Pátek 29. května 2020svátek má Maxmilián, Maxim 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Díky špatnému léku jsou postižení. Za to jim Německo zvýší penze

Invalida (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Invalida (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BERLÍN Německo výrazně zvýší penze lidem, kteří jsou postižení kvůli tragickým vedlejším účinkům léku Contergan. Matkám, které tento lék farmaceutické firmy Grünenthal v 50. a 60. letech užívaly kvůli těhotenským nevolnostem, se pak rodily děti se zdeformovanými končetinami.

Německý parlament ve čtvrtek rozhodl, že asi 2700 přeživších obětí léku nově dosáhne až na šestkrát vyšší penzi než dosud, informovala německá média.

Zatímco dosud mohli postižení lidé získat měsíční důchod v maximální výši 1152 eur (asi 30 000 korun), nově to bude 6912 eur (asi 180 000 korun).

Slovo Contergan v Německu symbolizuje největší skandál z oblasti farmacie v poválečné historii. Firma Grünenthal tento prášek na spaní, který bralo hodně těhotných žen, na trh uvedla v roce 1957. Nicméně krátce nato se v různých zemích narodilo asi 10 000 dětí s těžkým poškozením paží a nohou, polovina z nich přišla na svět v Německu.

Nejdříve se předpokládalo, že deformace souvisí s jadernými testy, nicméně pak lékaři přišli na to, že proces růstu končetin nenarozených dětí ovlivňoval thalidomid, účinná látka obsažená v Conterganu. V roce 1961 Grünenthal přípravek z trhu stáhl.

ČTĚTE DÁLE:

Firma lidem postiženým jejich lékem do roku 2010 zaplatila zhruba 500 milionů eur (12,9 miliardy Kč) na odškodnění, formálně se omluvila teprve loni.

V porovnání s odškodněními, které obětem vyplácí Velká Británie nebo Švédsko, považovali němečtí postižení podporu ze strany jejich vlády za dosud neúměrně nízkou. Například oběti v Británii dostávaly ročně kolem 23 000 eur na hlavu. Švédská vláda se v roce 2004 rozhodla obětem vyplatit jednorázové odškodnění v přepočtu bezmála 54 000 eur na osobu.

V bývalém Československu nebyl Contergan k léčbě povolen. Někdejší mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt nicméně před pěti lety řekl, že i v Československu byly děti poškozené tímto lékem. Contergan se prý k jejich matkám dostal z Německa neoficiální cestou a nešlo údajně o nic hromadného. Podle tehdejšího Cikrtova vyjádření by poškození mohli teoreticky žádat odškodnění, ale prakticky asi ne, neboť nemohou prokázat, že lék byl užit, když to nebylo oficiální.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....