Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Děti by měly dodržovat pitný režim, jinak mohou mít problémy

Zdraví

  16:54
Pokud se dítě nenaučí dodržovat pitný režim, má s tím problém i v dospělosti a může mít kvůli tomu i řadu zdravotních problémů, řekla odbornice na výživu Věra Stejskalová. Nejlepší pro dítě podle ní je pitná voda zchlazená na osm až deset stupňů Celsia, s mírně nahořklou či nakyslou chutí. Dítěti je třeba vodu nabízet, aby pilo celý den po menších dávkách..
Jídelna - ilustrační foto.

Jídelna - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

"Množství tekutin závisí na věku dítěte, jeho aktivitě i teplotě ovzduší. Když se dítě v horku zpotí, mělo by dostat vedle vody také minerálku, aby si tělo doplnilo minerály," upozornila.

Rodiče by podle Stejskalové neměli zakazovat dítěti pít při jídle nebo před spaním. Má dostat napít, když má žízeň, a měl by to být nápoj, který mu chutná. Proto je lépe neučit ho na sladké, aby pak sladké nevyžadovalo.

Dítě by nemělo pít nápoje s kofeinem ani alkohol. Mléko se do pitného režimu nepočítá, řadí se pro obsah výživných látek k potravinám. Pitný režim lze doplnit ovocem, vhodný je meloun, a také zeleninou a polévkami.

Hygienička Jana Foltinová upozornila, že když dítě nemá dostatek tekutin, je nesoustředěné, nepozorné, může mít problémy ve škole a špatně se učit. Má sklon k vysokému tlaku, ledvinovým kaménkům či zácpě. Signálem nedostatku tekutin je sucho v ústech či tmavá moč.

"Žízeň znamená pro tělo stres. Nestačí pít jen při pocitu žízně, ale pravidelně a vědomě, to by rodiče měli dítě naučit," řekla.

Podle průzkumu na portálu www.rodina.cz pije 26,4 procenta dětí minerálku, 24,2 procenta vodu a 23,4 procenta slazený nápoj. Dítěti dává do školy pití 78,9 procenta rodičů.

"Zásadní vzkaz maminkám je, naučte děti pít vědomě, pravidelně, aby se to pro ně stalo normální součástí života, jako je naučíte čistit si zuby a jíst příborem," vzkázala matkám Foltinová.

Doporučila rodičům, aby při výběru vody vždy četli etikety, aby věděli, jaké minerální látky obsahují. Děti by měly dostat vodu z podzemních zdrojů, tedy pramenitou, minerální, případně kojeneckou. Vhodnější je voda neperlivá, dětský zažívací trakt může kysličník uhličitý dráždit.

Význam minerálních látek ve výživě dětí

vápník nutný pro správnou funkci srdce a srážlivost krve, prevenci řídnutí kostí, snížení rizika vzniku nádorů a hladiny cholesterolu 800 miligramů u dospělých, u dětí, těhotných a kojících žen a seniorů 1200-1500 miligramů

hořčík nedostatek přispívá k arytmii, skleróze, rakovině, chronické únavě, vysokému tlaku či řídnutí kostí 300-400 miligramů sodík pomáhá udržet rovnováhu tělních tekutin u dětí 120-400 miligramů, u dospělých 500 miligramů

draslík nutný pro svalovou činnost, aktivuje řadu enzymů 2 gramy jód nedostatek přispívá k únavě, předčasným porodům, opoždění duševního vývoje dětí 75-150 mikrogramů fluor pomáhá k tvorbě zdravé skloviny, zpomaluje rozvoj kazů 1 miligram

Autor:

Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR
Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR

Víte, že atopický ekzém je nejčastější kožní onemocnění u dětí? Tímto onemocněním kůže trpí 15 – 20 % dětí a nejčastěji se objevuje u miminek nebo...