130 let
Život lidí se prodlužuje v důsledku změny životního stylu.

Život lidí se prodlužuje v důsledku změny životního stylu. | foto: Shutterstock

Do roku 2050 prý bude na světě šest milionů stoletých

Zdraví
  •   11:02
WASHINGTON - V roce 2050 se dožije sta let téměř šest milionů lidí. Nejvíc jich bude v USA a Japonsku. Vyplývá to ze statistické studie, kterou dnes zveřejnil americký ústav zabývající se stárnutím populace National Institute on Aging.

Zatímco v polovině 20. století žilo na planetě několik tisíc stoletých,
dnes je jich 340.000. Jejich počet poroste ve srovnání s ostatními věkovými kategoriemi do roku 2050 dvacetkrát rychleji. Je to důsledek pokroku zdravotnictví i lepší stravy, díky níž se daří snižovat úmrtnost na infarkt a mozkovou mrtvici. Vliv budou mít rovněž genetické faktory, životní styl a také přibývající ochota zdravotníků léčit zdravotní problémy osob z vysokých věkových kategorií.

Nejvíc stoletých bude v roce 2050 žít v Japonsku, kde se konzumují hlavně ryby a rýže, tedy strava s nízkým obsahem tuku. 627.000 Japonců bude tvořit za 41 let jedno procento světové populace stoletých. V zemi vycházejícího slunce si starých lidí váží a společnost se jim snaží ulehčit život vývojem robotů využitelných v domácnostech starých lidí.

Velké množství stoletých, zejména žen, bude žít v půlce století také v Itálii, Řecku, Monaku a Singapuru, tedy v zemích s mírnými klimatickými podmínkami. V USA počet lidí v této věkové kategorii stoupne ze současných 75.000 na 600.000. Bude to mít důsledky pro zdravotní systém a podle demografického odborníka Roberta Butlera vše bude záležet na kondicistoletého. "Ti zdraví, a mnozí z nich zdraví jsou, nebudou problém. Péče o dementní a nemocné bude velmi drahá." Předpokládá také, že vláda bude muset
předefinovat stáří, důchodový systém, věkové hranice pro řidiče i zdravotní pojištění důchodců.

Wan He, která je spoluautorkou studie, tvrdí, že vzhledem ke snižující se porodnosti, bude nárůst staříků znamenat velkou zátěž i pro rodiny. "Sedmdesátileté děti se budou muset postarat o stoleté rodiče. Je to náročná a neplacená práce, která pečovatele psychicky velmi ovlivňuje," řekla.

Ze zveřejněné demografické studie vyplývá, že v roce 2017 poprvé přesáhne počet pětašedesátníků počet dětí mladších pěti let. Do roku 2040 vzroste počet lidí starších 80 let o 233 procent, zatímco populace obecně přibude o 33 procent.

Údaje o porodnosti hovoří o tom, že v roce 2005 bylo mezi pětašedesátiletými ženami bezdětných osm až 15 procent, přičemž osm procent se týkalo České republiky, 15 procent Rakouska a Itálie. O rok později byla v USA bezdětných pětina žen.

Autoři: ČTK, Lidovky.cz