Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Encefalitidou se za 11 měsíců nakazilo 690 Čechů. Víc než loni za celý rok

Zdraví

  13:11
PRAHA - Klíšťovou encefalitidou se letos za jedenáct měsíců nakazilo 690 lidí, což je o tři více než loni za celý rok. Počet nemocných je podle dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nejvyšší od roku 2006.

Od prosince do února je podle vedoucího Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislava Maďara malá pravděpodobnost přisátí klíštěte, protože jsou aktivní od teploty vyšší než pět stupňů Celsia. Více bylo i případů boreliózy.

Klíšťovou encefalitidou se meziročně nakazilo 540 lidí. O čtvrtinu víc než vloni

„S mírnými zimami, které jsou trendem posledních let, lze přitom očekávat, že se klíšťata budou objevovat již v březnu,“ uvedl Maďar. Podobné to bylo už letos, od dubna byla aktivita klíšťat na vysoké úrovni. Nejvíc nemocných bylo letos v Jihočeském kraji, na Vysočině a v Jihomoravském kraji.

Klíšťata přenášejí dvě nebezpečná onemocnění. Lymeská borelióza se léčí pomocí antibiotik, proti viry způsobené klíšťové encefalitidě neexistuje léčba, jen očkování. Zatímco borelióza se přenáší po 24 hodinách, k nákaze virem encefalitidy stačí přisátí trvající dvě hodiny.

Infekci často neodhalí ani laboratorní testy

Pacienti po nakažení encefalitidou obvykle trpí horečkou s bolestí hlavy, kloubů či svalů. Infekci v první fází neodhalí často ani běžně dostupné laboratorní testy, zároveň ale zatím není postižen centrální nervový systém. Pokud nemocní dodržují klidový režim, nemoc obvykle ustoupí do dvou až sedmi dní. Nemoc jinak může přejít v zánětlivé postižení mozkových blan.

Nemocní s boreliózou jsou unavení a mají zvýšenou teplotu. Typická červená skvrna v místě přisátí klíštěte či bodnutí jiného hmyzu může mít vybledlý střed, objevuje se asi u poloviny nakažených. Ve druhé fázi mohou být postiženy klouby, centrální nervový systém a někdy také srdce.

Česko každoročně mívá spolu s pobaltskými zeměmi jedny z nejvyšších počtů nakažených encefalitidou v Evropě. V letech 2010 a 2011 to byla čtvrtina všech případů v EU. Nakažená klíšťata jsou častá také na Slovensku, v Rakousku, ve Slovinsku, Německu, Polsku a ve Skandinávii.

Ochrana před boreliózou, bakteriálním onemocněním, zatím neexistuje, dá se ale léčit. Proti klíšťové encefalitidě odborníci doporučují očkovat. Ochrana nastupuje při zkráceném očkovacím schématu za čtyři týdny od první dávky. Očkování není hrazené z veřejného zdravotního pojištění, pojišťovny na něj ale přispívají řádově stovky korun za rok. Jedna vakcína stojí asi 1500 korun, k vybudování ochrany jsou třeba dvě dávky v odstupu 14 dní až tří měsíců, další pak do roka. Přeočkování je nutné po třech, později po pěti letech.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...