Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 12 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Fyzioterapeutka: Příprava je důležitá, únava kazí techniku běhu a zvyšuje riziko zranění

Běhání (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Běhání (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Vydat se na maraton nebo jakýkoliv jiný závod bez patřičné přípravy je nebezpečné, varuje fyzioterapeutka Dagmar Mostecká. S únavou se zhoršuje technika běhu. Bez tréninku úbytek sil přichází rychleji, takže nešetrným stylem běží člověk déle a roste riziko zranění, dodává. Mohou na to doplatit i někteří z tisíců běžců, kteří se za týden postaví na start maratonu v Praze.

Mostecká na konci roku 2010 založila vlastní rehabilitační centrum. Její metody jsou založeny na přístupu vycházejícím z přirozené hybnosti člověka a řeší příčinu potíží, který používá i zřejmě nejznámější fyzioterapeut v Česku Pavel Kolář. V centru se věnuje také analýze běhu a nácviku správného běžeckého stylu.

Nejčastější chybou je podle ní obecně příliš dlouhý krok, ať už běžec dopadá na patu nebo se snaží dopadat na špičku. Lidé také často v běhu takzvaně sedí, tedy s každým došlapem klesají dolů. Obecně se poměrně často objevuje také špatná práce kyčlí, která vede ke kroucení pánví. „To je velmi nepříznivý stav pro bederní páteř, která je špatně stabilizovaná a tedy přetěžovaná,“ říká fyzioterapeutka.

Kritická třicítka

Tyto nešvary ale není podle ní tak těžké odstranit na rozdíl od individuálních odchylek vedoucích k asymetrickému používání nohou, jako je například skolióza páteře. Špatná technika se neprojevuje okamžitou bolestí. „Tělo vydrží poměrně hodně, takže i když děláme chyby, nemusí nás zranění z přetížení dlouhou dobu trápit, i když se už půda pro něj vytváří,“ říká Mostecká.

Většinou se potíže objevují po třicátém roce věku. „To je trochu ošemetné, protože běžec si zvykl na to, že nemá problém, a je tedy těžké pochopit, že tělo ho už dál nenechá tímto způsobem pokračovat a musí něco změnit,“ poznamenává. Správná technika je tudíž klíčová hlavně pro to, jak dlouho bude moci člověk sportovat bez potíží.

Rychlost napravení techniky běhu je závislá na individuální schopnosti motorického učení. Změnu běhu je podle Mostecké nejlepší nacvičit na běžeckém páse, kde nejsou žádné nerovnosti a rušivé prvky. Pokud se cílená cvičení provádějí denně, a k tomu navíc před během a po běhu, je změna možná už za několik týdnů.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.