Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Depilace se netýká jen žen. I muži si holí intimní partie

Zdraví

  7:00
S létem vystavujeme stále větší část pokožky slunci a samozřejmě i očím okolí. Nové trendy žádají, aby naše kůže byla - přírodě navzdory - bez chlupů. Tento trend se netýká jen žen, ale i mužů.

Přibývá mužů, kteří si holí i intimní partie. foto: Shutterstock

V internetových diskusích na téma depilace se už dávno nediskutuje o tom, jakým způsobem, jak často a v jakém rozsahu depilují ženy. Stále častěji se probírá téma odstraňování chlupů u mužů.

Slevy na depilaci

Zbavte se chloupků.  Server Raketa.cz vám denně přináší slevy na odstranění chloupků   kosmetickém salonu přímo ve vašem městě.

Přiměřeně ochlupená hruď donedávna nikoho nešokovala, a dokonce bývala a pro někoho stále je symbolem mužnosti. Stačí si vzpomenout třeba na snímek Romana Šebrleho házejícího oštěpem, jemuž decentně vykukují z tílka obepínajícího mužný hrudník chlupy.

Naproti tomu fotbalista a esenciální metrosexuál David Beckham na svých reklamních fotografiích s obnaženým hrudním košem deklaruje, že chlupy už se nenosí. U zástupců dnešní mladé generace mohou vyvolat stejně zděšené reakce, jako u střední generace vyvolávala třeba chlupatá záda idolu našich maminek či babiček.

Vyholený, stále mužný?

"Můžu říct, že klientů z řad mužů, kteří si nechávají odstranit ochlupení, rok od roku přibývá. Kromě zad a podpaží požadují stále častěji i zákrok v oblasti hrudníku a není tak neobvyklé, že chtějí vyholit i chlupy v intimních oblastech," uvádí kosmetička Lada Pavelková. "Jedná se především o mladé muže a důvody, které zmiňují, jsou estetické i hygienické. Obecně se dá shrnout, že chtějí eliminovat negativní pachovou stopu," upřesňuje kosmetička.

Právě to by mohlo být z hlediska sexuality ale chybou, jak už několikrát zmínil sexuolog Radim Uzel. Podle něj se podvědomě řídíme při výběru partnera právě pachem. Možná by bylo lepší říci vůní, neboť silný odér linoucí se z podpaží či spodního prádla působí odpudivě snad na každého bez výjimky. Pach vzniká v místech, kde jsou potní žlázy, a ochlupení, které je kryje, onen pach zadržuje.

Depilace, ilustrační foto

Z hlediska evolučního jsou dnes chlupy již zcela zbytečné a je možné, že jednou úplně vymizí. "K tomu by došlo pouze v případě, že by muži dlouhodobě preferovali ženy mající od přírody méně ochlupení. Tato vlastnost by se postupně projevila i u nich samých a v horizontu deseti až sta generací by se výsledek této selekce projevil tak, že by byly méně chlupaté ženy a stejně tak by o své chlupy přišli i muži," vysvětluje Jaroslav Felgr, respektovaný evoluční biolog. Manuálním odstraňováním ochlupení tak lidstvo paradoxně šálí své geny a brání tomu, aby se ho geneticky zbavilo. "Gen o tom, zda se jeho nositelka holí, nic neví," doplňuje biolog. Přitom snaha zbavit se ochlupení přetrvává napříč kulturami už odedávna.

Import z Orientu

Už ve starověkém Egyptě se ženy depilovaly pomocí emulzí obsahujících olej a med. Hladká pokožka byla stejně jako dnes pokládána za krásnou, a navíc jim dodávala žádaný status nevinnosti. Hladkost bez chlupů preferovaly i příslušnice následných kultur. Podle knihy Sexuální život ve starověkém Řecku od nizozemského autora Hanse Lichta považovaly tehdejší Řekyně za ošklivé ženy, jež si ponechávaly pubické ochlupení, a tak jej hlavně dámy z vyšších vrstev už tehdy pravidelně odstraňovaly. Ve středověkém Orientu protkaném lázněmi se pak tento trend udržel a válečníci či obchodníci, kteří sem v průběhu staletí zavítali, jej pak čas od času přenesli zpátky do Evropy. Tedy minimálně do zdejších nevěstinců.

Ženské holení trvale přešlo do západní kultury během minulého století spolu s plavkami - obecně vždy platilo, že části těla, které z nich vyčnívají, by měly vyčnívat bez chlupů. Ve východním bloku v období totality depilovaly ponejprv manekýnky. "Když jsem začala dělat modeling, psal se rok 1972 a to si již dívky vyholovaly podpaží a nohy," vzpomíná Milada Karasová, zakladatelka prestižní modelingové agentury Czechoslovak Models. "Třísla se pak upravovala pouze pro předvádění plavek a spodního prádla."

Teprve po revoluci se modelky přizpůsobily novým trendům a značně rozsáhlejší depilaci. "Dnes je trend opravdu hladkého těla, některé modelky si holí i paže, muži nejsou výjimkou. Ti si navíc vyholují podpaží a hrudník, a když to žádá reklama nebo fotograf, oholí si muži i chlupy na rukou, nohou, zádech a tříslech. Myslím, že tu trend holátek ještě dlouho zůstane, je to hygieničtější," komentuje Karasová.

Do sprch a šaten jen bez chlupů

Důvody k holení v dnešní kultuře nejsou jen hygienické, ale i sociální. A nejen u žen a dívek, ale už i u chlapců. "Kluci dnes koukají divně na spolužáka, který se neholí v podpaží - jednomu se dokonce posmívali na Facebooku. Řekl bych, že mezi staršími žáky je holení minimálně v těchto partiích běžná věc. Je to klasický generační jev. Já se budu holit vždycky jen na obličeji," je přesvědčen Jiří C., tělocvikář pražského gymnázia.

"Vyholení u kluků je dnes už standard a v mém věku se holí téměř všichni," říká středoškolačka Karolína M. z Prahy, jež o depilaci chlapců slyšela od svého přítele, který dělá box. Právě převlékání a sprchování po sportovních aktivitách jsou oním sociálně konfrontačním momentem pro pubické ochlupení. "Když jsem začala chodit na zumbu, zjistila jsem, že naprostá většina mladých žen dnes preferuje sestřih na Lolitku. Pouze s lehce vyholenými třísly jsem si mezi nimi připadala divně, tak jsem přešla na kompletní odchlupení. Zdá se mi, že mám od té doby i lepší sex," uvádí šestatřicetiletá Ema K. Podle výzkumů australské sexuoložky a vehementní propagátorky depilace Philippy McCafferyové je tento efekt většinový. "Odstranění všech chlupů v oblasti genitálií vede ke zkvalitnění sexuálního života," tvrdí ve své studii sexuoložka.

Autor:

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...