Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fámy o očkování se mezi mladými matkami šíří jako lavina, říká vakcinolog Prymula

Zdraví

  12:42
PRAHA - Očkování je jedno z nejkontroverznějších témat na internetových diskusních fórech. Lidé se dělí na dva tábory. Do debaty, zda by mělo být očkování, či ne, přispěl i případ pokuty pro soukromou školku za přijetí neočkovaných dětí. Jaké jsou důvody očkování a kdo jsou takzvaní „antivaxers“? Čtenářům serveru Lidovky.cz na odpovídal vakcinolog Roman Prymula.
Očkování (ilustrační foto)

Očkování (ilustrační foto) foto: Lidové noviny

Pokuta za neočkované děti v kolektivu? Soukromá školka žaluje ministerstvo

Při kontrole Mateřské školy Na rovině v Chrudimi zjistila krajská hygienická stanice z Pardubic, že se pět z pravidelně docházejících dětí nepodrobilo pravidelnému očkování, nemělo doklad o tom, že jsou proti nákaze imunní nebo kvůli zdravotnímu stavu nemohou dostat očkovací látku.

To je přitom vymáháno podle zákona o ochraně veřejnéhozdraví. Krajská hygienická stanice a ministerstvo zdravotnictví to považují za správní delikt, uložily proto školce pokutu 40 tisíc. Ta se ale brání. Rozhodnutí je protiústavní, uvádí zastupující advokátka Zuzana Candigliota v žalobě. (více čtěte ZDE)

Očkovat povinně, či ne? Tato debata se vede mezi laiky i odborníky. Nejen na to, proč má povinné očkování dětí smysl, odpovídal v pondělí čtenářům serveru Lidovky.cz vakcinolog a bývalý ředitel nemocnice v Hradci Králové Roman Prymula.

Mezi desítkami dotazů se lidé nejčastěji dotazovali, proč v Česku platí povinné očkování, zatímco jinde v Evropě panuje v tomto ohledu uvolněnější atmosféra. Například v Německu aktuálně existují pouze vakcinační doporučení, a rodiče se tedy mohou rozhodnout, zda nechají dítě očkovat, či nikoli.

Problém státu, říká Prymula

Vakcinolog Prymula ovšem na dotaz namítl, že povinnost u alespoň jednoho očkování platí minimálně ve dvanácti evropských zemích. „Trochu paradoxní je, že proočkovanost proti tetanu, záškrtu a černému kašli je v Německu 99 % a u zarděnek 96-97 %. Tak to alespoň uvádí poslední zpráva WHO. A to jsou čísla bohužel vyšší než v ČR,“ vysvětlil čtenářům s tím, že rozhodně nejde o problém odborníků ani obyvatel.

„Je to hlavně problém státu. Ten musí v dobrovolných systémech intenzivně pracovat, aby přesvědčil své příslušníky, co je správné. A to se u nás neděje. V tomto ohledu je kodifikovaná povinnost pro stát pohodlnější,“ uvedl dále.

Dalším tématem, které evidentně mezi čtenáři rezonuje, jsou odmítači povinného očkování. „Proč roste počet (lidí - pozn. red), kteří se apriori staví proti očkování? Pozitiva očkování pro celou populaci přeci stále převažují nad možnými vedlejšími účinky, které se mohou u jednotlivců vyskytnout. Mohou v tom hrát roli určité zájmy či lobby?“ ptala se jedna ze čtenářek.

Podle Prymuly jde o složitou otázku. „Lidé od nepaměti mají rádi jakési konspirační teorie a v poslední době si všichni pletou demokracii s něčím, kdy je mi vše dovoleno. Nemám problém se zavedením nepovinného očkování, ovšem pak by roli informátora a přesvědčovatele musel převzít na svá bedra stát a já se obávám, že toho v současnosti není schopen,“ odepsal vakcinolog.

Čtenáře zaujala skupina takzvaných „antivaxers“, tedy lidí odmítajících povinné očkování. Prymulovi proto pokládáli další dotazy v podobném duchu. „Kdo jsou podle Vás čeští antivaxers? V USA to bývají méně vzdělaní lidé s tendencí věřit konspiračním teoriím, obyvatelé menších měst a fanoušci Donalda Trumpa. Mně se zdá, že v Česku jsou to spíše vzdělanější lidé z větších měst? Co si myslíte vy?“ stálo v další otázce.

Podle Prymuly jde především o uživatele sociálních sítí, což podle něj do jisté míry ovlivňuje úroveň vzdělanosti v této problematice. „Na druhé straně komunikaci na sociálních sítích zvládne prakticky každý, a proto bych tento faktor nepřeceňoval. Spíše jsou to mladé matky či těhotné ženy, které v přechodném osamění či na mateřské dovolené hledají socializaci se svými kolegyněmi a v tomto prostředí se dezinformace šíří až lavinovitě. Někdy se setkávám s antivax názory i u velmi vzdělaných lidí, i když to je spíše výjimkou,“ doplnil.

Personál a děti

Další dotazy směřovaly k praxi ve školských zařízeních, zejména k tomu, jestli má smysl vyžadovat očkování po dětech, když se nevztahuje například na uklízečky, kuchařky a další personál, který je očkovaný podle jiného očkovacího kalendáře a podstatně méně vakcínami.

„Je třeba být vůči personálu trochu korektnější. Běžné dětské choroby již nepochybně prodělali a mají protilátky či paměťovou imunitu. Klíčový je také faktor kontaktu, kdy zmiňované kategorie osob nejsou s dětmi v neustálém kontaktu. U uklízeček, pokud nebudou mít zrovna virovou hepatitidu A, kontaktní onemocnění nehrozí. U kuchařek jsou monitorována onemocnění, která se mohou šířit prostřednictvím potravin,“ vysvětlil vakcinolog.

VŠECHNY ODPOVĚDI NAJDETE ZDE

Jedna z otázek se také týkala očkování proti hepatitidě B, která se přenáší krví či pohlavním stykem. „Rozumím očkování rizikových skupin - zdravotníků, sociálních a humanitárních pracovníků, ale proč plošné očkování v šesti týdnech věku dítěte? Navíc u nemoci, jejíž incidence průběžně klesá už od roku 1980,“ zeptala se jedna ze čtenářek.

S malým rizikem nákazy Prymula souhlasil. Očkování má podle něj ale smysl. „Používáme kombinovanou vakcínu, kde hepatitida B je obsažena, nemáme informace o tom, že byla v této aplikaci škodlivou a je dostatečně imunogenní, že ji nemusíme později přeočkovávat. V Česku jsme očkovali současně nulaleté a dvanáctileté, takže dnes je proočkována populace do třiceti let věku. To je hlavním důvodem, proč hepatitida B v populaci dramaticky klesá,“ uvedl.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...

Mohlo by vás zajímat