Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dítě musí jídlo ochutnat devadesátkrát, než si zvykne, říká nutriční terapeutka

Zdraví

  6:17
Jenom dětem říkat, že zelenina je zdraví prospěšná, většinou nepomáhá. Dítě si potřebuje jídlo mnohokrát ochutnat, než si na něj zvykne, říká Veronika Zehnálková, nutriční terapeutka Podhorské nemocnice Rýmařov.

V některých ohledech mohou být dětští vegetariáni zdravější než jejich masožraví vrstevníci. foto: Shutterstock

LN Proč vůbec potřebujeme vitaminy?
S jejich pomocí dostáváme do těla potřebné živiny, pomáhají nám udržet normální stav všech orgánů včetně kostí, zubů, kůže a sliznic. Díky nim nám správně funguje hormonální a imunitní systém. A nesmíme také zapomenout, že ovlivňují nervy a mají vliv na rovnováhu naší psychiky.

LN Leckteré potraviny jsou obohaceny o vitaminy. Jak se mohu ubránit tomu, abych tělo zbytečně netrápil jejich přebytkem?
Obsah vitaminů musí být uveden na obalu potraviny, kterou kupujete. Stačí si tedy jejich množství sečíst a podívat se, jaká je optimální denní dávka při vašem věku, tělesné hmotnosti a zdravotnímu stavu. Tato dávka je dokonce stanovena v příloze vyhlášek č. 450/2004 Sb. a č. 225/2008 Sb. Ovoce a zelenina však obvykle nejsou nabízeny v obalu s přiloženými výživovými údaji. A týká se to i dalších potravin – masa, ryb nebo vajec. Pro běžného člověka je jednodušší snažit se stravovat podle Výživových doporučení pro obyvatelstvo České republiky, která najdete na webu www.vyzivaspol. cz/vyzivova-doporucenipro-obyvatelstvo-ceske-republiky. Tato doporučení nám například říkají, že máme denně zkonzumovat 600 g zeleniny a ovoce (ideálně v poměru 2 : 1), jíst více luštěnin a celozrnných výrobků anebo sníst přibližně 400 g ryb týdně.

Léky a vitamíny nakupuje skoro polovina lidí na internetu, ukázal průzkum

LN Je nějak zajištěna objektivita doporučení, jaké vitaminy a minerální látky a proč máme brát?
Na obalech doplňků stravy, tedy například syntetických vitaminech, můžeme najít takzvaná zdravotní tvrzení o tom, že existuje souvislost mezi oním doplňkem nebo některou z jeho složek a vašim zdravím. Jejich pravdivost a správnost zajišťují předpisy Evropské unie, čtěte je proto velmi pečlivě. To se netýká jen vitaminových doplňků stravy, ale i dalších potravin, jejichž působení na lidské zdraví je na výrobku popsáno.

LN Jsou pro někoho vitaminy důležitější než pro jiné lidi?
Zvýšenou potřebu mají děti a dospívající, těhotné a kojící ženy, staří lidé a lidé trpící nějakým chronickým onemocněním.

LN Jak velkou hrají vitaminy roli v prevenci nemocí?
Vitaminy v tabletkách nás nespasí, pokud se stravujeme nezdravě. Nesmíme zapomínat na pohybovou aktivitu, ideálně venku na čerstvém vzduchu, a taky na dostatek spánku, psychickou pohodu a celkově zdravý životní styl.

LN Postačí nám vitaminy z tuzemského ovoce a zeleniny, nebo musíme nutně sáhnout po exotickém plodu?
Ty naše jistě postačí. Dokonce můžeme s výhodou využívat proměnlivosti sortimentu vlivem sezony, díky čemuž naše strava bude stále pestrá a chuťově atraktivní. Čerstvé ovoce a zelenina má vyšší obsah vitaminů a dalších zdraví prospěšných látek než ovoce transportované a skladované dlouhé týdny. Sezonní potraviny jsou obvykle také levnější, nebo si je dokonce můžeme sklidit sami na zahradě.

LN Jak bychom měli vést děti, aby jedly vitaminy v dostatečném množství? S tím bojují mnozí rodiče.
Je třeba děti naučit jíst pestře. Nabízet jim různé druhy potravin a nezaleknout se prvotního odmítnutí. Dítě někdy potřebuje až devadesát ochutnání, než novou potravinu vezme za svou. Je tedy nutné vydržet a nevzdávat se. Děti také rády konzumují jídlo, které si samy připravily, zkusme toho využít. V kuchyni možná zůstane nepořádek, ale zdravý návyk, který dítěti předáme do života, za to stojí. Důležité také je, jak pokrmy vypadají, ne nadarmo se říká, že jíme očima. U dětí to platí dvojnásob. A to nejdůležitější – jděme svým dětem příkladem. Dítě opakuje, co dělá rodič, a tak většinu návyků děti učíme vlastně nevědomky.

LN Jak se řeší vitaminy u pacientů v nemocnici? Nemocní je jistě potřebují víc než zdraví...
Zdravotní stav pacienta někdy nedovoluje příjem velkého množství ovoce a zeleniny či jiných potravin, třeba luštěnin, vnitřností či vajec. Pak je úkolem lékaře předepsat pacientovi vitaminy, u kterých hrozí či již nastal jejich nedostatek. U některých onemocnění bývá nedostatek vitaminů způsobený narušením jejich vstřebávání z trávicího traktu, anebo naopak charakter onemocnění či úrazu vede ke zvýšené potřebě určitého vitaminu. Opět je třeba myslet na jejich doplnění jinou formou, ať už v podobě tabletky či injekce.

LN Lidem, kteří jsou dlouho v nemocnici, asi nejvíc chybí vitamin D, který by jinak mohli získat díky pobytu na slunci. Je na to v nemocnici dbáno?
Ano, v nemocnicích schází vitamin D obzvláště dlouhodobě hospitalizovaným, starším osobám nebo pacientům s onemocněním jater či ledvin, a personál na to musí pamatovat. Nedostatek vitaminu D přitom vede k urychlení osteoporózy, ztrátě svalové síly a zhoršení imunity, což u dlouhodobě ležících pacientů může prodlužovat dobu léčby a znesnadňovat obnovení samostatnosti pacienta.

Autor:

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat