Středa 12. května 2021svátek má Pankrác 19 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Diety mohou ohrozit zdraví. Raďte se s lékařem a nepodceňte podporu přátel

dieta (ilsutrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy dieta (ilsutrační foto) | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Jestliže se pouštíme do diety trvající střední až delší dobu, pak je lépe radit se s lékařem a nechat se podporovat svým okolím. Píše o tom francouzský týdeník L´Express.

V roce 2010 zveřejnila francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin, životního prostředí a práce dokument, v němž hodnotí rizika spojená s odtučňovací kúrou. Varovala před škodlivými dopady na lidské zdraví, které nemohou být opomíjeny. Doporučuje, aby člověk nezačínal držet dietu sám a poradil se s lékařem, neboť každý má specifické potřeby v závislosti na věku, na požadovaném úbytku na váze či na fyzických aktivitách.

Základní pravidlo, tedy dodržovat dietu a cvičit, je příliš obecné. Praktický lékař či nutriční poradce bude spíše zdůrazňovat vyváženou stravu uzpůsobenou jednotlivci než dietu samu. „Abychom mohli zahájit účinnou dietu, je třeba udělat jakýsi průzkum. Je nezbytné vyhodnotit potřeby každého, neboť každý člověk je jiný,“ říká nutriční poradkyně Florence Foucautová a upozorňuje, že diety na internetu nejsou vhodné pro každého, neboť každý má jiné potřeby.

Lépe sníst plnohodné jídlo, než se vrhat na tučné a sladké výrobky

„Cílem je vysvětlit, ale také motivovat. Jestliže zahájíme dietu bez dohledu, vystavujeme se riziku, že její výsledky brzy pominou. Nutriční poradce může pracovat na změně způsobu stravování v dlouhodobé perspektivě. Bez poradce se po ukončení diety vracíme k původnímu způsobu stravování, ale to není naším záměrem,“ říká Foucautová.

„Vysvětluji často lidem, že je lépe sníst plnohodnotné jídlo, aby neměli za dvě hodiny hlad a nevrhali se na tučné a sladké výrobky. Kdo drží dietu sám, může také riskovat nedostatek vitaminů a minerálů,“ zdůrazňuje Foucautová.

Pokud rodina a přátelé budou o dietě vědět, podpoří

Stále více profesionálů v oboru zaujímá rozšířený přístup zahrnující různé aspekty, které se podílejí na nadváze: biologické mechanismy zapojené do regulace váhy, ale také psychické (když člověk při některých negativních emocích hledá uspokojení v jídle) a smyslové aspekty, kdy se regulační mechanismy projevují pocity hladu a sytosti. Odborník také může pomoci zvýšit toleranci vůči citovému strádání, čelit impulzivní konzumaci potravin a posílit sebeúctu a sebedůvěru.

Důležité je nestranit se společnosti. Jestliže přátele a rodinu upozorníme na to, že zahajujeme dietu, umožní nám to získat jejich podporu a pomoc. V restauraci nebo při večeři s přáteli je vždy možné zvolit si odlehčenou porci. Diskuse umožní získávat zkušenosti a dostávat rady od jiných.

„Dávám rady, které jsou dobré pro celou rodinu. Radím rodičům, aby připravovali stejné jídlo pro všechny, ale každému uzpůsobili velikost porce a poměr jednotlivých surovin,“ říká Foucautová. Například člověk, který chce snížit kalorický příjem, si může dát polévku a kuře, děti si k tomu mohou dát porci škrobovin. „Diskutujeme o každé problematice, například o rodinném jídle nebo několikatýdenní cestě,“ dodává Foucautová.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!