Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Díky špatnému léku jsou postižení. Za to jim Německo zvýší penze

Zdraví

  7:00
BERLÍN - Německo výrazně zvýší penze lidem, kteří jsou postižení kvůli tragickým vedlejším účinkům léku Contergan. Matkám, které tento lék farmaceutické firmy Grünenthal v 50. a 60. letech užívaly kvůli těhotenským nevolnostem, se pak rodily děti se zdeformovanými končetinami.
Invalida (ilustrační foto)

Invalida (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Německý parlament ve čtvrtek rozhodl, že asi 2700 přeživších obětí léku nově dosáhne až na šestkrát vyšší penzi než dosud, informovala německá média.

Zatímco dosud mohli postižení lidé získat měsíční důchod v maximální výši 1152 eur (asi 30 000 korun), nově to bude 6912 eur (asi 180 000 korun).

Slovo Contergan v Německu symbolizuje největší skandál z oblasti farmacie v poválečné historii. Firma Grünenthal tento prášek na spaní, který bralo hodně těhotných žen, na trh uvedla v roce 1957. Nicméně krátce nato se v různých zemích narodilo asi 10 000 dětí s těžkým poškozením paží a nohou, polovina z nich přišla na svět v Německu.

Nejdříve se předpokládalo, že deformace souvisí s jadernými testy, nicméně pak lékaři přišli na to, že proces růstu končetin nenarozených dětí ovlivňoval thalidomid, účinná látka obsažená v Conterganu. V roce 1961 Grünenthal přípravek z trhu stáhl.

ČTĚTE DÁLE:

Firma lidem postiženým jejich lékem do roku 2010 zaplatila zhruba 500 milionů eur (12,9 miliardy Kč) na odškodnění, formálně se omluvila teprve loni.

V porovnání s odškodněními, které obětem vyplácí Velká Británie nebo Švédsko, považovali němečtí postižení podporu ze strany jejich vlády za dosud neúměrně nízkou. Například oběti v Británii dostávaly ročně kolem 23 000 eur na hlavu. Švédská vláda se v roce 2004 rozhodla obětem vyplatit jednorázové odškodnění v přepočtu bezmála 54 000 eur na osobu.

V bývalém Československu nebyl Contergan k léčbě povolen. Někdejší mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt nicméně před pěti lety řekl, že i v Československu byly děti poškozené tímto lékem. Contergan se prý k jejich matkám dostal z Německa neoficiální cestou a nešlo údajně o nic hromadného. Podle tehdejšího Cikrtova vyjádření by poškození mohli teoreticky žádat odškodnění, ale prakticky asi ne, neboť nemohou prokázat, že lék byl užit, když to nebylo oficiální.

Autoři: ,