Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Epidemie žloutenky v Litoměřicích je pod kontrolou

injekce - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy injekce - ilustrační foto | foto: Shutterstock

LITOMĚŘICE Hygienici zvládli epidemii žloutenky typu A v Litoměřicích. Takzvanou nemocí špinavých rukou onemocnělo 23 lidí, řekl ředitel Krajské hygienické stanice Josef Trmal. Nemoc se dál nešíří, všichni nemocní žijí podle Trmala v jedné ubytovně.

„V současné době se zdá, že je situace pod kontrolou. Bylo tam provedeno rozsáhlé šetření s tím, že se řada případů vyhledala aktivně. To znamená, že žloutenka se v některých případech nemusí projevit navenek tak, že je člověk žlutý v očích či na kůži,“ uvedl Trmal s tím, že epidemie by měla být podchycena. „Nevylučuji ještě jeden dva případy, ale takto masově by se už neměla vyskytovat,“ doplnil hygienik.

Nemocní pocházejí ze sociálně slabých poměrů. Lékařskými testy museli projít všichni lidé, kteří s nakaženými přišli do kontaktu, tedy například i sociální pracovníci. „I pracovníci sociálních služeb, které tam poskytují služby, by měli být očkováni proti žloutence. Ne v případě, kdy je tam výskyt, ale vůbec pokud nastupují do této služby,“ dodal Trmal.

Žloutenka se od jara objevuje také v ústecké čtvrti Krásné Březno. Tady hygienici řešili i případy v základní a mateřské škole. Děti, které s nemocnými byly ve styku, musely na odběry.

Virus se vylučuje stolicí a vniká do těla ústy především v situaci, když lidé konzumují potraviny neumytýma rukama. Hygienici proto nabádají k umývání rukou teplou vodou a mýdlem po každé návštěvě toalety. Není vhodné ani sdílet svačinu, pití, cigaretu nebo ručník. Mezi příznaky nemoci patří zvýšená teplota, bolest svalů a kloubů, nevolnost a také zežloutnutí očního bělma a kůže.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.