Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Místo pilulky tělísko. Dlouhodobá antikoncepce je žádanější

Zdraví

  7:09
Chyby v užívání jsou nejčastější příčinou selhání antikoncepce. Proto přicházejí metody, které jsou vhodné i pro zapomnětlivé. Teoreticky funguje většina antikoncepčních metod skvěle, jenže je používají lidé a ti chybují. Špatně navlečený kondom, zapomenutá antikoncepční pilulka nebo nesprávně použitý spermicid mohou vést k nechtěnému těhotenství.
Antikoncepce - ilustrační foto.

Antikoncepce - ilustrační foto. foto: Shutterstock

I proto jsou velkým antikoncepčním trendem dlouhodobé metody, které fungují bez ohledu na to, jak spolehlivý je člověk, který je používá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR od roku 2007 postupně klesá počet žen, které užívají hormonální antikoncepci. Poslední údaje jsou z roku 2013, kdy pilulky užívalo 1 087 979 žen, tedy 44,4 procenta ze všech žen ve věku 15 až 49 let. Oproti tomu v roce 2007 bralo hormonální pilulky podstatně více, 54,7 procenta žen v plodném věku.

Pokles je zřejmě dán více důvody. V té době se ženy ze silných populačních ročníků takzvaných „Husákových dětí“ rozhodovaly pro těhotenství a přestávaly brát antikoncepci. Další se po porodu k hormonální antikoncepci v pilulkách nevrátily. Některé ženy také pilulky vysadily, protože se domnívají, že jim škodí.

Pilulka či tělísko

Dalším důvodem je změna antikoncepční metody. Zde získávají zejména dlouhodobé možnosti, které se hodí i pro „zapomnětlivé“ ženy. Jsou to zejména hormonální a nehormonální nitroděložní tělíska, která se zavádějí na několik let.

Antikoncepce používaná v západní Evropě

 • Antikoncepční pilulka 25 %
 • Mužský kondom 25 %
 • Vasektomie (chirurgické přerušení chámovodů u muže) 11 %
 • Ženská sterilizace 9 %
 • Nitroděložní tělísko 4%
 • Přerušovaná soulož 3 %
 • Spoléhání na neplodné dny 2 %
 • Antikoncepční injekce 2 %
 • Pesar 1 %
 • Antikoncepční náplast 1 %
 • Podkožní implantát 1%

„Čím méně musí žena na antikoncepci myslet, tím více roste její spolehlivost,“ říká s jistou nadsázkou gynekolog Christian Fiala, který působí na lékařské univerzitě Karolinska Institutet ve švédském Stockholmu a ve Vídni založil a vede muzeum věnované problematice antikoncepce a potratů.

Už jedna zapomenutá pilulka může znamenat nechtěné početí. A kondomy při běžném použití mají spolehlivost ještě nižší. Ukazují to i výsledky studie provedené na vídeňské Gynmed Clinic. Do ní bylo zapojeno více než pět tisíc žen, které podstoupily interrupci. Před nežádoucím otěhotněním 37 % z nich nepoužívalo vůbec žádnou metodu antikoncepce, 35 % se spoléhalo na kondom, 15 %užívalo hormonální antikoncepci, 4 % důvěřovala symptotermální metodě založené na změnách teplot v průběhu menstruačního cyklu,3%věřila na plodné dny a 2 %na přerušovanou soulož.

Po prodělané interrupci se ale jejich antikoncepční preference značně změnily. Téměř polovina žen začala užívat hormonální antikoncepci, 15%zvolilo hormonální, či nehormonální nitroděložní tělísko, 10%se rozhodlo pro antikoncepční náplast nebo vaginální kroužek a jen4%se i nadále spoléhala na kondom.

Nevratná sterilizace

V Česku je zatím poměrně málo využívaná sterilizace jako metoda antikoncepce. Vminulosti jejímu většímu rozšíření bránila legislativní omezení, která ale padla.

Dnes o provedení může požádat kdokoliv starší 21 let, pokud předloží písemně žádost, stvrdí ji svým podpisem v přítomnosti svědka a potvrdí své rozhodnutí po uplynutí 14 dnů, které má na rozmyšlenou.

Přesto sterilizace není zrovna vyhledávaným zákrokem. Podle údajů z Národního registru hospitalizovaných bylo v roce 2012 provedeno 3,5 tisíce sterilizací u žen, avšak toto číslo zahrnuje i ženy, které zákrok podstoupily ze zdravotních důvodů, nikoliv na vlastní žádost. Počet mužských sterilizací se u nás neeviduje, ale pravděpodobně je ještě nižší.

„Širšímu rozšíření této antikoncepční metody brání, že výkon není hrazen pojišťovnou a cena se pohybuje mezi 10 až 15 tisíci korun, a svou roli hraje i obava z komplikací a v neposlední řadě také definitivnost výkonu,“ shrnuje Martina Novotná, lékařka brněnského institutu reprodukční medicíny Unica. Podle zahraničních studií navíc zhruba 3 až 6% lidí lituje svého rozhodnutí a z různých důvodů žádají zrušení efektu operace.

Změna nejistá

„Obnovení fertility je možné, ale není zcela jisté. Nehradí je pojišťovna a vČR také chybí specialisté zabývající se refertilizačními operacemi,“ dodává Novotná. Zahraniční data uvádějí, že úspěšnost operace obnovení průchodnosti vejcovodů je asi 50 až 88 % s ohledem na věk žen a použitou metodu sterilizace. Šance na porod živého dítěte pak kolísá od 35 do 62 %.

„Operační korekcí u mužů po sterilizaci je dosaženo průchodnosti chámovodů v 70 – 96%případů a šance na oplodnění je 28 až 40 %. Některé studie uvádějí, že šance na úspěch klesá s časem od provedení sterilizace – jako kritická se zdá doba 10 až 15 let,“ vysvětluje lékařka.

I přes neúspěch obnovující operace stále existuje šance na vlastní potomky, ale pouze za použití metod asistované reprodukce, třeba využitímmimotělního oplození nebo získáním spermie mikrochirurgickými metodami z varlete nebo nadvarlete.

Také v těchto případech si všechny výkony i léky musí dané osoby uhradit samy.

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Mohlo by vás zajímat