Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Francouzi v karanténě přibrali v průměru 2,5 kilogramu, ukázal průzkum

Zdraví

  5:48
PAŘÍŽ - Více než polovina Francouzů od 17. března, kdy začala v jejich zemi platit karanténní opatření, přibrala na váze. Vyplývá to z průzkumu agentury Ifop, který dnes zveřejnil list Le Parisien. V průměru přitom po sedmi týdnech karantény ukazuje Francouzům osobní váha o 2,5 kilogramu více než dřív.
Tloušťka - ilustrační foto.

Tloušťka - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Přírůstek hmotnosti spojený se změnou způsobu života v době pandemie covidu-19 zaznamenalo podle studie 57 procent Francouzů. Dalších 29 procent jich nicméně pozorovalo úbytek na váze.

„Přírůstek hmotnosti není sám o sobě problémem a dal se čekat v souvislosti se stresem a omezeným výdejem energie,“ uvedl Quentin Molinié z ústavu pro výživu Darwin Nutrition. „Více času doma znamená více času stráveného přípravou jídla, ale také více příležitostí k mlsání,“ dodal.

Zvýšení tělesné hmotnosti souvisí podle ankety mimo jiné s několika novými zvyky, které se u Francouzů rozvinuly v době celostátní karantény. Zhruba dvě pětiny z nich si „více než dříve“ dopřávají aperitivu a pětina jich konzumovala v uplynulých týdnech více čokolády.

Čokoláda - ilustrační foto.

Nejvíce přitom podle studie přibírali v karanténě lidé chudší, lidé, kteří přišli kvůli omezením o práci, lidé s nižším dosaženým vzděláním a ti, kteří s kily navíc již dříve bojovali. Vliv na růst hmotnosti mělo také to, s kým Francouzi bydlí. Častěji totiž přibírali lidé, kteří sdílí domácnost s vícero členy rodiny.

Padesát šest procent respondentů v průzkumu agentury Ifop, kterého se zúčastnily 3000 lidí, nicméně ujišťovalo, že chtějí po konci opatření proti šíření koronaviru jíst opět zdravěji. První fáze uvolňování omezení se chystá již na pondělí.