Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dva šálky silné kávy denně pomohou odvrátit i léčit demenci

Zdraví

  13:18
NEW YORK/PRAHA - Dva šálky silné kávy denně mohou prý pomoci držet v mezích Alzheimerovu chorobu a dokonce zvrátit některé její symptomy. Nasvědčují tomu podle britského listu Daily Mail závěry vědecké studie badatelů z Jihofloridské univerzity. U myší prý zjistili, že kofein pomáhá demenci nejen odvrátit, ale také ji léčit.
Káva - ilustrační foto.

Káva - ilustrační foto. foto: Reprofoto

Český psychiatr Ivan David považuje závěry amerických vědců za slibné. Upozorňuje ale, že výsledky na myších se nedají převádět jednoduše na lidi. Alzheimerova choroba je nejběžnější forma stařecké demence a většina pacientů skončí v péči psychiatrů. Trpí jí pět procent pětašedesátiletých a až třetina osmdesátiletých.

Přestože nová vědecká zjištění vycházejí z výzkumu na zvířatech, patří podle vědců k nejslibnějším experimentům svého druhu. "Nemoc způsobuje usazování betaamylázy v mozku. U pokusných myší klesly hladiny této látky na polovinu. To vypadá slibně," řekl ČTK David. Podle něj ale bude muset být provedeno více studií, aby se výsledky potvrdily.

"Nové výsledky zkoumání poskytují hodnověrné důkazy o tom, že kofein by se mohl stát účinnou léčbou na prokázanou Alzheimerovu chorobu a nejen ochrannou strategií," citoval list Daily Mail šéfa vědeckého týmu Garyho Arendashe. "To je důležité, protože kofein je pro většinu lidí bezpečným léčivem. Snadno proniká do mozku a zdá se, že přímo ovlivňuje vývoj nemoci." Předchozí studie prokázaly, že pijáci kávy s menší pravděpodobností onemocní Alzheimerovou chorobou. Ochranný vliv kofeinu byl již prokázán u Parkinsonovy nemoci a cukrovky druhého typu, která souvisí s obezitou.

Arendashův tým sledoval 55 myší geneticky modifikovaných tak, aby se u nich v pozdějším věku vyvinuly symptomy Alzheimerovy nemoci. Ve věku 18 až 19 měsíců - což se rovná 70 letům lidského věku - vykazovaly problémy s pamětí a zmatenost, charakteristickými pro Alzheimera.

Polovině myší výzkumníci podávali pitnou vodu s malým množstvím kofeinu, zatímco zbytek dostával jen obyčejnou vodu. Po dvou měsících si myši pijící kofein při testech paměti a uvažování vedly mnohem lépe než hlodavci, jimž byla podávána čistá voda. Měly dvakrát lepší paměť než zdravé starší myši bez demence.

Lidem by úměrně tomu bylo podáváno pět dvoudecilitrových šálků běžné kávy denně. Stejné množství kofeinu je obsaženo také ve dvou šálcích silné "kavárenské" kávy, ve 14 šálcích čaje nebo 20 drincích koly.

Podle odhadů je na celém světě 37 milionů nemocných s Alzeheimerovou chorobou, v EU šest milionů, v Česku asi 120.000. Odborníci předpokládají, že v příštích 40 letech může stoupnout počet nemocných až na čtyřnásobek.

V psychiatrických léčebnách tvoří pacienti s Alzheimerovou demencí 15 procent nově přijatých. Vzhledem k dlouhodobosti léčby obsazují až 20 procent lůžkové kapacity.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat