Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dietní nástrahy léta. Jak si udržet váhu?

Zdraví

  7:00
Dovolená a uvolněnější režim jídelníčku je častým ohrožením pro ty, kteří se snaží hubnout nebo nižší váhu udržet. Překvapivě platí, že čím více se snažíte mít perfektní tělo do plavek, tím je pravděpodobnější, že o dovolené povolíte nejen v jídelníčku, ale i ve fyzické aktivitě.

Každá úprava jídelníčku by neměla být utrpením, ale dlouhodobě přijatelnou změnou. foto: Shutterstock

„Pokud během dovolené nebudete alespoň částečně dodržovat zásady zdravého životního stylu, pracně shozené kilogramy nahradíte množstvím o něco vyšším,“ varuje obezitolog MUDr. Martin Matoulek.

Nebezpečí pro vaši linii může být jak režim all inclusive, tak dovolená bez zajištěného stravování. "Neustálý přísun jídla a pití, který je u dovolených all inclusive samozřejmostí, vede k tendenci přejídat se," upozorňuje odborník. I k snídani jsou běžně podávána jídla, která jsou vhodná spíš k obědu, a to jen někdy. Grilovanému kuřeti nebo prorostlému masu mnoho lidí neodolá – je to přece "v ceně", tak proč si nedopřát! Totéž platí i u alkoholu. Velmi energetické jsou nejen míchané nápoje a koktejly, i večerní posezení u vína znamená další kalorie navíc.

ČTĚTE TAKÉ:

I dovolená bez zajištěného stravování v sobě ukrývá dietní nástrahy. "V rámci úspory peněz si většina z nás veze potraviny pro redukci zcela nevhodné, jako jsou uzeniny, konzervované potraviny nebo instantní polévky," popisuje obezitolog. Řešením je podle něj pečlivý výběr potravin a také nákup čerstvých surovin přímo na místě.

Důležité je také do svého programu zařadit dostatek pohybu. "Není důvod se na dovolené příliš omezovat. Je ale třeba si uvědomit, že dovolená nemusí být jen ležení u moře a opalování prokládané jídlem," upozorňuje Matoulek. Procházky po pláži, aktivní plavání během dne, jízda na kole nebo cvičení v hotelovém fitness centru vám pomohou zvládnout i zvýšený energetický příjem během dne. Není nutné přepínat své fyzické síly, naopak pohyb by pro vás měl být příjemný. Večer pak budete spokojeně usínat.

Autor:
Témata: jídlo

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...