Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ebole v západní Africe podlehlo už 337 lidí. Nejvíce v Guineji

Zdraví

  19:45
KONAKRY - Epidemie eboly si v západní Africe vyžádala už 337 obětí. Ve své aktualizované zprávě to ve středu uvedla Světová zdravotnická organizace. Zákeřná choroba postihla Guineu, Sierru Leone a Libérii. Jen za poslední týden bylo z regionu hlášeno 47 nových případů nakažení a 14 úmrtí.

Testy na přítomnost viru ebola. foto: Reuters

Nemoc vypukla na konci ledna nejprve na jihu Guineje, ale postupně se rozšířila i do sousedních států Sierry Leone a Libérie. Místní úřady podle Světové zdravotnické organizace situaci logisticky nezvládají a nedokážou proti šíření nemoci i přes mezinárodní pomoc účinně bojovat.

Nejpostiženější ze zasažených zemí je stále Guinea s 264 potvrzenými úmrtími, nicméně ve zbylých dvou státech začínají počty obětí v posledních týdnech rovněž narůstat. V Sierře Leone podlehlo nemoci již 49 a v Libérii 24 lidí. Poslední zmiňovaná země navíc v úterý oznámila, že nemoc se již rozšířila i do hlavního města Monrovie.

Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Není proti němu lék ani vakcína, takže úmrtnost je vysoká.

Současná epidemie je podle agentury AP neobvyklá co do místa, protože v minulosti se ebola vyskytovala spíše v centrální Africe. Poprvé se virus objevil v 70. letech v dnešním Kongu. Minulá vážná epidemie v roce 2000 postihla Ugandu, kde se nakazilo 425 osob. Polovina jich zemřela.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat