Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Místo pilulky tělísko. Dlouhodobá antikoncepce je žádanější

Zdraví

  7:09
Chyby v užívání jsou nejčastější příčinou selhání antikoncepce. Proto přicházejí metody, které jsou vhodné i pro zapomnětlivé. Teoreticky funguje většina antikoncepčních metod skvěle, jenže je používají lidé a ti chybují. Špatně navlečený kondom, zapomenutá antikoncepční pilulka nebo nesprávně použitý spermicid mohou vést k nechtěnému těhotenství.
Antikoncepce - ilustrační foto.

Antikoncepce - ilustrační foto. foto: Shutterstock

I proto jsou velkým antikoncepčním trendem dlouhodobé metody, které fungují bez ohledu na to, jak spolehlivý je člověk, který je používá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR od roku 2007 postupně klesá počet žen, které užívají hormonální antikoncepci. Poslední údaje jsou z roku 2013, kdy pilulky užívalo 1 087 979 žen, tedy 44,4 procenta ze všech žen ve věku 15 až 49 let. Oproti tomu v roce 2007 bralo hormonální pilulky podstatně více, 54,7 procenta žen v plodném věku.

Pokles je zřejmě dán více důvody. V té době se ženy ze silných populačních ročníků takzvaných „Husákových dětí“ rozhodovaly pro těhotenství a přestávaly brát antikoncepci. Další se po porodu k hormonální antikoncepci v pilulkách nevrátily. Některé ženy také pilulky vysadily, protože se domnívají, že jim škodí.

Pilulka či tělísko

Dalším důvodem je změna antikoncepční metody. Zde získávají zejména dlouhodobé možnosti, které se hodí i pro „zapomnětlivé“ ženy. Jsou to zejména hormonální a nehormonální nitroděložní tělíska, která se zavádějí na několik let.

Antikoncepce používaná v západní Evropě

 • Antikoncepční pilulka 25 %
 • Mužský kondom 25 %
 • Vasektomie (chirurgické přerušení chámovodů u muže) 11 %
 • Ženská sterilizace 9 %
 • Nitroděložní tělísko 4%
 • Přerušovaná soulož 3 %
 • Spoléhání na neplodné dny 2 %
 • Antikoncepční injekce 2 %
 • Pesar 1 %
 • Antikoncepční náplast 1 %
 • Podkožní implantát 1%

„Čím méně musí žena na antikoncepci myslet, tím více roste její spolehlivost,“ říká s jistou nadsázkou gynekolog Christian Fiala, který působí na lékařské univerzitě Karolinska Institutet ve švédském Stockholmu a ve Vídni založil a vede muzeum věnované problematice antikoncepce a potratů.

Už jedna zapomenutá pilulka může znamenat nechtěné početí. A kondomy při běžném použití mají spolehlivost ještě nižší. Ukazují to i výsledky studie provedené na vídeňské Gynmed Clinic. Do ní bylo zapojeno více než pět tisíc žen, které podstoupily interrupci. Před nežádoucím otěhotněním 37 % z nich nepoužívalo vůbec žádnou metodu antikoncepce, 35 % se spoléhalo na kondom, 15 %užívalo hormonální antikoncepci, 4 % důvěřovala symptotermální metodě založené na změnách teplot v průběhu menstruačního cyklu,3%věřila na plodné dny a 2 %na přerušovanou soulož.

Po prodělané interrupci se ale jejich antikoncepční preference značně změnily. Téměř polovina žen začala užívat hormonální antikoncepci, 15%zvolilo hormonální, či nehormonální nitroděložní tělísko, 10%se rozhodlo pro antikoncepční náplast nebo vaginální kroužek a jen4%se i nadále spoléhala na kondom.

Nevratná sterilizace

V Česku je zatím poměrně málo využívaná sterilizace jako metoda antikoncepce. Vminulosti jejímu většímu rozšíření bránila legislativní omezení, která ale padla.

Dnes o provedení může požádat kdokoliv starší 21 let, pokud předloží písemně žádost, stvrdí ji svým podpisem v přítomnosti svědka a potvrdí své rozhodnutí po uplynutí 14 dnů, které má na rozmyšlenou.

Přesto sterilizace není zrovna vyhledávaným zákrokem. Podle údajů z Národního registru hospitalizovaných bylo v roce 2012 provedeno 3,5 tisíce sterilizací u žen, avšak toto číslo zahrnuje i ženy, které zákrok podstoupily ze zdravotních důvodů, nikoliv na vlastní žádost. Počet mužských sterilizací se u nás neeviduje, ale pravděpodobně je ještě nižší.

„Širšímu rozšíření této antikoncepční metody brání, že výkon není hrazen pojišťovnou a cena se pohybuje mezi 10 až 15 tisíci korun, a svou roli hraje i obava z komplikací a v neposlední řadě také definitivnost výkonu,“ shrnuje Martina Novotná, lékařka brněnského institutu reprodukční medicíny Unica. Podle zahraničních studií navíc zhruba 3 až 6% lidí lituje svého rozhodnutí a z různých důvodů žádají zrušení efektu operace.

Změna nejistá

„Obnovení fertility je možné, ale není zcela jisté. Nehradí je pojišťovna a vČR také chybí specialisté zabývající se refertilizačními operacemi,“ dodává Novotná. Zahraniční data uvádějí, že úspěšnost operace obnovení průchodnosti vejcovodů je asi 50 až 88 % s ohledem na věk žen a použitou metodu sterilizace. Šance na porod živého dítěte pak kolísá od 35 do 62 %.

„Operační korekcí u mužů po sterilizaci je dosaženo průchodnosti chámovodů v 70 – 96%případů a šance na oplodnění je 28 až 40 %. Některé studie uvádějí, že šance na úspěch klesá s časem od provedení sterilizace – jako kritická se zdá doba 10 až 15 let,“ vysvětluje lékařka.

I přes neúspěch obnovující operace stále existuje šance na vlastní potomky, ale pouze za použití metod asistované reprodukce, třeba využitímmimotělního oplození nebo získáním spermie mikrochirurgickými metodami z varlete nebo nadvarlete.

Také v těchto případech si všechny výkony i léky musí dané osoby uhradit samy.

Vyhrajte roztomilou kočičku Žofku z kolekce My Fuzzy Friends od Bambule
Vyhrajte roztomilou kočičku Žofku z kolekce My Fuzzy Friends od Bambule

Roztomilé plyšové zvířátko My Fuzzy Friends Ospalá kočička Žofka čeká, kdo ji v soutěži vyhraje a vezme domů. Co pro to musíte udělat? Stačí se jen...

Mohlo by vás zajímat