Neděle 2. října 2022, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Francouzi v karanténě přibrali v průměru 2,5 kilogramu, ukázal průzkum

Zdraví

  5:48
PAŘÍŽ - Více než polovina Francouzů od 17. března, kdy začala v jejich zemi platit karanténní opatření, přibrala na váze. Vyplývá to z průzkumu agentury Ifop, který dnes zveřejnil list Le Parisien. V průměru přitom po sedmi týdnech karantény ukazuje Francouzům osobní váha o 2,5 kilogramu více než dřív.
Tloušťka - ilustrační foto.

Tloušťka - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Přírůstek hmotnosti spojený se změnou způsobu života v době pandemie covidu-19 zaznamenalo podle studie 57 procent Francouzů. Dalších 29 procent jich nicméně pozorovalo úbytek na váze.

„Přírůstek hmotnosti není sám o sobě problémem a dal se čekat v souvislosti se stresem a omezeným výdejem energie,“ uvedl Quentin Molinié z ústavu pro výživu Darwin Nutrition. „Více času doma znamená více času stráveného přípravou jídla, ale také více příležitostí k mlsání,“ dodal.

Zvýšení tělesné hmotnosti souvisí podle ankety mimo jiné s několika novými zvyky, které se u Francouzů rozvinuly v době celostátní karantény. Zhruba dvě pětiny z nich si „více než dříve“ dopřávají aperitivu a pětina jich konzumovala v uplynulých týdnech více čokolády.

Čokoláda - ilustrační foto.

Nejvíce přitom podle studie přibírali v karanténě lidé chudší, lidé, kteří přišli kvůli omezením o práci, lidé s nižším dosaženým vzděláním a ti, kteří s kily navíc již dříve bojovali. Vliv na růst hmotnosti mělo také to, s kým Francouzi bydlí. Častěji totiž přibírali lidé, kteří sdílí domácnost s vícero členy rodiny.

Padesát šest procent respondentů v průzkumu agentury Ifop, kterého se zúčastnily 3000 lidí, nicméně ujišťovalo, že chtějí po konci opatření proti šíření koronaviru jíst opět zdravěji. První fáze uvolňování omezení se chystá již na pondělí.

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat