Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vzduch v domácnostech je až pětkrát horší než venkovní. Zdraví škodí osvěžovače vzduchu i deodoranty

Zdraví

  5:00
Jeruzalém - Zdraví ohrožuje nejen špatná kvalitu vzduchu ve venkovních prostorách, ale také doma. Upozornila na to izraelská odbornice na lidské zdraví Carol Abrahamová, již citoval deník The Jerusalem Post.

Špatný vzduch v domácnostech zhoršuje mimo jiné dýchací obtíže. foto: Shutterstock

Podle Abrahamové, která se zasloužila o vytvoření izraelského ministerstva ochrany životního prostředí, je třeba se na škodliviny v domácnostech zaměřit právě nyní, kdy mnoho lidí tráví víc času prací z domova.

Studie: koronaviru zřejmě svědčí špinavý vzduch. Ve hře jsou i další faktory, například chudoba

Abrahamová se zmínila o výzkumu americké Agentury pro životní prostředí (EPA), podle nějž je kvalita domácího vzduchu až pětkrát horší než venkovního. Světová zdravotnická organizace (WHO) soudí, že kvůli špatné kvalitě vzduchu ve svých domovech umírá ročně předčasně 3,8 milionu lidí.

„Kvůli epidemii koronaviru, která mnohé přinutila a stále nutí pracovat z domova, lidé musí trávit v domovech víc hodin než dříve, takže je čas zaměřit se na kvalitu vzduchu v domácnostech,“ řekla Abrahamová. V Izraeli se podle ní kvalitou „domácího vzduchu“ téměř nikdo nezabývá.

Nebezpečné přitom mohou být věci, s nimiž člověk běžně přichází do styku - nátěry, osvěžovače vzduchu, desinfekční prostředky, deodoranty nebo pesticidy. „Jedovatý plyn vydávají i oděvy, které pravidelně nosíme do čistírny,“ řekla Abrahamová.

Nejvíc ohrožené jsou podle ní děti, staří členové domácnosti a lidé s dýchacími potížemi. I jinak zdraví jedinci mohou začít trpět problémy jako bolení hlavy, mdloby, dráždivost nosních cest, krvácení z nosu, zvracení nebo kožní alergie. Při dlouhodobém vystavení nezdravým látkám se mohou poškodit vnitřní orgány a centrální nervový systém.

Ne všechny škodliviny ale pocházejí z předmětů uvnitř domácností, zdrojem může být i materiál, z nějž jsou domy postaveny.

Autor: