Kolektivní imunitou je myšlen stav, kdy je v dané společnosti vůči nákaze imunní tak vysoké procento lidí, že se infekce nedokáže šířit. V případě koronaviru může být imunita výsledkem očkování nebo prodělané nákazy, není ovšem jasné, jak vysoký podíl lidí s ochranou je potřebný na zastavení infekce. Na začátku epidemiologové hovořili o 60 až 70 procentech, později se ale začaly objevovat vyšší odhady.
Covidpasy jsou na dohled, mohou zlevnit i testování. Česko se zapojí do první vlny zkoušek![]() |
V USA má aktuálně očkování proti covidu-19 za sebou 32 procent populace a například děkan fakulty veřejného zdraví na Brownově univerzitě Ashish Jha se domnívá, že „nějakou imunitu“ už by mohlo mít kolem 60 procent obyvatel. V zemi s více než 330 miliony obyvatel nicméně stále přibývají desetitisíce případů nákazy denně, zatímco tempo očkování už déle než dva týdny klesá. Kolem poloviny dubna Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) hlásilo v průměru přes 3,3 milionu podaných dávek za den, dnes byl tento ukazatel pod 2,5 miliony.
Přetrvávající neochota části Američanů nechat se očkovat a šíření nových mutací koronaviru nyní podle NYT experty vede k předpovědi, že kolektivní imunita bude USA ještě dlouho unikat. „Místo toho dochází k závěru, že... virus se s největší pravděpodobností stane zvladatelnou hrozbou, která se bude v USA vyskytovat po další roky a bude stále způsobovat hospitalizace a úmrtí, jen ve výrazně menší míře,“ píše list.
Varování před ‚covidovou katastrofou‘: Černý scénář z Indie se může naplnit i jinde ve třetím světě![]() |
„Je nepravděpodobné, že virus zmizí,“ řekl evoluční biolog Rustom Antia působící na Emoryho univerzitě ve státě Georgia. „Chceme ale udělat všechno pro to, abychom zvýšili šanci, že se z něj stane nepříliš nebezpečná infekce,“ uvedl.
Pro omezení závažnosti očekávaných „vln“ infekce je podle odborníků klíčové pokračovat v imunizaci obyvatel, zejména starších lidí a skupin s jinými rizikovými faktory. Vysoká proočkovanost v těchto segmentech populace může i po uvolnění karanténních opatření držet bilance hospitalizací a úmrtí na relativně nízkých hodnotách.
Posun v uvažování odborné veřejnosti odráží i vyjádření vládního epidemiologa Anthonyho Fauciho, který ohledně boje proti covidu-19 radí americkému prezidentovi Joeu Bidenovi. „Přestali jsme výraz kolektivní imunita používat v klasickém významu,“ řekl NYT. „Říkám: ‚Na tohle na chvilku zapomeňte. Když naočkujete dostatek lidí, infekcí ubyde.‘,“ dodal.
Průzkumy veřejného mínění ukazují, že asi 30 procent dospělých obyvatel USA stále vakcíny proti covidu-19 odmítá anebo je v tomto směru rezervovaných. Při nedávném dotazování, o jehož výsledcích dnes informoval web Axios, uvedlo 14 procent respondentů, že si vakcínu nenechají podat, dalších 21 procent údajně s rozhodnutím vyčkává.