Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Děti si ničí záda. Ve škole jen sedí, nehýbou se a tahají těžké batohy

Zdraví

  11:37
Na bolesti zad si stěžují už prvňáci. Za špatné držení těla mohou školní lavice a nedostatek pohybu. Dlouhé hodiny v anatomicky nevyhovující lavici, těžké aktovky a nedostatek pohybu – to všechno dělá z dětí budoucí pacienty ortopedických ambulancí. Špatné držení těla má už téměř polovina z nich. Část viny nese škola.
Škola (Ilustrační foto)

Škola (Ilustrační foto) foto: Shutterstock

Kubovi je teprve sedm, a už si stěžuje na bolesti zad. „Když přijde domů z družiny, musí si jít odpočinout a už několikrát po mně chtěl nějaký prášek, aby ho záda nebolela,“ popisuje jeho matka Zuzana Černá. Chlapec tráví většinu dne ve škole, ať už vyučováním, nebo v odpolední družině.

Při sportu by se mu děti smály

Po návratu domů se cítí tak unavený, že nemá na nic dalšího chuť a ani náladu. „Jsem ráda, že ho přesvědčím k tomu, aby si udělal úkoly. Vím, že se necítí moc dobře mezi ostatními dětmi a radši s nimi komunikuje přes počítač, třeba když společně hrají různé online hry,“ popisuje Kubova matka.

Podle ní je syn „trochu nemotorný“, a tak ho nemůže nutit k tomu, aby se věnoval nějakému sportu. Prý by se mu ostatní děti smály. I když Kuba nemá žádnou vrozenou vadu páteře, týká se ho problém, který obvykle trápí o desítky let starší dospělé.

Školáci (ilustrační foto)

Bolesti zad, svalová nerovnováha a celkově špatné držení těla jsou mezi dětmi až překvapivě časté. Podle posledních údajů Státního zdravotního ústavu má špatné držení těla zhruba 40 % českých dětí, což rozhodně není málo. Nemluvě o rychle narůstajícím počtu obézních dětí.

Přijdou až jako dospělí. S bolestí a začínající artrózou

„Dnešní děti nemají normální rozvoj pohybového aparátu, kdy dochází k symetrické zátěži. Naopak některé jejich klouby jsou přetěžovány, zatímco svalstvo ochabuje,“ popisuje profesor Tomáš Trč, přednosta Kliniky dětské a dospělé ortopedie 2. LF UK a FN Motol.

Podle něj přibývá dětí, které se nejen nedostatečně hýbou, ale navíc se hýbou špatně. Většinu času tráví vsedě, přesto na tom nevidí nic špatného. To, že nejsou tak pohybově zdatné a občas je pobolívají záda nebo hlava, nevnímají ony samy a často ani jejich rodiče jako vážný problém.

Přitom si už jako školáci ovlivňují svou budoucnost. „Tyto děti obvykle nepotkáváme ve svých ordinacích, ale setkáváme se s nimi až jako s dospělými, kdy už mají poškozené klouby následkem dlouhodobého jednostranného přetěžování. Proces artrózy je u nich nastartován výrazně dříve,“ upozorňuje ortoped.

  • Jak (ne)má vypadat školní lavice?
  • Proč mají děti tak těžké aktovky?
  • A jaký pohyb je pro zdravá záda nejvhodnější?
    Odpovědi přináší úterní vydání Lidových novin.