Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Evropa tloustne. Nadváhou či obezitou trpí přes polovinu dospělých

Zdraví

  16:30
BRUSEL - Evropská unie tloustne. Míra obezity mezi unijní populací se za posledních 20 let ve většině zemí bloku více než zdvojnásobila. S nadváhou či s obezitou se podle zprávy Evropské komise a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v unii potýká víc než polovina dospělých.

Evropa tloustne, nadváhu či obezitu má přes polovina dospělých. foto: Shutterstock

Brusel varoval před dopady, jaké to může mít na zdraví, ale i na zdravotní systémy a ekonomiku zemí. Češi patří v rámci EU k státům, kde obezita dospělých narůstá nejrychleji.

Vůbec nejvíce obézních dospělých má podle dat z roku 2008 Británie, kde tvoří 24,5 procenta dospělé populace. Poslední je Rumunsko (7,9 procenta).

Česko je se 17,1 procenta na deváté příčce, Slovensko spolu s Lotyšskem jen o příčku za ním (16,9 procenta). Když se porovnávají nárůsty počtů obézních v poslední době (u různých zemí se ale srovnávají různá období), pak Česko a Slovensko v "sedmadvacítce" patří mezi desítku zemí, které zaznamenaly největší zvýšení.

Každé sedmé dítě má nadváhu nebo je obezní
Obezita a přebytečná kila ale nejsou jen problémem dospělé populace. Nyní zhruba každé sedmé dítě trpí nadváhou či obezitou, podotkla komise. Dá se podle ní navíc očekávat, že narůstající trend i v tomto směru bude pokračovat.

Ve zprávě experti použili řadu dalších nejrůznějších dat z uplynulých let.Jedním z těch, které souvisejí s obezitou a nadváhou, je spotřeba ovoce a zeleniny. Například u ovoce průměr na člověka v EU činil 105 kilogramů za rok 2007, mezi členskými státy ale panovaly obrovské rozdíly. V Česku to bylo 71 kilogramů, což je šesté nejnižší číslo. Na Slovensku to bylo dokonce ještě méně - 65 kilogramů (páté nejmenší číslo). Obecně se pak dá říct, že spotřeba ovoce v zemích střední a východní Evropy je proti západoevropských a jihoevropským státům EU o poznání nižší.

Rozsáhlá zpráva obsahuje také mimo jiné údaje o konzumaci alkoholu lidmi staršími 15 let. V těchto údajích za rok 2008 nejvíce spotřebovaného alkoholu na člověka připadlo v Lucembursku - 15,5 litru. Češi figurují na osmé příčce (12,1 litru alkoholu). Nejméně z EU to bylo na Maltě (5,3 litru). Slovensko je v rámci "sedmadvacítky" jednadvacáté (9,6 litru).

Komise také upozornila, že obezita a její rozšiřování mezi evropskou populací může mít vliv nejen na zdraví samotných lidí, ale i na zdravotních systémy zemí a jejich ekonomiku. Uvedla přitom, že výdaje na zdravotnictví narostly ve všech zemích EU, v některých často o poznání rychleji, než o kolik rostla ekonomika. V roce 2008 země EU v průměru na zdraví vydávaly kolem 8,3 procenta HDP. V roce 1998 to bylo "jen" 7,3 procenta.

Vybrané závěry zprávy o zdraví v Evropě 2010

- Více než polovina dospělé populace v EU trpí nadváhou či přímo obezitou. U dětí je to zhruba každé sedmé dítě. Dá se očekávat, že rostoucí trend bude pokračovat.

- Rozšíření obezity mezi dospělými se mezi státy výrazně liší. Zatímco v Rumunsku se to týká "jen" 7,9 procenta, v Británii to je 24,5 procenta (data za 2008).

- Očekávaná délka života při narození se v EU zvýšila z 72 let v roce 1980 na 78 v roce 2007.

- Výdaje na zdravotnictví narostly ve všech zemích EU, v některých často o poznání rychleji, než o kolik rostla ekonomika. V roce 2008 země EU v průměru nazdraví vydávaly kolem 8,3 procenta HDP. V roce 1998 to bylo "jen" 7,3 procenta.

- Řada zemí EU trpí nedostatkem lékařů či zdravotnického personálu.

- V zemích EU ubylo úmrtí způsobených srdečními chorobami, avšak ty jsou nadále nejrozšířenější příčinou smrti. V roce 2008 představovaly zhruba 40 procent všech úmrtí v Evropě.

Autoři: ,