Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Francie zastavila prodej Diane 35. V ČR lék užívají stovky tisíc žen

Zdraví

  21:17
PRAHA - Francie se rozhodla zastavit postupně distribuci léku Diane 35, který se používá proti akné i jako antikoncepce. Lékaři ho nesmějí ve Francii předepisovat ode dneška, a to v reakci na smrt nejméně čtyř uživatelek tohoto preparátu od roku 1987.
Antikoncepce - ilustrační foto.

Antikoncepce - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Francouzská státní agentura pro bezpečnost léků ANSM ujistila pacientky, že není důvod k panice, a vyzvala je, aby ihned nepřerušovaly léčbu a kontaktovaly jen svého lékaře. Pilulky Diane 35 a jejich příbuzné verze budou staženy z trhu postupně do tří měsíců, aby ženy měly čas si najít náhradní preparáty.

Francouzští odborníci zjistili, že pilulky Diane 35 zvyšují riziko krevních sraženin. ANSM eviduje podle agentury AFP 125 trombóz a čtyři úmrtí, která se připisují tomuto léku za posledních 25 let. Hovoří se také o třech dalších úmrtích, za kterými je možná používání tohoto léku. Ve Francii nyní přípravek Diane 35 laboratoří Bayer, který se používá i v Česku, prý bere na předpis 315.000 žen.

ČTĚTE TAKÉ

Farmaceutická firma se sídlem v německém Leverkusenu je francouzským zákazem překvapena. "Nám dosud nejsou známy žádné nové nebo vědecké poznatky, které by zpochybňovaly pozitivní hodnocení rizik spojených s užíváním," řekla mluvčí firmy Astrid Kranzová. Francouzská ANSM prý firmu o zákazu přímo neinformovala. Bayer se nyní pokusí s francouzským úřadem navázat dialog.

Zmíněné čtyři ženy údajně svého času zemřely na trombózu žil. V dalších 125 případech byly podle ANSM v žilách nebo tepnách uživatelek registrovány nesmrtelné krevní sraženiny. Podle francouzského úřadu je u uživatelek pilulky Diane 35 čtyřnásobné riziko onemocnění trombózou žil.

V Německu přípravek nesmí být předepisován jako antikoncepční pilulka, ale jen jako lék při hormonálních poruchách.

Autoři: ,