Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dietní nástrahy léta. Jak si udržet váhu?

Zdraví

  7:00
Dovolená a uvolněnější režim jídelníčku je častým ohrožením pro ty, kteří se snaží hubnout nebo nižší váhu udržet. Překvapivě platí, že čím více se snažíte mít perfektní tělo do plavek, tím je pravděpodobnější, že o dovolené povolíte nejen v jídelníčku, ale i ve fyzické aktivitě.

Každá úprava jídelníčku by neměla být utrpením, ale dlouhodobě přijatelnou změnou. foto: Shutterstock

„Pokud během dovolené nebudete alespoň částečně dodržovat zásady zdravého životního stylu, pracně shozené kilogramy nahradíte množstvím o něco vyšším,“ varuje obezitolog MUDr. Martin Matoulek.

Nebezpečí pro vaši linii může být jak režim all inclusive, tak dovolená bez zajištěného stravování. "Neustálý přísun jídla a pití, který je u dovolených all inclusive samozřejmostí, vede k tendenci přejídat se," upozorňuje odborník. I k snídani jsou běžně podávána jídla, která jsou vhodná spíš k obědu, a to jen někdy. Grilovanému kuřeti nebo prorostlému masu mnoho lidí neodolá – je to přece "v ceně", tak proč si nedopřát! Totéž platí i u alkoholu. Velmi energetické jsou nejen míchané nápoje a koktejly, i večerní posezení u vína znamená další kalorie navíc.

ČTĚTE TAKÉ:

I dovolená bez zajištěného stravování v sobě ukrývá dietní nástrahy. "V rámci úspory peněz si většina z nás veze potraviny pro redukci zcela nevhodné, jako jsou uzeniny, konzervované potraviny nebo instantní polévky," popisuje obezitolog. Řešením je podle něj pečlivý výběr potravin a také nákup čerstvých surovin přímo na místě.

Důležité je také do svého programu zařadit dostatek pohybu. "Není důvod se na dovolené příliš omezovat. Je ale třeba si uvědomit, že dovolená nemusí být jen ležení u moře a opalování prokládané jídlem," upozorňuje Matoulek. Procházky po pláži, aktivní plavání během dne, jízda na kole nebo cvičení v hotelovém fitness centru vám pomohou zvládnout i zvýšený energetický příjem během dne. Není nutné přepínat své fyzické síly, naopak pohyb by pro vás měl být příjemný. Večer pak budete spokojeně usínat.

Autor:
Témata: jídlo

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat