoli a nikomu to nevadilo – ba naopak. Ženy odhalovaly chlupaté nohy i podpaží bez špetky studu. A správná mužná hruď byla zcela samozřejmě osrstěná (vzpomeňme Franka Nera). Z dnešního úhlu pohledu vyloženě nechutné.

Dnes je zbavování se přirozeného ochlupení v podstatě povinné, pokud si nechcete připadat jako muzeální a zoufale demodé typ. Nejen ženy si "pěstují" hladké podpaží, nohy a také intimní partie. Stále více mužům připadá normální nemít chlupy, a to ani v okolí přirození. Údajně věří, že pak budou vypadat mužněji, a tak jsou ochotni šermovat žiletkou i kolem choulostivých míst.

Holení nohou - ilustrační foto.

"V dnešní době se epilace a depilace používá ve všech lokalitách těla z důvodu snazší hygieny. Velmi žádané je odstranění ochlupení i v tak intimních partiích, jako je oblast okolo konečníku," potvrzuje aktuální trend MUDr. Simona Bedřichová, dermatoložka z pražské Kliniky Laser Esthetic.

Chlupů máme všichni stejně
Na lidském těle se nachází okolo pěti milionů vlasových cibulek. Tento počet je neměnný, vlasových cibulek má stejně novorozeně, dospělý i člověk nad hrobem. Jediné, co se v průběhu lidského života mění, je množství a charakter chlupů a vlasů, které z cibulek vyrůstají. "Tvar i barva chloupků jsou dány geneticky. Jejich lokalizace a hlavně hustota je velmi úzce spjata s činností pohlavních hormonů," vysvětluje MUDr. Kateřina Klauzová z oddělení dermatologie kliniky Asklepion.

Mužské hormony mají na svědomí husté ochlupení v typicky mužských partiích jako tvář, hruď a záda. Naopak ženské hormony způsobují, že ženy jsou chlupaté méně a chlupy jim rostou v typicky ženských místech v podpaží a okolo přirození. Největší změny v ochlupení těla nastávají v pubertě a u žen také v menopauze, kdy se u nich více objevují chloupky v obličeji v oblasti nad horním rtem.

ČTĚTE TAKÉ:

Více chloupků u ženy se ale také může objevit náhle a obvykle naznačuje možné zdravotní problémy. "Nadměrný růst chloupků může být prvním signálem hormonální nerovnováhy, například poruchy činnosti kůry nadledvin nebo onemocnění vaječníku tzv. polycystických ovarií," upozorňuje dermatoložka. Proto je dobré na výraznější změny ochlupení upozornit svého lékaře, který provede potřebná hormonální vyšetření. Růst nežádoucího ochlupení lze také pozitivně ovlivnit některými druhy hormonální antikoncepce.

Voskem, žiletkou i laserem
Nežádoucí ochlupení lze dnes odstranit s pomocí celé řady metod. Liší se cenou, trvanlivostí výsledku, ale i náročností provedení. Při depilaci se odstraňuje pouze viditelná část chloupku, kořínek ale zůstává zachován, při epilaci se odstraní chloupek celý, a to buď dočasně pomocí epilačních strojků, nebo trvale laserem.

Až několikatýdenní efekt má depilace voskem, cukrem nebo s pomocí depilačních krémů. Ošetření voskem je ale bolestivé a nevhodné pro citlivou pokožku nebo pro lidi, kteří špatně snášejí bolest. Ošetření pomocí cukrové pasty je šetrnější, ale pro citlivou pokožku se také nehodí. Depilační krémy a pěny naruší strukturu chloupku a "rozpustí" jej těsně pod povrchem kůže. Nedoporučuje se ale lidem s kožními alergiemi, protože krémy obsahují poměrně agresivní látky. Při holení, ať už žiletkou nebo holicím strojkem, se chloupky seříznou těsně v místě, kde vyrůstají z kůže. Může ale dojít k zarůstání a ani nelze vyloučit poranění. "Proto se tato metoda nedoporučuje lidem se sníženou imunitou, například diabetikům nebo lidem s lymfedémem," upozorňuje MUDr. Klauzová.

Pečujte o své nohy (ilustrační foto)

Trvalý efekt má epilace pomocí elektrokoagulační jehly, kterou ale nelze použít na všechny partie těla. Může navíc zanechávat drobné jizvičky. Největší využití má při ošetřování ojedinělých a silných chloupků v obličeji, například na bradě nebo nad horním rtem.

Laser: pozor na znaménka
Mezi nejmodernější a nejefektivnější metody odstranění chloupků patří laserová epilace. Její celkový výsledek je ale ovlivněn mnoha faktory, například barvou chloupků, věkem klienta i jeho hormonální výbavou. Nevhodná je pro lidi s chladovou alergií a riziková může být i pro epileptiky, protože světelné výboje laseru mohou spustit epileptický záchvat.

V současnosti se "světlem" pracují dva typy přístrojů. Vedle výkonového laseru, se kterým ovšem smí pracovat pouze lékaři nebo zdravotní sestry, se pro epilaci – v tomto případě tzv. fotoepilaci – používá přístroj IPL (Intense pulsed light, česky intenzivní pulzní světlo), který někdy bývá za laser mylně považován. IPL ale funguje na jiném principu a obsluhovat jej mohou i kosmetičky, které nepotřebují zdravotnické vzdělání.

Poraďte se s lékařem

Pokud s epilací začínáte nebo se chystáte k razantním krokům, je každopádně bezpečnější svěřit se do rukou lékaře. "Vždy vyšetřujeme pohledem, a pokud je přítomné pigmentové znaménko, tak i dermatoskopem. Zjišťujeme, zda na pokožce není nějaký nežádoucí projev, jako zánět, kožní výrůstek nebo dermatitida," říká MUDr. Bedřichová. Jen lékař dokáže odhalit možné zdravotní kožní problémy a pomoci s výběrem vhodné metody.