23. března 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Dieta není nutná. Co dělat pro dobré trávení?

Ženské tělo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ženské tělo | foto: Shutterstock

Nechce se vám držet žádnou dietu, ale rádi byste, aby vaše trávení fungovalo dobře. Tady je několik rad, co pro to udělat.

Opravdu není nutné, abyste držela dietu. Právě naopak, náhlá a radikální změna jídelníčku a jednostranné diety mohou vašemu trávení více uškodit než pomoci. Nejenže vám brzy začnou chybět důležité živiny, ale můžete také trpět plynatostí, zácpou, průjmem a bolestmi břicha.

"Základem péče o dobré zažívání je vyvážená strava. Dobře jíst znamená jíst přiměřené množství stravy se správným podílem jednotlivých složek, tedy sacharidů, tuků a bílkovin, které pokryjí energetickou spotřebu," vysvětluje Radek Tomčík z gastroenterologického oddělení II. interní kliniky Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.

Správná skladba stravy znamená, že zhruba polovinu denního energetického příjmu tvoří sacharidy, třetinu tuky a asi 10 až 15 procent tuk včetně nenasycených mastných kyselin. "K tomu je nutné připočíst stopové prvky, vitaminy a také vlákninu. Její denní příjem by měl být 25 gramů," dodává gastroenterolog. Vláknina zvětšuje objem stolice a tím podporuje funkci střeva. Další způsob, jak podpořit trávení, je dostatečný příjem tělu prospěšných bakterií probiotik. Ty zlepšují stav střevní mikroflóry a také pozitivně ovlivňují imunitní systém.

Kalorie - ilustrační foto.

Důležité je, aby byla celá dávka jídla rozvržena do co nejvíce menších porcí během dne a doplněna dostatečným množstvím tekutin, nejlépe čistou neperlivou vodou. "Pokud kvůli pracovnímu vytížení nemůžete jíst pravidelně, je vhodné alespoň něco menšího zakousnout a řádné jídlo odložit na později," radí lékař. Neznamená to ale během dne nejíst téměř vůbec a pak se hlady večer vrhnout na ledničku a sníst cokoliv.

"Obecně platí, že je vhodné jíst méně kořeněná jídla, bez přepálených tuků a nenadýmavá. Ale každý má jiné chutě, a tak úzkostlivé dodržování pravidel zdravé výživy může vést k psychické rozladěnosti, která dobrému zažívání neprospívá," vysvětluje gastroenterolog. Pozitivně trávení ovlivňuje také dostatek pohybu a spánku.

Dbejte na svůj zelený jídelníček!

Už staré pranostiky nám na jaře po století radí „Hledej trávy pro své krávy, budeš míti zdravé stravy.“ Pokud si to vezmeme k srdci, měli bychom obzvlášť na jaře posílit náš organismus vitaminy, minerály a antioxidanty ze zelené stravy. Na jaře je v obchodech k sehnání víc druhů čerstvých salátů a fungovat začaly už i farmářské trhy se zeleninou od místních pěstitelů.

Ludmila Hamplová

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.