Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Děti mají zdeformované nohy, důležité jsou boty

Zdraví

  7:00
Každé třetí dítě mladšího školního věku v Česku má podle průzkumu pražského ORP centra nesprávné pohybové návyky a zdeformované nohy s propadlou klenbou. Podle šéfa centra ortopeda Františka Picka těchto dětí přibývá.
Malá, zranitelná dětská chodidla

Malá, zranitelná dětská chodidla foto: Shutterstock

Příčinou je špatně volená obuv, jednostranná zátěž při sportu a obezita. Klouby opotřebené nesprávným pohybem a nadváhou po dosažení čtyřicítky postihne artróza. Trpí jí dva miliony dospělých Češek a Čechů.

"Varovným signálem by mělo pro rodiče být to, že dítě vysedává denně u počítače, nesportuje a tloustne. U něj se vysloveně připravuje živná půda pro onemocnění kloubů," varoval Picek.

Důležité jsou kvalitní boty

Rodiče by podle něj měli dbát na správné pohybové návyky dítěte od jeho prvních krůčků. Mělo by začít chodit po relativně pohodlném a měkkém povrchu, po koberci, ne po dlažbě či plovoucí podlaze. Naboso venku by mělo chodit jen po trávě, písku nebo mechu. Na tvrdém povrchu musí mít kvalitní boty. Ortopedické vložky se dávají malým dětem jen výjimečně.

Dětské nohy

Když kupují rodiče dítěti první botky, měly by hlavně mít pevný opatek, tedy část, která drží patu a zabraňuje vyklánění nohy do stran. Měly by také být v přední části měkké a pohodlné, aby se dobře odvíjely od podložky. Samozřejmostí je kvalitní materiál. Stejné požadavky na obuv jsou až do předškolního věku, kdy se začíná formovat klenba nohy.

Máte ploché nohy? Protahujte Achillovu šlachu

"Pakliže mají rodiče pocit, že dítě má ploché nožky, je to do předškolního věku zcela fyziologické. Preventivně by se měli s dítětem věnovat cvičení, nejdůležitější je protahování Achillovy šlachy, prospěšné jsou také úchopové manévry, i když klenbu nevytvoří," řekl lékař.

Do čtyř let je podle Picka normální, že dítě vtáčí špičky dovnitř. "Maminky to mnohdy považují za nepřirozené, ale je to normální. Nejdříve máme všichni nohy do O, pak do X a pak se teprve srovnávají. Alarmující pro rodiče by měla být asymetrie, kdy jedna nožka jde ven a druhá dovnitř," shrnul Picek.

Správné pohybové návyky podporuje pravidelné cvičení a posilování zádových svalů. Vhodné jsou vícestranné sporty jako atletika či plavání.

Autoři: ,
Témata: klenba, Česko

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat