Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla 0 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Evropa tloustne. Nadváhou či obezitou trpí přes polovinu dospělých

Evropa tloustne, nadváhu či obezitu má přes polovina dospělých. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropa tloustne, nadváhu či obezitu má přes polovina dospělých. | foto: Shutterstock

BRUSEL Evropská unie tloustne. Míra obezity mezi unijní populací se za posledních 20 let ve většině zemí bloku více než zdvojnásobila. S nadváhou či s obezitou se podle zprávy Evropské komise a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v unii potýká víc než polovina dospělých.

Brusel varoval před dopady, jaké to může mít na zdraví, ale i na zdravotní systémy a ekonomiku zemí. Češi patří v rámci EU k státům, kde obezita dospělých narůstá nejrychleji.

Vůbec nejvíce obézních dospělých má podle dat z roku 2008 Británie, kde tvoří 24,5 procenta dospělé populace. Poslední je Rumunsko (7,9 procenta).

Česko je se 17,1 procenta na deváté příčce, Slovensko spolu s Lotyšskem jen o příčku za ním (16,9 procenta). Když se porovnávají nárůsty počtů obézních v poslední době (u různých zemí se ale srovnávají různá období), pak Česko a Slovensko v "sedmadvacítce" patří mezi desítku zemí, které zaznamenaly největší zvýšení.

Každé sedmé dítě má nadváhu nebo je obezní
Obezita a přebytečná kila ale nejsou jen problémem dospělé populace. Nyní zhruba každé sedmé dítě trpí nadváhou či obezitou, podotkla komise. Dá se podle ní navíc očekávat, že narůstající trend i v tomto směru bude pokračovat.

Ve zprávě experti použili řadu dalších nejrůznějších dat z uplynulých let.Jedním z těch, které souvisejí s obezitou a nadváhou, je spotřeba ovoce a zeleniny. Například u ovoce průměr na člověka v EU činil 105 kilogramů za rok 2007, mezi členskými státy ale panovaly obrovské rozdíly. V Česku to bylo 71 kilogramů, což je šesté nejnižší číslo. Na Slovensku to bylo dokonce ještě méně - 65 kilogramů (páté nejmenší číslo). Obecně se pak dá říct, že spotřeba ovoce v zemích střední a východní Evropy je proti západoevropských a jihoevropským státům EU o poznání nižší.

Rozsáhlá zpráva obsahuje také mimo jiné údaje o konzumaci alkoholu lidmi staršími 15 let. V těchto údajích za rok 2008 nejvíce spotřebovaného alkoholu na člověka připadlo v Lucembursku - 15,5 litru. Češi figurují na osmé příčce (12,1 litru alkoholu). Nejméně z EU to bylo na Maltě (5,3 litru). Slovensko je v rámci "sedmadvacítky" jednadvacáté (9,6 litru).

Komise také upozornila, že obezita a její rozšiřování mezi evropskou populací může mít vliv nejen na zdraví samotných lidí, ale i na zdravotních systémy zemí a jejich ekonomiku. Uvedla přitom, že výdaje na zdravotnictví narostly ve všech zemích EU, v některých často o poznání rychleji, než o kolik rostla ekonomika. V roce 2008 země EU v průměru na zdraví vydávaly kolem 8,3 procenta HDP. V roce 1998 to bylo "jen" 7,3 procenta.

Vybrané závěry zprávy o zdraví v Evropě 2010

- Více než polovina dospělé populace v EU trpí nadváhou či přímo obezitou. U dětí je to zhruba každé sedmé dítě. Dá se očekávat, že rostoucí trend bude pokračovat.

- Rozšíření obezity mezi dospělými se mezi státy výrazně liší. Zatímco v Rumunsku se to týká "jen" 7,9 procenta, v Británii to je 24,5 procenta (data za 2008).

- Očekávaná délka života při narození se v EU zvýšila z 72 let v roce 1980 na 78 v roce 2007.

- Výdaje na zdravotnictví narostly ve všech zemích EU, v některých často o poznání rychleji, než o kolik rostla ekonomika. V roce 2008 země EU v průměru nazdraví vydávaly kolem 8,3 procenta HDP. V roce 1998 to bylo "jen" 7,3 procenta.

- Řada zemí EU trpí nedostatkem lékařů či zdravotnického personálu.

- V zemích EU ubylo úmrtí způsobených srdečními chorobami, avšak ty jsou nadále nejrozšířenější příčinou smrti. V roce 2008 představovaly zhruba 40 procent všech úmrtí v Evropě.

,

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...