Úterý 29. září 2020svátek má Michal 14 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Digitální detox. Jak si užít dovolenou bez mobilu v 5 krocích

Pro řadu lidí je zkratka mp3 synonymem pro jakoukoliv hudbu uloženou v počítači... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pro řadu lidí je zkratka mp3 synonymem pro jakoukoliv hudbu uloženou v počítači... | foto: Shutterstock

Lepší spánek, žádné pocity úzkosti ani deprese. Chcete si letos dovolenou opravdu užít? Nechtě doma telefony, notebooky, tablety i mp3 přehrávače. Digitální detox alespoň jednou za rok je pro tělo, ale především mysl, očistný.

Velmi důležité je odpoutat se v průběhu dovolené od svých pracovních závazků. Pokud to vaše práce vyloženě bytostně nevyžaduje, vypněte alespoň pro většinu dne svůj mobilní telefon, nevyřizujte žádné pracovní e-maily a pokud možno, na práci vůbec nemyslete.

Podle průzkumů dvě třetiny Čechů řeší na dovolené pracovní záležitosti, třetina z nich pak navíc i v době volna pracuje intenzivně. Workoholici mohou při digitálním detoxu zažít pořádný šok, pocity nepatřičnosti a neurotické stavy. Jak se na očistu těla a mysli připravit? Přinášíme několik jednoduchých rad.

Krok první: Závislost na technologiích
Pokud nemůžete spát, protože neustále slyšíte a cítíte vibrace telefonu, něco je špatně. Potřebujete dlouho dovolenou - bez mobilního telefonu, pracovních e-mailů a neustálého kontrolování facebookového profilu. 

Mobilní telefon (ilustrační foto)

Krok druhý: Plán
Pokud víte, že pro vás čas strávený bez digitálních „hraček“ bude náročný. Naplánujte si dny dopředu. Budete se cítit o mnoho lépe, když zjistíte, že jste plán byli schopni dodržet. 

Krok třetí: Dejte vědět rodině i přátelům, že nebudete k zastižení
Digitální mlčení. Máte li z něj strach, dejte o něm vědět všem známým, přátelům a rodině. Nebudete tak mít pocit, že vás někdo může shánět, ale nesežene, protože nejste online. Zkuste být jednou nedostupní. Nastavte si v e-mailu automatickou odpověď, napište si status na facebookový profil, dejte o sobě dopředu vědět, že příštích 14 dní k zastižení nebudete. 

Krok čtvrtý: Sny o čase, který patří jen vám
Dovolte si snít. Zapomeňte na všechny každodenní starosti a sněte o své dovolené, o čase, který patří jen vám. Podle nedávné studie sny mohou zlepšit to, jak se cítíme, zlepší náladu.

Krok pátý: Připravte se
Nazkoušejte si život bez technologií ještě před dovolenou. Přemýšlejte o tom, co vám taková zkušenost může přinést a čeho digitálním detoxem chcete dosáhnout. 

Letní dovolená. Ilustrační foto.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Cyklista s nákrčníkem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Cyklista s nákrčníkem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Cyklista s nákrčníkem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...