29. září 2014 6:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Ebola zapříčiní více obětí i kvůli jiným nemocem, míní experti

Dezinfekce - zásadní preventivní opatření, jež má zabránit šíření nákazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dezinfekce - zásadní preventivní opatření, jež má zabránit šíření nákazy. | foto: ČTK

LONDÝN Počet úmrtí v důsledku infekčních chorob, jako je malárie, průjem a zápal plic, bude pravděpodobně stoupat v západoafrických zemích, kde epidemie eboly rozvrací tamější zdravotní systém mimo jiné vysokým počtem obětí mezi zdravotními sestrami a lékaři. Podle agentury Reuters to uvádějí západní odborníci.

Podle nich jen na malárii, která ještě před krizí s ebolou zabíjela kolem 100 000 lidí ročně v západní Africe, by mohlo zemřít čtyřikrát více osob v zemích postižených ebolou, protože se nemocní začínají vyhýbat léčbě, jež by je mohla zachránit.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle Chris Whittyové z Londýnské školy hygieny a tropické medicíny (LSHTM) v zemích, které čelí nejhoršímu řádění eboly, umírá mnohem více lidí na jiné nemoci, než je ebola. Přetížení zdravotnického personálu a strach lidí navštěvovat zdravotnická zařízení kvůli ebole tak může zvýšit bilanci obětí i zcela nesouvisejících komplikací, jako jsou rizikové porody nebo srdeční slabost.

Podle posledních údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) již počet obětí eboly v pěti západoafrických státech dosáhl téměř 3000.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz