8. srpna 2014 6:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Za mrtvou krysu pět korun. Na Filipínách rozjeli akci proti epidemii

Krysy (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krysy (ilustrační foto). | foto: Reuters

MANILA Odměnu za každou mrtvou krysu se rozhodlo vypsat filipínské město Olongapo. Tímto krokem se snaží zabránit návratu smrtící epidemie leptospirózy šířené krysí močí, napsala ve čtvrtek agentura AFP s odvoláním na místní činitele.

Obyvatelé Olongapa dostanou deset pesos (asi pět korun) za každou dospělou zabitou krysu a pět pesos za mláďata. Akci město spustilo minulý týden a zatím obyvatelé donesli jen 44 mrtvých krys.

Krysí žloutenka

Leptospiróza, známá také pod označením "krysí žloutenka", je infekční bakteriální onemocnění přenášené močí hlodavců. Ta se šíří především během každoročních záplav, jež postihují mnoho částí Filipín. Lidé se nemocí nakazí, když se brodí vodou, která se jim do těla dostane škrábanci či jinými poraněními na kůži.

V mírnějších případech má nemoc příznaky podobné chřipce. V nejvážnější formě známé jako Weilova nemoc může způsobit selhání orgánů a masivní vnitřní krvácení.

Olongapo, město s asi 200.000 obyvatel vzdálené dvě hodiny jízdy severozápadně od metropole Manily, postihly v září loňského roku povodně, které vyvolaly epidemii leptospirózy. V následujícím měsíci se jí nakazilo více než 300 lidí, z nichž deset zemřelo.

Lidovky.cz, ČTK