Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

'Fascinující epidemie'. Z čeho pramení strach z eboly?

Virus ebola. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Virus ebola. | foto: Shutterstock

NEW YORK Epidemie eboly v západní Africe se odehrává před očima světa. Každý nový vývoj v šíření nemoci je neuvěřitelný, každý nový detail má dramatický nádech, napsal zpravodajský server CNN. "Epidemie eboly míří k nám domů," hlásal minulý týden jeden z amerických titulků. "Epidemie eboly se vymkla kontrole," kontroval jiný.

Není divu, že se lidé tolik děsí eboly, a to navzdory skutečnosti, že se její epidemie dosud nikdy neodehrála v rozvinuté zemi. "Co když nás ebola všechny vyhladí?" zeptal se v uplynulých dnech jeden z uživatelů Twitteru.

Náš strach je odrazem příběhů o nakažlivých nemocech, kterými je veřejnost krmena po celé roky - zdravotníky, médii i silnými příběhy v knihách a filmech o "bakterii nebo viru, které nás všechny zabijí", uvádějí odborníci.

ČTĚTE TAKÉ:

Drama nákazy a děsivé smrti, jakou s sebou přináší ebola, jen přispívá k naší morbidní pozornosti. "Epidemie nás fascinují," říká Philip Alcabes, ředitel veřejného zdravotního programu Střediska pro zdravotní inovace Adelphské univerzity. "Sledujeme, jak na opačné straně oceánu umírají lidé a kolem nich jsou lékaři v ochranných oblecích. Vypadá to jako ve filmu, a proto jsme naladěni na filmovou reakci," dodal. "Čekáme, že se zápletka bude vyvíjet stejně, jako na filmovém plátně." "Lidé to vnímají jako velmi dramatickou nemoc," uvedl odborný autor David Quammen, který napsal knihu Přelití: Zvířecí infekce a příští lidská pandemie. "Panuje téměř hysterický strach z eboly mezi daleko žijícími lidmi v rozvinutých zemích, kteří si myslí: 'Tohle sem přijde a dostane nás to'," dodal.

Testování na přítomnost viru ebola (Sierra Leone).

Testování na přítomnost viru ebola (Sierra Leone).

Hysterie se obvykle začíná šířit ve chvíli, kdy zdravotníci nákazu označí za epidemii nebo pandemii, dodávají experti. Toto prohlášení vnímáme jako "začátek příběhu", uvedla Priscilla Waldová, autorka knihy Nakažliví: Kultury, bacilonosiči a příběhy o epidemii. "Snadno přenosná, děsivá nemoc, se šíří z rozvojové země a hrozí stát se apokalypsou," shrnula zhruba zápletku takových filmů, jako Smrtící epidemie (1995) nebo knih, jako je Zákeřná ebola amerického spisovatele Richarda Prestona.

Smíšení prvků z filmů s realitou může vysvětlit všeobecné kořeny našeho strachu z nakažlivých nemocí. Ale naše obavy z eboly jsou ještě mnohem hlubší. "Ebola je nemoc, které se lidé na celém světě rádi bojí," uvedl Quammen. Připomněl, že epidemie nemoci SARS v roce 2003 nakazila o tisíce lidí víc než nynější epidemie eboly, a přitom ji provázel mnohem menší strach. "SARS nebyl tak dramatický, pokud jde o symptomy," dodal. "Nebyl tak živě hrůzný, jako je někdy ebola." Nákaza ebolou může způsobit vnitřní krvácení. To jeden online komentátor po svém interpretoval jako: "...vaše vnitřní orgány shnijí do krvavé kaše...".

„Novodobá lepra“

Podle Alcabese to souvisí s naší morbidní fascinací nemocemi, které způsobují znetvoření člověka. Přirovnává přitom současné postoje vůči ebole k tomu, jak se lidé před desetiletími obávali lepry - další choroby, která není příliš nakažlivá.

"Měli bychom se tedy děsit eboly? Ano i ne," říká Wardová. "Neměli bychom ji zcela pomíjet. Měli bychom jí věnovat přiměřenou míru obav, ale nenechat je přerůst do paniky." "Lidé by se měli bát rozumným způsobem," dodal Quammen. "Děsit se, že tenhle nový bubák přijde a sežere nás, je nejen nerozumné, ale také hloupé a špatné," uvedl. "Ebola je děsivá. Ale zabila mnohem méně lidí, než nemoci, které považujeme za běžné - spalničky, chřipka a malárie."

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?
Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?

Podívejte se, jak u maminek, které navštěvují eMimino, a hlavně u jejich dětí dopadl test pokračovací mléčné výživy Little Steps 2 od Nestlé Baby.