Úterý 15. června 2021svátek má Vít 10 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Děti do dvou let by se vůbec neměly opalovat, říká lékařka

Pacientů s rakovinou kůže přibývá. Dobrou zprávou je, že od loňska má část z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pacientů s rakovinou kůže přibývá. Dobrou zprávou je, že od loňska má část z... | foto: Shutterstock

Odepřít si dovolenou u moře není nutné, je ale potřeba dodržovat určitá pravidla. Imunitní systém malých dětí nezvládne totéž co imunita dospělého, říká dětská lékařka Dana Nedělková.

LN Stále častěji se vyjíždí na dovolenou i s těmi nejmenšími dětmi. Není to riskantní?
Není to ideální, zejména v případě dětí do jednoho roku. Novorozenci a kojenci ještě nemají plně vyvinutou obranyschopnost, jejich imunitní systém teprve dozrává a není schopný se vypořádat s tím, co běžně zvládne imunita dospělého člověka. Hrozí infekce a další potíže. Všude kolem nás se nachází velké množství virů, bakterií a plísní. Malé dítě to nemusí zvládnout a onemocní. Problém je už samotná cesta. Při delším letu, třeba osmihodinovém, je dítě nuceně v takzvané stagnační poloze, kdy z důvodu nedostatku pohybu a změn polohy stagnuje periferní krevní oběh. To nezralému organismu rozhodně neprospěje. Nepříjemné jsou záněty močových cest, které u dětí do jednoho roku po delším pobytu v autosedačce, přes veškerou snahu dělat časté pauzy v jízdě, vznikají. Ne vždy se člověku také podaří zajistit úroveň hygieny stejnou jako v domácím prostředí. To všechno jsou faktory, které mluví proti. Některé rodiny tyto nástrahy dobře zvládnou a příště vycestují zase, některé dítě má ale problém hned při prvním výjezdu.

LN Pokud už se cestovat rozhodneme, jak bychom se měli připravit?
Jestliže nás čeká například dvouhodinová, nebo dokonce kratší cesta letadlem či autem, neměl by to být až takový problém. Na delších cestách je důležitá možnost co nejčastějšího odpočinku a u miminek změny polohy. Pokud se chceme vyhnout nevolnostem, neměli bychom dětem před cestou dávat moc jídla, stačí tekutiny. Některé děti snášejí cestování hůř, jiné naprosto bez problémů. Prevencí proti zvracení v autě nebo v autobuse je kinedryl podaný před cestou.

ČTĚTE TAKÉ:

LN Na co si dát pozor, jedeme-li na dovolenou k moři?
Kromě ochrany před sluncem a horkem je potřeba věnovat zvláštní pozornost jídlu. Obecně je vhodnější jídlo vařené, které prošlo důkladnou tepelnou úpravou. Dětem je lepší nedávat různé narychlo připravené minutky ani maso z grilu, které může být špatně propečené. Velice riziková je zmrzlina, protože obsahuje nevařená vejce, může v ní být salmonela. Ta je natolik odolná, že ji běžné mrazení nezlikviduje. Může se stát, že děti na dovolené v zahraničí budou jídlo odmítat, jsou totiž ve stravě poměrně konzervativní, a jídlo, které neznají z domova, jim většinou nechutná. V tom případě je dobré nabízet jim aspoň dostatek ovoce. Bude-li jinak zdravé dítě týden méně jíst, nic tak strašného se nestane.

LN Kolik tekutin by dítě mělo vypít?
V horku u moře je spotřeba vyšší než doma, stačí ale používat zdravý rozum. V případě dětí do roka věku říkáme rodičům, aby se řídili chutí dítěte. Pokud není nemocné, má přirozenou potřebu vypít přesně tolik, kolik potřebuje. Poměrně dost tekuté jsou už samotné příkrmy. U malých dětí to proto není potřeba nijak zvlášť řešit. U těch starších je to zhruba litr až litr a půl za den.

LN Jak bychom děti měli správně chránit před sluncem a horkem?
Především by se děti do dvou let neměly vůbec opalovat. To ale ještě neznamená nepustit je vůbec na slunce. Hlavně přes poledne je ovšem dobré na pláži nebo v bazénu nebýt. Malá miminka by měla být výhradně pod slunečníkem. S opalovacími přípravky je někdy potíž, často způsobují alergie. Pokud ale nebude dítě na slunci mezi jedenáctou a třetí hodinou a zbytek dne bude ve stínu, neměli bychom krém moc potřebovat.

LN Co ale dělat v případě větších dětí, které ve stínu jednoduše neudržíme?
V tom případě je mazání nutnost. Je také potřeba průběžně domazávat, nespoléhat se na tvrzení, že je přípravek voděodolný. Existuje speciální oblečení pro děti do vody, které UV záření vůbec nepropouští. To ale také nemusí být dobře. Léto chápu jako důležité období – slunce nemáme v našich středoevropských podmínkách zase tolik, tak bychom si ho aspoň v létě měli užít. Organismus díky němu vyprodukuje dostatek vitaminu D, který hraje důležitou roli v oblasti imunity a při tvorbě kalcia v kostech. Před sluníčkem je potřeba mít respekt, na druhou stranu ale není nutné panikařit.

LN Některé děti by byly ve vodě nejradši celý den. Vadí to?
Vodou se dětský organismus otužuje. Přesto je dobré dítě v rozumných intervalech, řekněme po půl- až třičtvrtěhodině, vyhnat z vody a nechat aspoň deset minut na dece zahřát. Rozproudí se tak jeho krevní oběh a také cirkulace lymfy, která souvisí s imunitou. Necháme-li je trvale podchladit ve vodě, bude jeho imunita zbytečně vyvedená z rovnováhy a je pak větší pravděpodobnost, že dostane například angínu.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...