Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Digitální detox. Jak si užít dovolenou bez mobilu v 5 krocích

Zdraví

  7:09
Lepší spánek, žádné pocity úzkosti ani deprese. Chcete si letos dovolenou opravdu užít? Nechtě doma telefony, notebooky, tablety i mp3 přehrávače. Digitální detox alespoň jednou za rok je pro tělo, ale především mysl, očistný.

Pro řadu lidí je zkratka mp3 synonymem pro jakoukoliv hudbu uloženou v počítači nebo mobilním telefonu foto: Shutterstock

Velmi důležité je odpoutat se v průběhu dovolené od svých pracovních závazků. Pokud to vaše práce vyloženě bytostně nevyžaduje, vypněte alespoň pro většinu dne svůj mobilní telefon, nevyřizujte žádné pracovní e-maily a pokud možno, na práci vůbec nemyslete.

Podle průzkumů dvě třetiny Čechů řeší na dovolené pracovní záležitosti, třetina z nich pak navíc i v době volna pracuje intenzivně. Workoholici mohou při digitálním detoxu zažít pořádný šok, pocity nepatřičnosti a neurotické stavy. Jak se na očistu těla a mysli připravit? Přinášíme několik jednoduchých rad.

Krok první: Závislost na technologiích
Pokud nemůžete spát, protože neustále slyšíte a cítíte vibrace telefonu, něco je špatně. Potřebujete dlouho dovolenou - bez mobilního telefonu, pracovních e-mailů a neustálého kontrolování facebookového profilu. 

Mobilní telefon (ilustrační foto)

Krok druhý: Plán
Pokud víte, že pro vás čas strávený bez digitálních „hraček“ bude náročný. Naplánujte si dny dopředu. Budete se cítit o mnoho lépe, když zjistíte, že jste plán byli schopni dodržet. 

Krok třetí: Dejte vědět rodině i přátelům, že nebudete k zastižení
Digitální mlčení. Máte li z něj strach, dejte o něm vědět všem známým, přátelům a rodině. Nebudete tak mít pocit, že vás někdo může shánět, ale nesežene, protože nejste online. Zkuste být jednou nedostupní. Nastavte si v e-mailu automatickou odpověď, napište si status na facebookový profil, dejte o sobě dopředu vědět, že příštích 14 dní k zastižení nebudete. 

Krok čtvrtý: Sny o čase, který patří jen vám
Dovolte si snít. Zapomeňte na všechny každodenní starosti a sněte o své dovolené, o čase, který patří jen vám. Podle nedávné studie sny mohou zlepšit to, jak se cítíme, zlepší náladu.

Krok pátý: Připravte se
Nazkoušejte si život bez technologií ještě před dovolenou. Přemýšlejte o tom, co vám taková zkušenost může přinést a čeho digitálním detoxem chcete dosáhnout. 

Letní dovolená. Ilustrační foto.
Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat