Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Dietní nástrahy léta. Jak si udržet váhu?

Každá úprava jídelníčku by neměla být utrpením, ale dlouhodobě přijatelnou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Každá úprava jídelníčku by neměla být utrpením, ale dlouhodobě přijatelnou... | foto: Shutterstock

Dovolená a uvolněnější režim jídelníčku je častým ohrožením pro ty, kteří se snaží hubnout nebo nižší váhu udržet. Překvapivě platí, že čím více se snažíte mít perfektní tělo do plavek, tím je pravděpodobnější, že o dovolené povolíte nejen v jídelníčku, ale i ve fyzické aktivitě.

„Pokud během dovolené nebudete alespoň částečně dodržovat zásady zdravého životního stylu, pracně shozené kilogramy nahradíte množstvím o něco vyšším,“ varuje obezitolog MUDr. Martin Matoulek.

Nebezpečí pro vaši linii může být jak režim all inclusive, tak dovolená bez zajištěného stravování. "Neustálý přísun jídla a pití, který je u dovolených all inclusive samozřejmostí, vede k tendenci přejídat se," upozorňuje odborník. I k snídani jsou běžně podávána jídla, která jsou vhodná spíš k obědu, a to jen někdy. Grilovanému kuřeti nebo prorostlému masu mnoho lidí neodolá – je to přece "v ceně", tak proč si nedopřát! Totéž platí i u alkoholu. Velmi energetické jsou nejen míchané nápoje a koktejly, i večerní posezení u vína znamená další kalorie navíc.

ČTĚTE TAKÉ:

I dovolená bez zajištěného stravování v sobě ukrývá dietní nástrahy. "V rámci úspory peněz si většina z nás veze potraviny pro redukci zcela nevhodné, jako jsou uzeniny, konzervované potraviny nebo instantní polévky," popisuje obezitolog. Řešením je podle něj pečlivý výběr potravin a také nákup čerstvých surovin přímo na místě.

Důležité je také do svého programu zařadit dostatek pohybu. "Není důvod se na dovolené příliš omezovat. Je ale třeba si uvědomit, že dovolená nemusí být jen ležení u moře a opalování prokládané jídlem," upozorňuje Matoulek. Procházky po pláži, aktivní plavání během dne, jízda na kole nebo cvičení v hotelovém fitness centru vám pomohou zvládnout i zvýšený energetický příjem během dne. Není nutné přepínat své fyzické síly, naopak pohyb by pro vás měl být příjemný. Večer pak budete spokojeně usínat.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!