Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Bydlení jako zamlada. To nabízí seniorům Domov sv. Alžběty v Plzni

Seniorka, ilustační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Seniorka, ilustační foto | foto: Shutterstock

PLZEŇ Prostory v retro stylu připomínající tak polovinu 20. století zřídila charita v Domově pokojného stáří sv. Alžběty v Plzni. Projektem chce uživatelům nabídnout možnost trávit čas v prostředí z doby, kdy prožívali svůj aktivní život. Retrobyt se stane i centrem ergoterapie.

Ergoterapie je léčebné metody postavené na předpokladu, že člověk může zlepšit zdraví a kvalitu života aktivním zapojením do práce. Médiím to řekl šéf Diecézní charity Plzeň Jiří Lodr.

Kuchyň jako z padesátých

"V daném stylu jsme zařídili kuchyň a pokoj. Naše klientky se tam budou vracet do autentických zážitků vaření toho, co měly kdysi rády, bude tam centrum ergoterapie, byt poslouží aktivnímu odpočinku, tedy k poslechu hudby, relaxaci a podobně," uvedl.

Charita v objektu upravila přízemní prostory, které jsou bezbariérové, navíc přímo napojené na zahradní areál, kam klienti chodí od jara do podzimu odpočívat. Místnosti vymalované válečkem zařídila dobovým nábytkem, kuchyni ve stylu 50. let 20. století nechala vyrobit na zakázku. Náklady projektu jsou 200 000 korun, realizovat nevšední nápad se podařilo díky podpoře z fondu, jenž odškodňuje lidi, kteří prožili druhou světovou válku. "Získali jsme od nich 160 000 korun," uvedl Lodr.

Místo i pro návštěvu

Podle něj jsou retrobyty důležité z několika hledisek, mimo jiné pomáhají klientům trénovat paměť, navozují u nich i pocit klidu, jistoty, bezpečí. "Dále také stále hledáme cestu, jak nabídnout lidem v našich zařízeních slavit s širokou rodinou, tedy i vnoučaty a pravnoučaty, svátky, narozeniny. Toto prostředí bude ideální, je možné tam převézt i postel s klientem, pokud už není mobilní," dodal.

Podle Lodra jde o jeden z rozvojových trendů, na něž ale dosud charita neměla peníze. Retroprostory jsou dárkem k 15. výročí existence Domova pokojného stáří sv. Alžběty, který má 28 klientů.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...