Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

E-cigarety jako menší zlo. Zakázat, či nezakázat je na veřejnosti?

Elektronická cigareta. (Ilustrační foto.) foto: Shutterstock

Doporučujeme
O škodlivosti cigaret dnes pochybuje málokdo, přesto se stále debatuje o jejich zákazu v restauracích. Emoce ale vzbuzují také elektronické cigarety. Jsou neškodné, nebo bychom s nimi měli zacházet jako s dalším zdrojem škodlivin a uvažovat například o jejich zákazu ve veřejných prostorách?
  5:05

O tabáku se někdy říká, že je to pomsta Ameriky Evropě za rozvrácení původních civilizací. Každopádně, když se tabák ve starém světě objevil, velmi rychle si získal oblibu. Byl nejen kouřen, ale i šňupán, pojídán či jen žvýkán. V současnosti má výsostné místo především při výrobě cigaret. Vášnivá debata se však nevede jen o klasických cigaretách, ale i o jejich elektronických kolegyních. Světová zdravotnická organizace (WHO) je nevítá s příliš otevřenou náručí. Koncem loňského roku doporučila zákaz jejich kouření ve veřejných uzavřených prostorách. Důvodem je především nebezpečí, jaké tato náhražka kuřáků může představovat pro nekuřáky.

V restauracích chci úplný zákaz kouření, navrhuje Němeček

K postoji WHO se přiklání i Ministerstvo zdravotnictví ČR. Podle jeho návrhu novely zákona si Češi v restauracích a barech již nezapálí nejen běžné cigarety, ale ani ty elektronické. „Je tím sledována zejména ochrana zdraví dětí a mládeže ve smyslu netolerance zdravotně nežádoucího chování a minimalizace nežádoucích dopadů na osoby v okolí uživatele elektronické cigarety,“ uvedla tisková mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

„Naším cílem je snížit výskyt kuřáctví a obecně užívání tabáku v České republice. Ustanovení týkající se elektronických cigaret by k tomuto cíli měla kromě jiných opatření rovněž přispět,“ dodala mluvčí.

Dávají špatný příklad?

Asi příliš nepřekvapí, že výrobci a distributoři elektronických cigaret novelou zákona nadšeni nejsou. „E-cigarety nijak neomezují ani zápachem, ani nějakým jiným způsobem, proto mi připadá zákaz jejich používání v restauracích a jinde absurdní,“ říká Stanislav Polcar ze společnosti Eliquidpraha, která elektronické cigarety distribuuje.

„Nespalují tabák, vdechovaná pára má menší obsah nikotinu než normální cigareta a při spalování náplně nevznikají zdraví škodlivé látky,“ pokračuje Stanislav Polcar.

Návrh novely zákona mu připadá nedomyšlený: „Podle ministerstva zdravotnictví může používání elektronických cigaret v restauracích či jinde působit jako špatný příklad pro děti a mládež. A co alkohol a opilci, slazené limonády, smažená jídla, fastfoody s jejich dobrotami? To našim dětem a mladistvým zřejmě vadit nemůže,“ podotýká Polcar.

Ani odborná veřejnost není k elektronickým cigaretám tak přísná. Například ve Velké Británii se začíná uvažovat i o tom, že by se elektronické cigarety staly normální součástí odvykací terapie.

Kouření

Počet úmrtí v důsledku kouření tabákových výrobků se blíží 4 800 000 osob za rok. V praxi to znamená, že každou hodinu se následky kouření stávají osudnými 550 lidem.

Na škodlivosti elektronických cigaret se odborníci neshodnou. Záleží na kvalitě výrobku a náplně i na způsobu použití. Zatímco Světová zdravotnická organizace doporučila jejich zákaz ve veřejných prostorách, Velká Británie například uvažuje o jejich využití při odvykacích kúrách.

„Na začátku panovala mezi odborníky k elektronickým cigaretám spíše nedůvěra. To se trochu obrací, ale není to tak jednoduché. Je to totiž podobné, jako když řeknete auto. I ono může být dobré nebo špatné a e-cigarety jsou na tom podobně,“ vysvětluje Lenka Štěpánková z pražského Referenčního centra pro závislé na tabáku. „Mohou se používat nesprávným způsobem. Záleží na tom, jak silná je baterie, jaký je obsah náplně, jaká je její síla. Avšak rozhodně je to způsob, jak méně škodlivě kouřit. U kvalitních e-cigaret vlastně riziko vzniku karcinomu neexistuje.“Je ale zapotřebí dbát na správné dávkování – zatímco klasickou cigaretu člověk dokouří a típne, z její elektronické kolegyně může popotahovat téměř neustále. Poté může hrozit předávkování nikotinem.

I v těch nejhorších e-cigaretách je ale podle doktorky Štěpánkové méně škodlivin než v klasických. Což ovšem neznamená, že by byly takříkajíc zdravé. „Je nutné sledovat koncentrace nikotinu a dalších látek i počet mililitrů, které denně spotřebujete,“ říká Lenka Štěpánková.

Některé e-cigarety či jejich cartridge bývají před naplněné a u nich pak zákazník přesněji ví, kolik může za den spotřebovat. Podle slov lékařky je ale otázka, zda u méně spolehlivějších výrobců značení odpovídá skutečnému obsahu. Situaci by podle jejích slov měla zlepšit nová česká legislativa, a především pak evropská tabáková direktiva, která by měla platit od roku 2016.

Cesta k dalším závislostem

Česká republika je zemí cigaretám, a zejména těm klasickým, zaslíbená. Aktuální výzkum Univerzity Karlovy upozorňuje na skutečnost, že v naší zemi mají zkušenost s kouřením už děti, kterým nebylo ještě ani deset let. Vzorem jim přitom v mnohých případech bývají vlastní rodiče.

Rakovina plic, zhoubné novotvary v ústech či na slinivce, vyšší riziko infarktu či mrtvice – málo co z toho odradí kuřáka, aby si zapálil svou oblíbenou drogou. A netřeba si nalhávat, že by cigareta drogou nebyla.

Řada výzkumů navíc ukázala, že mozek člověka, který si bez cigarety nedokáže představit svůj den, je náchylnější i k jiným závislostem. Podle studie Státního zdravotního ústavu je mezi kuřáky více lidí, kteří mají zároveň problémy s alkoholem, avšak nejen s ním. „Obecně se dá říci, že kouření souvisí s jinými závislostmi. Prakticky 80, ale spíš 90 procent narkomanů kouří a téměř ve 100 procentech byla cigareta první drogou, kterou zkusili,“ podotkla lékařka Eva Králíková z pražského Centra pro závislé na tabáku.

Rychlost, jakou vzniká trvalá vazba na nikotin, přitom nemá daleko ke kvapíku. Tato závislost bývá zprvu psychická, fyzická nastupuje o něco později. Průměrně se objevuje po dvou letech, tento časový interval se však může lišit případ od případu. Negativní vliv na zdraví má samozřejmě i pasivní kouření, tedy pobyt v zakouřeném prostředí.

Při detailním rozboru obsahu cigarety vysoké počty úmrtí zas tolik nepřekvapí. Vždyť cigaretový kouř obsahuje na 4000 chemikálií. V tabákovém kouři je také tisícovka látek přidávaných do cigaret k různým sekundárním účelům. Mimo jiné pro to, aby se popel udržel na oharku, aby cigareta hořela rovnoměrně či aby se kouř vinul ladným způsobem.

Kuřačka před restaurací - ilutrační foto

Kuřák si pochutnává nejen na nikotinu, ale i na dehtu, kadmiu, oxidu siřičitém, toluenu, amoniaku, fenolu, kyanovodíku, methanolu či formaldehydu. Všechny zmíněné látky patří jednoznačně do kategorie jedů. A jako třešničku na dortu si kuřák dopřeje i radioaktivní polonium 210.

Podle chirurga profesora Pavla Pafka 85 procent operovaných pacientů s rakovinou plic jsou kuřáci. U pasivních kuřáků se vyskytuje choroba o 18 procent častěji než u nekuřáků. S názorem, že by zákaz kouření zasáhl do soukromého vlastnictví, Pavel Pafko nesouhlasí. „Stát kontroluje jídlo, pití i sociální zařízení v restauracích. Když selhal, viděli jsme čtyřicet rakví kvůli metanolu. Na jedné straně máme soukromé vlastnictví, na druhé zdraví.“

Autor: