"Včasné zavádění lepku, po ukončeném čtvrtém měsíci a ne později než k ukončenému sedmému měsíci, je doporučováno evropskými odborníky na výživu. Pokud rodiče oddalují podávání cereálií po šestém měsíci, mohou zvyšovat riziko vzniku alergie na bílkoviny pšenice," vysvětlil Bronský. Pod jeho vedením vytvořili odborníci nová doporučení pro výživu kojenců a batolat.
Důležitost pestré stravy
Doporučení vycházejí z toho, že předpokladem zdraví dítěte je pestrá strava. Pokud je výživa jednostranná, má to za následek oslabení imunity. Dítěti chybějí látky pro správný vývoj. Odborníci upozorňují na nová výživová doporučení prostřednictvím iniciativy s názvem 1000 dní do života.
ČTĚTE TAKÉ: |
Po skončeném čtvrtém měsíci a nejpozději v šesti měsících by dítě podle těchto doporučení mělo začít dostávat nemléčný příkrm. Zelenina by měla být jednou ze základních potravin jako zdroj vitamínů, minerálů a vlákniny.
Mléko pro správný růst kostí
Mléko dítě potřebuje dál, i když ho matka přestane kojit. Je důležité pro správný růst kostí. V jednom roce věku, a to až do tří let, by mělo dostat denně 300 až 500 mililitrů mléka nebo výrobků z něj. Podle průzkumu dostávají kojenci 406 mililitrů mléka a starší děti 173 mililitrů. Čtvrtina dvou až tříletých dětí nedostává mléko ani jeho náhrady.
Dítě potřebuje i maso. Je zdrojem bílkovin, železa a vitamínu B. Nejvhodnější je libové hovězí, telecí, drůbeží, libové vepřové a jehněčí. Děti podle průzkumu dostávají nejčastěji kuřecí maso, které má třikrát méně železa než červené vepřové a hovězí, toho dostávají děti obecně velmi málo. "Rodiče by měli do jídelníčku zařazovat mnohem častěji hovězí maso. Správný podíl se nedá přesně vyčíslit, ale rozhodně by měl být vyšší než 50 procent," shrnul Bronský.