Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Děti tloustnou, v Čechách více než na Moravě

Podle odborníků musí vést dítě ke zdravému stravování hlavně rodiče | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podle odborníků musí vést dítě ke zdravému stravování hlavně rodiče | foto: Shutterstock

PRAHA České děti tloustnou, což dokládají čísla statistiků. Na svém webu uvedli, že počty dětí sledovaných v ambulancích praktických dětských lékařů stouply v letech 1996 až 2009 na více než dvojnásobek - z 10.400 na 26.700. V případě dospívajících byl nárůst dokonce téměř trojnásobný, z 6100 na 17.700.

"V přepočtu na 1000 registrovaných pacientů daného věku je nárůst léčených pro obezitu ještě větší - u dětí z 5,5 na 18,3 a u adolescentů z 8,8 na 35,9," komentovala čísla Jana Wiesnerová z Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Nadváhou nebo obezitou trpí v Česku 52 procent dospělých a téměř 16 procent dětí.

Kromě nadbytečných kil přivádí děti a dospívající do ordinací praktiků nejčastěji alergie, podíl pacientů se v roce 2009 se blíží 15 procentům.

V přepočtu na 1000 registrovaných pacientů se v roce 2009 léčilo s alergií 135,9 dětí a 176 dorostových pacientů. Tradičně výrazně horší je situace v Čechách než na Moravě. Relativně nejvíce alergiků je v Jihočeském kraji a v Praze, nejméně v krajích Zlínském a Pardubickém. Zdánlivě nízký podíl alergiků ve Středočeském kraji je dán tím, že řada tamních alergiků se léčí v Praze - evidují se podle místa léčby, ne bydliště.

Celkově bylo v roce 2009 sledováno v ordinacích praktických pediatrů 522.000 onemocnění u dětí do 15 let, což je 358 onemocnění na 1000 registrovaných pacientů. Nejčastějším důvodem byly nemoci dýchací soustavy, poruchy vidění a nemoci kůže a podkožního vaziva.

O děti a dospívající pečovalo 2052 praktických lékařů pro děti a dorost, to je zhruba deset praktiků na 10.000 dětí. Nejvíce jich bylo v Praze, na stejný počet dětí 13 lékařů, s tím souvisí nejnižší počet registrovaných pacientů v hlavním městě na lékaře - 839 a nízký počet ošetření 5559.

Republikový průměr počtu ošetření na jednoho lékaře za rok byl 5962 a průměr počtu registrovaných pacientů 950 na lékaře. Nejvíce ošetření na lékaře bylo v krajích Jihočeském, 6431 a Pardubickém, 6360.

Lékaři poskytli dohromady přes 12,2 milionu ošetření, z toho téměř 71 procent léčebných. Oproti roku 2008 je to mírný nárůst. Naopak o jedno procento klesly počty prevencí, na 24,8 procenta.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?