Sobota 25. září 2021, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nemluvit a nehýbat se. Domácí měření krevního tlaku má svá pravidla

Zdraví

  6:45
PRAHA - „Přístroj na domácí měření krevního tlaku má v Česku každý druhý člověk, jen málokdo ale ví, jak s ním správně zacházet,“ řekl to u příležitosti letošního Světového dne hypertenze člen výboru České společnosti pro hypertenzi profesor Aleš Linhart.
Měření krevního tlaku - ilustrační foto

Měření krevního tlaku - ilustrační foto foto: Shutterstock

V Česku trpí vysokým tlakem téměř dva miliony dospělých a hypertenze podle odhadů stojí až za čtvrtinou všech úmrtí do 40 let věku. „Všechno má svá pravidla, měření tlaku také. Měli bychom si ho měřit v týdnu před návštěvou lékaře, data zaznamenávat, měřit vždy ráno a večer, a to nejen jednou, ale opakovaně,“ upřesnil profesor.

Optimální tlak

Optimální tlak u dospělého člověka je do 120/80, normální tlak do 139/89, hypertenze od 140/90. Kojenci mají normální tlak 80/45, vysoký tlak od 120/80, větší děti mají normální tlak 110/70, vysoký 120/80. Nízký tlak u dospělých žen je pod 100/60 a u mužů pod 100/70.

Při měření by měl být člověk v klidu, sedět u stolu alespoň pět minut v klidu a pak teprve se změřit. Paži by měl mít opřenou o stůl vysoký zhruba 70 až 75 centimetrů a přístroj mít přibližně v úrovni srdce. Nekřížit nohy, nehýbat jimi, nemluvit, dodal Linhart s tím, že přesnější měření je z přístrojů s manžetou, přístroje na zápěstí nemusejí vždy měřit správně.

Vysoký tlak a obezita

Hypertenze patří k nejčastějším onemocněním cévního oběhu. Po padesátce má vysoký tlak polovina lidí. Vliv na rozvoj vysokého tlaku má genetika, kterou člověk nemůže ovlivnit. Naopak může ovlivnit to, aby neměl ve stravě mnoho soli.

Vysoký tlak souvisí i s přejídáním a obezitou, zejména tehdy, když se tuk hromadí na břiše. Nepříznivě působí také nadměrné pití alkoholu a kouření, stejně jako stres, z léků pak hormonální antikoncepce, kortikoidy a antidepresiva. Příčinou vysokého tlaku může také být onemocnění ledvin, štítné žlázy či srdeční vada.

Vysoký tlak dlouho nemá žádné příznaky, prvním může být až infarkt či mrtvice, i proto se mu říká „tichý zabiják“. Mezi možné příznaky patří například bolesti hlavy, závrať, bušení srdce či tlak na hrudi.

Autoři: ,

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...

Mohlo by vás zajímat