Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Babyboxy zachránily již 99 dětí. Jejich počet vzroste

Babybox. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Babybox. Ilustrační foto. | foto: kr-stredocesky.cz

OLOMOUC Do babyboxů, kterých je v Česku instalováno zhruba šest desítek, bylo za osm let jejich fungování odloženo 99 dětí. Naposledy v pátek někdo do mělnického babyboxu odložil novorozenou holčičku.

Uvedl to zakladatel sítě babyboxů u nás Ludvík Hess, který zároveň upřesnil předchozí statistiky. První babybox byl v Česku otevřen v roce 2005 v sídle soukromé kliniky GynCentrum v pražském Hloubětíně.

OSN a babyboxy

"Z toho čísla jsem nešťastný. Když jsem instaloval první babyboxy, tak jsem myslel, že v nich najdeme jedno dítě za pět let. Nikdy jsem si nepomyslel, že to číslo může být tak vysoké," uvedl Hess. Radost z možné záchrany lidského života kazí fakt, že matka své dítě z nejrůznějších pohnutek odložila. "Chápu to jako selhání společnosti. Děti odkládají většinou chudí lidé. Děti jsou v babyboxech nalézány ve špinavém oblečení, v dece od psa či neumyté ihned poté, co se narodí někde v terénu," řekl.

Další babyboxy se plánují

Hess už nicméně plánuje instalovat další babyboxy, kterých nyní po celém Česku funguje 59. "V prvním čtvrtletí příštího roku budou zprovozněny ve Valašském Meziříčí a Kutné Hoře. Zároveň zahájím modernizaci nejstarších babyboxů," podotkl. Zatímco původní modely mají ocelovou konstrukci, která korodovala, moderní typy jsou vyrobeny z nerezavějících materiálů. "Původní babyboxy se otevíraly mechanicky pomocí kliky a moderní tak činí automaticky pomocí senzorů. Původní babyboxy byly vytápěny a nyní jsou klimatizovány," uvedl.

Zakladatel babyboxů v Česku Ludvík Hess

Zakladatel babyboxů v Česku Ludvík Hess

Nové typy babyboxů jsou vybaveny fotobuňkou, která zabrání případnému poranění končetin dítěte při zavírání dvířek. "Nový model dokáže ihned po vložení dítěte odeslat jeho fotografii na mobilní telefon," dodal Hess. Výroba jednoho babyboxu stojí 250 000 korun, celý projekt se tak neobejde bez peněz sponzorů.

Hess provozuje i garsonky pro matky

Hess zároveň v Praze zprovoznil první dvě garsonky, ve kterých mohou najít dočasné útočiště matky řešící dilema, zda mají kvůli životním problémům odložit své dítě do babyboxu. "Na každém babyboxu je moje telefonní číslo," dodal Hess.

Schránky na odložené děti fungují pomocí čidel, která ihned vyrozumí zdravotníky na jednotce intenzivní péče dětského oddělení, že se dvířka otevřela. Vnitřek babyboxu navíc snímá videokamera. Ta je umístěna ale tak, že člověka, který do schránky dítě vloží, nezabírá a on tedy zůstává v anonymitě. Policisté po lidech, kteří dítě do schránky bezpečí odložili, nepátrají. Dítě není ohroženo na zdraví ani na životě, takže nejde o trestný čin.

Babyboxy mají i své odpůrce, včetně České neonatologické společnosti. Loni se proti nim postavil Výbor OSN pro práva dítěte. Podle něj odporují pěti článkům Úmluvy o právech dítěte, například právu na totožnost, státní příslušnost a možnost znát své rodiče.

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottově honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Ruský politolog: Zeman je v Moskvě za zrádce, chystá se protičeská kampaň

Ruský vládní speciál Iljušin odlétá z Prahy a míří s ruskými diplomaty do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Diplomatické vztahy mezi Ruskem a Českem budou kvůli kauze Vrbětice na bodu mrazu nejméně tři roky, míní ruský...

První rok miliardáře? Bitva o klub, kauzy, Jágr, kritika. Masakr, říká Dědek

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odmalička fandí klubu, který poslední roky nosil na dresu hrdě se vzpínajícího koně ve znaku. Když vysněný tým coby už...

Norské Rybičky pro chytré hlavičky: Zapojte se do 2měsíčního testu doplňku stravy pro děti
Norské Rybičky pro chytré hlavičky: Zapojte se do 2měsíčního testu doplňku stravy pro děti

Zdravé tuky nebo-li Omega-3 jsou klíčové pro správný vývoj a funkci nervové soustavy. Většina lidí jich ale ve svém jídelníčku nepřijímá dostatek....