Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Digitální detox. Jak si užít dovolenou bez mobilu v 5 krocích

Zdraví

  7:09
Lepší spánek, žádné pocity úzkosti ani deprese. Chcete si letos dovolenou opravdu užít? Nechtě doma telefony, notebooky, tablety i mp3 přehrávače. Digitální detox alespoň jednou za rok je pro tělo, ale především mysl, očistný.

Pro řadu lidí je zkratka mp3 synonymem pro jakoukoliv hudbu uloženou v počítači nebo mobilním telefonu foto: Shutterstock

Velmi důležité je odpoutat se v průběhu dovolené od svých pracovních závazků. Pokud to vaše práce vyloženě bytostně nevyžaduje, vypněte alespoň pro většinu dne svůj mobilní telefon, nevyřizujte žádné pracovní e-maily a pokud možno, na práci vůbec nemyslete.

Podle průzkumů dvě třetiny Čechů řeší na dovolené pracovní záležitosti, třetina z nich pak navíc i v době volna pracuje intenzivně. Workoholici mohou při digitálním detoxu zažít pořádný šok, pocity nepatřičnosti a neurotické stavy. Jak se na očistu těla a mysli připravit? Přinášíme několik jednoduchých rad.

Krok první: Závislost na technologiích
Pokud nemůžete spát, protože neustále slyšíte a cítíte vibrace telefonu, něco je špatně. Potřebujete dlouho dovolenou - bez mobilního telefonu, pracovních e-mailů a neustálého kontrolování facebookového profilu. 

Mobilní telefon (ilustrační foto)

Krok druhý: Plán
Pokud víte, že pro vás čas strávený bez digitálních „hraček“ bude náročný. Naplánujte si dny dopředu. Budete se cítit o mnoho lépe, když zjistíte, že jste plán byli schopni dodržet. 

Krok třetí: Dejte vědět rodině i přátelům, že nebudete k zastižení
Digitální mlčení. Máte li z něj strach, dejte o něm vědět všem známým, přátelům a rodině. Nebudete tak mít pocit, že vás někdo může shánět, ale nesežene, protože nejste online. Zkuste být jednou nedostupní. Nastavte si v e-mailu automatickou odpověď, napište si status na facebookový profil, dejte o sobě dopředu vědět, že příštích 14 dní k zastižení nebudete. 

Jen desetina dvanáctiletých školáků ještě nemá mobil, ukázal průzkum

Krok čtvrtý: Sny o čase, který patří jen vám
Dovolte si snít. Zapomeňte na všechny každodenní starosti a sněte o své dovolené, o čase, který patří jen vám. Podle nedávné studie sny mohou zlepšit to, jak se cítíme, zlepší náladu.

Krok pátý: Připravte se
Nazkoušejte si život bez technologií ještě před dovolenou. Přemýšlejte o tom, co vám taková zkušenost může přinést a čeho digitálním detoxem chcete dosáhnout. 

Letní dovolená. Ilustrační foto.
Autor:

Mohlo by vás zajímat