Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diabetiků v Česku přibývá, varují odborníci

Zdraví

  13:13
PRAHA - Zhruba 10 000 Češek a Čechů se každý rok dozví od lékaře, že u nich odhalil cukrovku. Nejčastěji se to stane náhodně při preventivní prohlídce, kdy se dělá také vyšetření krve. Obtíž se totiž kromě zvýšené hladiny cukru v krvi dlouho nijak neprojevuje, prvním příznakem může být až ztráta vědomí či nehojící se vředy na noze.
Cukrovka (ilustrační foto).

Cukrovka (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Diabetologové varují, že pokud bude počet pacientů stoupat dosavadním tempem, bude v roce 2035 trpět cukrovkou každý desátý člověk v Česku.

První projevy

Prvním projevem, který lidé opravdu zaznamenají, může být až porucha vědomí, kdy se u pacienta zjistí také vysoká hladina cukru v krvi.

Na nemoc může ukázat i to, že se pacientovi špatně hojí rány na nohou, jde o takzvanou diabetickou nohu, obtíž může vést až k amputaci.

Varující podle přednosty 2. interní kliniky Vinohradské nemocnice profesora Michala Anděla je to, že výskyt onemocnění stoupá už nejen mezi staršími lidmi, ale i ve střední věkové skupině.

Cukrovka postihuje více ženy, tvoří 54 procent léčených pacientů. Mají častěji cukrovku druhého typu, která souvisí s nezdravým životním stylem.

Ženy se dožívají vyššího věku než muži a cukrovka tohoto typu se vyskytuje u starších osob. U cukrovky prvního typu, která souvisí s dědičností, je poměr žen a mužů mezi pacienty vyrovnaný.

Dlouho se nijak neprojevuje

Při cukrovce prvního typu netvoří slinivka inzulín, při cukrovce druhého typu neumí tělo vytvořený inzulín využít. U tří procent žen odhalí lékaři těhotenskou cukrovku, obvykle ve druhé půli těhotenství, kdy slinivka nedokáže reagovat na vyšší potřebu inzulínu. Problém zmizí po porodu.

Nebezpečím cukrovky je podle primáře dialyzačního střediska profesora Ivana Rychlíka to, že se dlouho nijak neprojevuje. První signály, jako jsou zvýšená únava, poruchy erekce u mužů nebo větší žízeň, obvykle lidé přehlížejí. Původ obtíží přičítají stresu a přepracování.

ČTĚTE VÍCE:

Méně známou, ale velmi závažnou komplikací cukrovky je postižení ledvin. Postihuje až 40 procent diabetiků, v přímém ohrožení života kvůli tomu je pět až osm procent z nich, uvedl profesor Rychlík. Diabetologové podle něj i z toho důvodu pravidelně vyšetřují hladinu bílkovin v moči pacienta, může to být první signál poškození ledvin.

Autoři: ,

Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?
Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?

Mražené produkty od Nowaca jsou navrženy pro snadnou a rychlou přípravu. Jsou tak naprosto ideální, když k vám přijde nečekaná návštěva nebo už...