130 let
Léky - ilustrační foto

Léky - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Epileptici dostanou moderní lék na šesti pracovištích

Zdraví
  •   7:00
PRAHA - Pacienti s epilepsií budou léčeni moderním přípravkem, dostanou ho ale jen na vybraných šesti pracovištích. Odborná společnost neprosadila při vyjednávání se zdravotními pojišťovnami, aby nový lék mohlo psát pět desítek lékařů s licencí k léčbě epilepsie, plus pracoviště ve velkých nemocnicích.

Řekl to primář Centra pro epileptologii a epileptochirurgii Thomayerovy nemocnice Jan Hadač. Nové léky pomáhají pacientům žít bez záchvatů, nebo je výrazně zmírnit.

ČTĚTE TAKÉ:

"Pojišťovna ustanovila novou kategorii vysoce inovativních léčebných přípravků, kam zařadila jako první lék retigabin. Počet pracovišť, která ho mohou psát, byl určen nikoli na základě racionálního uvažování, ale jen aby se ušetřilo," řekl Hadač.

O nemoci

Epilepsií trpí v ČR kolem 100 000 lidí, v Evropě šest milionů, z nich milion dětí.

Jedná se o jedno z nejčastějších neurologických onemocnění.

Problémy epileptiků připomene Evropský den epilepsie, který je 11. února.

Liga proti epilepsii navrhovala, aby lék mohla psát všechna pracoviště s licencí v epileptologii. Když návrh neprošel, chtěla, aby lék mohly psát všechny nemocnice, které epilepsii léčí. Neprošlo ani to.

Podmínkou využití léku je vedení centrální databáze léčených pacientů, lék se bude nakupovat podobně jako biologická léčba a lékaři budou vykazovat pojišťovně jeho použití a zjištěnou účinnost. "Bude s tím plno úřadování a papírování, takže nejen že je omezeno předepisování, ale ti, co to budou předepisovat, s tím budou mít hodně práce," podotkl lékař.

"Sedmdesát procent lidí s epilepsií může díky moderní léčbě žít s epilepsií život bez záchvatů. Přesto se stále setkávají s předsudky a mohou být nemocí stigmatizováni," doplnila lékařka neurologického oddělení Thomayerovy nemocnice Jana Zárubová.

Síť specializovaných center

Zásadní podle ní je, aby pracoviště poskytující kvalifikovanou epileptologickou péči pacientům s obtížně léčitelnou formou nemoci dostala legislativní ukotvení. Vzdělávají také ostatní lékaře a zdravotnické i nezdravotnické pracovníky, podílejí se na výzkumu v epileptologii. Podobně jako v onkologii nebo kardiologii by měla síť vysoce specializovaných center měla vzniknout i v epileptologii.

Výbor České ligy proti epilepsii vypracoval podrobné podklady pro funkční systém péče o tyto nemocné v ČR, včetně podkladů pro organizaci těchto center. Návrh předal ministerstvu zdravotnictví ke schválení. Centra by mohla mimo jiné předepisovat specializované léky, které by na běžných pracovištích nebyly už dostupné.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK