Sobota 22. února 2020svátek má Petr 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Depilace se netýká jen žen. I muži si holí intimní partie

Přibývá mužů, kteří si holí i intimní partie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přibývá mužů, kteří si holí i intimní partie. | foto: Shutterstock

S létem vystavujeme stále větší část pokožky slunci a samozřejmě i očím okolí. Nové trendy žádají, aby naše kůže byla - přírodě navzdory - bez chlupů. Tento trend se netýká jen žen, ale i mužů.

V internetových diskusích na téma depilace se už dávno nediskutuje o tom, jakým způsobem, jak často a v jakém rozsahu depilují ženy. Stále častěji se probírá téma odstraňování chlupů u mužů.

Slevy na depilaci

Zbavte se chloupků.  Server Raketa.cz vám denně přináší slevy na odstranění chloupků   kosmetickém salonu přímo ve vašem městě.

Přiměřeně ochlupená hruď donedávna nikoho nešokovala, a dokonce bývala a pro někoho stále je symbolem mužnosti. Stačí si vzpomenout třeba na snímek Romana Šebrleho házejícího oštěpem, jemuž decentně vykukují z tílka obepínajícího mužný hrudník chlupy.

Naproti tomu fotbalista a esenciální metrosexuál David Beckham na svých reklamních fotografiích s obnaženým hrudním košem deklaruje, že chlupy už se nenosí. U zástupců dnešní mladé generace mohou vyvolat stejně zděšené reakce, jako u střední generace vyvolávala třeba chlupatá záda idolu našich maminek či babiček.

Vyholený, stále mužný?

"Můžu říct, že klientů z řad mužů, kteří si nechávají odstranit ochlupení, rok od roku přibývá. Kromě zad a podpaží požadují stále častěji i zákrok v oblasti hrudníku a není tak neobvyklé, že chtějí vyholit i chlupy v intimních oblastech," uvádí kosmetička Lada Pavelková. "Jedná se především o mladé muže a důvody, které zmiňují, jsou estetické i hygienické. Obecně se dá shrnout, že chtějí eliminovat negativní pachovou stopu," upřesňuje kosmetička.

Právě to by mohlo být z hlediska sexuality ale chybou, jak už několikrát zmínil sexuolog Radim Uzel. Podle něj se podvědomě řídíme při výběru partnera právě pachem. Možná by bylo lepší říci vůní, neboť silný odér linoucí se z podpaží či spodního prádla působí odpudivě snad na každého bez výjimky. Pach vzniká v místech, kde jsou potní žlázy, a ochlupení, které je kryje, onen pach zadržuje.

Depilace, ilustrační foto

Z hlediska evolučního jsou dnes chlupy již zcela zbytečné a je možné, že jednou úplně vymizí. "K tomu by došlo pouze v případě, že by muži dlouhodobě preferovali ženy mající od přírody méně ochlupení. Tato vlastnost by se postupně projevila i u nich samých a v horizontu deseti až sta generací by se výsledek této selekce projevil tak, že by byly méně chlupaté ženy a stejně tak by o své chlupy přišli i muži," vysvětluje Jaroslav Felgr, respektovaný evoluční biolog. Manuálním odstraňováním ochlupení tak lidstvo paradoxně šálí své geny a brání tomu, aby se ho geneticky zbavilo. "Gen o tom, zda se jeho nositelka holí, nic neví," doplňuje biolog. Přitom snaha zbavit se ochlupení přetrvává napříč kulturami už odedávna.

Import z Orientu

Už ve starověkém Egyptě se ženy depilovaly pomocí emulzí obsahujících olej a med. Hladká pokožka byla stejně jako dnes pokládána za krásnou, a navíc jim dodávala žádaný status nevinnosti. Hladkost bez chlupů preferovaly i příslušnice následných kultur. Podle knihy Sexuální život ve starověkém Řecku od nizozemského autora Hanse Lichta považovaly tehdejší Řekyně za ošklivé ženy, jež si ponechávaly pubické ochlupení, a tak jej hlavně dámy z vyšších vrstev už tehdy pravidelně odstraňovaly. Ve středověkém Orientu protkaném lázněmi se pak tento trend udržel a válečníci či obchodníci, kteří sem v průběhu staletí zavítali, jej pak čas od času přenesli zpátky do Evropy. Tedy minimálně do zdejších nevěstinců.

Ženské holení trvale přešlo do západní kultury během minulého století spolu s plavkami - obecně vždy platilo, že části těla, které z nich vyčnívají, by měly vyčnívat bez chlupů. Ve východním bloku v období totality depilovaly ponejprv manekýnky. "Když jsem začala dělat modeling, psal se rok 1972 a to si již dívky vyholovaly podpaží a nohy," vzpomíná Milada Karasová, zakladatelka prestižní modelingové agentury Czechoslovak Models. "Třísla se pak upravovala pouze pro předvádění plavek a spodního prádla."

Teprve po revoluci se modelky přizpůsobily novým trendům a značně rozsáhlejší depilaci. "Dnes je trend opravdu hladkého těla, některé modelky si holí i paže, muži nejsou výjimkou. Ti si navíc vyholují podpaží a hrudník, a když to žádá reklama nebo fotograf, oholí si muži i chlupy na rukou, nohou, zádech a tříslech. Myslím, že tu trend holátek ještě dlouho zůstane, je to hygieničtější," komentuje Karasová.

Do sprch a šaten jen bez chlupů

Důvody k holení v dnešní kultuře nejsou jen hygienické, ale i sociální. A nejen u žen a dívek, ale už i u chlapců. "Kluci dnes koukají divně na spolužáka, který se neholí v podpaží - jednomu se dokonce posmívali na Facebooku. Řekl bych, že mezi staršími žáky je holení minimálně v těchto partiích běžná věc. Je to klasický generační jev. Já se budu holit vždycky jen na obličeji," je přesvědčen Jiří C., tělocvikář pražského gymnázia.

"Vyholení u kluků je dnes už standard a v mém věku se holí téměř všichni," říká středoškolačka Karolína M. z Prahy, jež o depilaci chlapců slyšela od svého přítele, který dělá box. Právě převlékání a sprchování po sportovních aktivitách jsou oním sociálně konfrontačním momentem pro pubické ochlupení. "Když jsem začala chodit na zumbu, zjistila jsem, že naprostá většina mladých žen dnes preferuje sestřih na Lolitku. Pouze s lehce vyholenými třísly jsem si mezi nimi připadala divně, tak jsem přešla na kompletní odchlupení. Zdá se mi, že mám od té doby i lepší sex," uvádí šestatřicetiletá Ema K. Podle výzkumů australské sexuoložky a vehementní propagátorky depilace Philippy McCafferyové je tento efekt většinový. "Odstranění všech chlupů v oblasti genitálií vede ke zkvalitnění sexuálního života," tvrdí ve své studii sexuoložka.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek
TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek

Asi každá z nás někdy zažila pocit svědění a svíravého pocitu v intimních oblastech. O příjemných hrátkách si v takových chvílích můžete nechat jen zdát. Co když se ale tyto problémy dají řešit pomocí lubrikačního gelu?