Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Desítky žihadel místo léků? V Číně používají včelí jed jako terapii

Jarní počasí - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jarní počasí - ilustrační foto. | foto: ČTK

PEKING Včelí žihadla, jichž se mnozí tak obávají, někteří pacienti v Číně naopak vyhledávají. Věří totiž, že včelí jed může vyléčit někdy smrtelná onemocnění nebo jim i předcházet. Například Wang Meng-ling, který na své pekingské klinice aplikuje akupunkturu, se specializuje na včely a této šokové terapii už podrobil více než 27 000 pacientů. Ti při každém sezení dostanou desítky bolestivých žihadel.

"Držíte včelu mezi prsty, stisknete ji v jednom bodě a tlačíte na hlavičku, dokud nevyleze žihadlo," vysvětluje Wang ve své klinice, kterou má na předměstí čínské metropole. Včely, které používá a které po píchnutí pacienta umírají, patří ke druhu dovezenému z Itálie, upřesňuje.

Prevence i léčba

O účinnosti jedu tohoto hmyzu proti nějaké nemoci neexistuje žádný vědecký důkaz. Podle Wanga však jde o tradiční metodu, jejíž účinky jsou reálné. "Léčili jsme pacienty trpící různými nemocemi, počínaje artritidou a konče rakovinou. Výsledky byly pozitivní," ujišťuje. Včelí žihadla se mohou používat k léčbě většiny obvyklých nemocí dolních končetin, ale také k prevenci, uvádí podle agentury AFP Wang.

Americký vědecký server http://www.sciencebasedmedicine.org/ neváhá v případě této léčby, považované za všelék, hovořit o šarlatánství, a připomíná, že účinnost apiterapie nepotvrzuje žádný vědecký důkaz. Pacienti pana Wanga však této léčbě hluboce věří. Jeden z nich ujišťuje, že mu lékaři diagnostikovali rakovinu plic a nádor na mozku a dávali mu rok života. Dnes je přesvědčen, že přežil jednou tak dlouho jen díky včelám.

"Od loňského roku až do současnosti mám pocit, že moje tělo výrazně zesílilo," prohlašuje. Experti z American Cancer Society, což je organizace specializující se na boj proti rakovině, jsou ovšem neúprosní: "Neexistuje žádná klinická studie, která by ukazovala na účinnost včelího jedu či jiných včelích produktů v léčbě nebo prevenci rakoviny. Věřit tomuto jedinému druhu léčby a vyhýbat se konvenční léčbě nebo ji oddalovat může mít pro zdraví velmi vážné důsledky," varovali.

Odvolávají se na Korán

Podle internetových stránek této organizace jsou o léčivých vlastnostech včelího jedu zmínky v Koránu a také císař Karel Veliký (742-814) se prý podroboval léčbě včelími žihadly.

Včelí jed se v západních zemích používá u pacientů trpících roztroušenou sklerózou, tedy chronickou nervovou chorobou, která postihuje centrální nervový systém.

I zde však americká organizace National Multiple Sclerosis Society, pomáhající osobám postiženým touto nemocí, varuje: "Bez ohledu na stará tvrzení o pozitivních účincích včelího jedu neprokázala 24 týdnů trvající studie žádný ústup nemoci, paralýzy nebo únavy pacientů a žádné zlepšení jejich stavu."

Včelí jed je jedním z mnoha produktů živočišného či rostlinného původu, které se používají v čínském tradičním léčitelství. Čínská tradiční medicína je významnou součástí systému zdravotní péče v zemi, kde si četní pacienti nemohou běžné léky dovolit. Tradiční medicínu používají ve většině nemocnic a přednost jí dávají zejména starší pacienti. Stala se úplným průmyslovým sektorem, do něhož přicházejí významné investice a který podporuje i centrální vláda.

Pro specializované firmy a praktické lékaře to je lukrativní sektor: hodnota produkce tradiční medicíny v Číně dosáhla loni podle čínského státního statistického úřadu 516 miliard jüanů (zhruba 1,6 bilionu Kč), a to je o 31 procent více než celková zdravotnická produkce v zemi.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.