Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fyzioterapeutka: Příprava je důležitá, únava kazí techniku běhu a zvyšuje riziko zranění

Zdraví

  7:08
PRAHA - Vydat se na maraton nebo jakýkoliv jiný závod bez patřičné přípravy je nebezpečné, varuje fyzioterapeutka Dagmar Mostecká. S únavou se zhoršuje technika běhu. Bez tréninku úbytek sil přichází rychleji, takže nešetrným stylem běží člověk déle a roste riziko zranění, dodává. Mohou na to doplatit i někteří z tisíců běžců, kteří se za týden postaví na start maratonu v Praze.

Běhání (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Mostecká na konci roku 2010 založila vlastní rehabilitační centrum. Její metody jsou založeny na přístupu vycházejícím z přirozené hybnosti člověka a řeší příčinu potíží, který používá i zřejmě nejznámější fyzioterapeut v Česku Pavel Kolář. V centru se věnuje také analýze běhu a nácviku správného běžeckého stylu.

Nejčastější chybou je podle ní obecně příliš dlouhý krok, ať už běžec dopadá na patu nebo se snaží dopadat na špičku. Lidé také často v běhu takzvaně sedí, tedy s každým došlapem klesají dolů. Obecně se poměrně často objevuje také špatná práce kyčlí, která vede ke kroucení pánví. „To je velmi nepříznivý stav pro bederní páteř, která je špatně stabilizovaná a tedy přetěžovaná,“ říká fyzioterapeutka.

Kritická třicítka

Tyto nešvary ale není podle ní tak těžké odstranit na rozdíl od individuálních odchylek vedoucích k asymetrickému používání nohou, jako je například skolióza páteře. Špatná technika se neprojevuje okamžitou bolestí. „Tělo vydrží poměrně hodně, takže i když děláme chyby, nemusí nás zranění z přetížení dlouhou dobu trápit, i když se už půda pro něj vytváří,“ říká Mostecká.

Většinou se potíže objevují po třicátém roce věku. „To je trochu ošemetné, protože běžec si zvykl na to, že nemá problém, a je tedy těžké pochopit, že tělo ho už dál nenechá tímto způsobem pokračovat a musí něco změnit,“ poznamenává. Správná technika je tudíž klíčová hlavně pro to, jak dlouho bude moci člověk sportovat bez potíží.

Rychlost napravení techniky běhu je závislá na individuální schopnosti motorického učení. Změnu běhu je podle Mostecké nejlepší nacvičit na běžeckém páse, kde nejsou žádné nerovnosti a rušivé prvky. Pokud se cílená cvičení provádějí denně, a k tomu navíc před během a po běhu, je změna možná už za několik týdnů.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

eMimino si objednalo jídlo od Family Marketu. Co jste si všechno uvařili?
eMimino si objednalo jídlo od Family Marketu. Co jste si všechno uvařili?

10 testerek z eMimina otestovalo v průběhu května služby českého specialisty na kvalitní mrazené produkty Family Market. Byly spokojené s...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat