23. prosince 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Děti se o Vánocích přejídají. Hrozí obezita

Brusel chce bojovat z obezitou populace zákazem přidávání cukru do džusů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brusel chce bojovat z obezitou populace zákazem přidávání cukru do džusů. | foto: Shutterstock

Nadcházející vánoční svátky znamenají pro řadu dětí nejen radost z očekávaných dárků, ale i riziko přejídání. Odolat přeplněným talířům by podle něj dětem měli pomoci zejména rodiče.

Upozorňuje na to primář pro léčebnou péči kliniky tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace Fakultní nemocnice v Olomouci Dalibor Pastucha, který se dětskou obezitou dlouhodobě zabývá.

Riziko obezity u dětí se rok od roku zvyšuje, Světová zdravotnická organizace ji dokonce označuje za epidemii. Podle Pastuchy jsou rizikové nejen vánoční svátky, ale celé zimní období. "Souvisí to jednak s vrozenou potřebou lidského organismu se na zimu zásobit, jednak ale s tím, že chlad způsobuje z fyziologického hlediska ukládání tuků v těle ve větší míře než v průběhu zbytku roku," uvedl lékař.

Během vánočních svátků by rodiče měli dbát na vhodné stravování a vyhnat děti od televize či počítačů ven, alespoň na každodenní procházku. Za největší problém v boji proti dětské obezitě označil laxní přístup rodičů dětí s nadváhou a někdy i ne příliš aktivní přístup dětských lékařů.

Rodiče totiž často podléhají nepravdivému dogmatu, že děti z obezity vyrostou. Naopak by si měli problém uvědomit a myslet na sestavování jídelníčku či nabídku sportovních aktivit, které jsou důležitou prevencí.

"Dítě v domácnosti nerozhoduje o svém jídelníčku, ohroženi jsou stejně chlapci i dívky. Rozdíl ve výskytu obezity mezi pohlavími se objevuje až v dospívání, kdy u dívek je výskyt daleko menší než u chlapců," uvedl primář.

Nejvíce obézních dětí je na venkově

Podle něj v České republice trpí obezitou nebo nadváhou až 20 procent dětí ve věku do 14 let a u adolescentů od 15 do 18 let je to 11 procent. V Olomouckém kraji jsou čísla o něco vyšší, zvyšuje se zejména počet obézních dětí ve věku od šesti do 12 let. Nejhůře jsou na tom sedmileté děti, což se přičítá nástupu do školy. S tím klesá množství přirozeného pohybu. Více obézních dětí je na venkově. Dětskou obezitologickou ambulancí na olomoucké klinice ročně projde kolem 250 dětí. Výjimkou nejsou ani děti s hmotností nad 100 kilogramů. Mají poškození kloubů, bolesti zad, vysoký krevní tlak, špatné jaterní funkce či dýchací potíže a další zdravotní komplikace.

Výrobci cukrovinek potvrzují, že vánoční cukroví lze napéct i zdravěji a podle nových trendů ve výživě. "Pečeme jednak diabetické cukroví a potom také zdravější cukroví z chalvy a žitné mouky. Zájme o ně je vysoký a stále se zvyšuje," uvedla Gabriela Drnovská z cukrářské výrobny Mamka v Olomouci.

Lidovky.cz, ČTK