Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Umělé ruce i nohy. Americké firmy se snaží pomáhat syrským dětem

Uprchlíci ze Srbska míří dál do Maďarska. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uprchlíci ze Srbska míří dál do Maďarska. | foto: Reuters

DAMAŠEK/WASHINGTON Americká nevládní organizace Limbitless pošle do Sýrie 75 bionických končetin. Jsou určeny dětem, které přišly ve válce o nohu nebo ruku. Pomůcky vyrábí 3D tiskárna, takže jejich produkce je rychlejší a také levnější.

Jak informoval izraelský server Ynet.news, firmu Limbitless založili absolventi univerzity na Floridě. Vyrobili už protézy pro sedm dětí v USA a do Vánoc připraví další pro 12 jiných dětí.

S pomocí 3D tiskárny je možné vyrobit náhradu ruky do šesti týdnů a celé paže pak do tří měsíců. Protézy fungují na základě myoelektrických senzorů, které reagují na vzruchy ve svalu a umožňují pohyb protézy. Jedna náhrada paže stojí 350 dolarů (8400 korun) a její plastové části mohou být levně vytvarovány znovu podle toho, jak dítě poroste.

V čele Limbitless stojí čerstvý absolvent univerzity Albert Manero, který reaguje na informace, jež se k němu dostaly o syrských dětech. Mezi 250 000 oběťmi syrské války je 12 000 dětí. Z uprchlíků v cizině je 1,2 milionu dětí a tři miliony malých Syřanů jsou na útěku v Sýrii. Mnozí nechodili do škol čtyři roky. Existují zprávy o dětech zraněných takzvanou barelovou municí, která je nebezpečná pro civilisty, protože není přesná a je mimořádně ničivá.

„Je to vizionář a má soucit. Je mu teprve 25 let, ale je mimořádně bystrý a dokázal srazit cenu protéz,“ řekla o Manerovi Jan Maren Innesová z americké organizace MedChild. Toto pracoviště poskytuje v USA služby dětem, které potřebují speciální pomůcky.

V červnu MedChild dopravila do Bostonu devítiletého Syřana Ahmada a jeho otce. Chlapec přišel při bombardování v Sýrii o ruku a po šest měsíců bude žít v rodině amerických muslimů. MecChild kryje všechny náklady i na protézu a až do 18 let bude mít Ahmad možnost konzultací s odborníky. Limbitlees a MedChild chtějí spojit síly, i když firmy vědí, že pomoci mohou jenom zlomku postižených dětí. „Chceme rozvíjet svou technologii a pomáhat dětem na celém světě. Zlepšujeme se každým dnem,“ řekl Manero.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?