Čtvrtek 17. června 2021svátek má Adolf 14 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Diabetiků v Česku přibývá, varují odborníci

Cukrovka (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cukrovka (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Zhruba 10 000 Češek a Čechů se každý rok dozví od lékaře, že u nich odhalil cukrovku. Nejčastěji se to stane náhodně při preventivní prohlídce, kdy se dělá také vyšetření krve. Obtíž se totiž kromě zvýšené hladiny cukru v krvi dlouho nijak neprojevuje, prvním příznakem může být až ztráta vědomí či nehojící se vředy na noze.

Diabetologové varují, že pokud bude počet pacientů stoupat dosavadním tempem, bude v roce 2035 trpět cukrovkou každý desátý člověk v Česku.

První projevy

Prvním projevem, který lidé opravdu zaznamenají, může být až porucha vědomí, kdy se u pacienta zjistí také vysoká hladina cukru v krvi.

Na nemoc může ukázat i to, že se pacientovi špatně hojí rány na nohou, jde o takzvanou diabetickou nohu, obtíž může vést až k amputaci.

Varující podle přednosty 2. interní kliniky Vinohradské nemocnice profesora Michala Anděla je to, že výskyt onemocnění stoupá už nejen mezi staršími lidmi, ale i ve střední věkové skupině.

Cukrovka postihuje více ženy, tvoří 54 procent léčených pacientů. Mají častěji cukrovku druhého typu, která souvisí s nezdravým životním stylem.

Ženy se dožívají vyššího věku než muži a cukrovka tohoto typu se vyskytuje u starších osob. U cukrovky prvního typu, která souvisí s dědičností, je poměr žen a mužů mezi pacienty vyrovnaný.

Dlouho se nijak neprojevuje

Při cukrovce prvního typu netvoří slinivka inzulín, při cukrovce druhého typu neumí tělo vytvořený inzulín využít. U tří procent žen odhalí lékaři těhotenskou cukrovku, obvykle ve druhé půli těhotenství, kdy slinivka nedokáže reagovat na vyšší potřebu inzulínu. Problém zmizí po porodu.

Nebezpečím cukrovky je podle primáře dialyzačního střediska profesora Ivana Rychlíka to, že se dlouho nijak neprojevuje. První signály, jako jsou zvýšená únava, poruchy erekce u mužů nebo větší žízeň, obvykle lidé přehlížejí. Původ obtíží přičítají stresu a přepracování.

ČTĚTE VÍCE:

Méně známou, ale velmi závažnou komplikací cukrovky je postižení ledvin. Postihuje až 40 procent diabetiků, v přímém ohrožení života kvůli tomu je pět až osm procent z nich, uvedl profesor Rychlík. Diabetologové podle něj i z toho důvodu pravidelně vyšetřují hladinu bílkovin v moči pacienta, může to být první signál poškození ledvin.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!