Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Fyzioterapeutka: Příprava je důležitá, únava kazí techniku běhu a zvyšuje riziko zranění

Běhání (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Běhání (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Vydat se na maraton nebo jakýkoliv jiný závod bez patřičné přípravy je nebezpečné, varuje fyzioterapeutka Dagmar Mostecká. S únavou se zhoršuje technika běhu. Bez tréninku úbytek sil přichází rychleji, takže nešetrným stylem běží člověk déle a roste riziko zranění, dodává. Mohou na to doplatit i někteří z tisíců běžců, kteří se za týden postaví na start maratonu v Praze.

Mostecká na konci roku 2010 založila vlastní rehabilitační centrum. Její metody jsou založeny na přístupu vycházejícím z přirozené hybnosti člověka a řeší příčinu potíží, který používá i zřejmě nejznámější fyzioterapeut v Česku Pavel Kolář. V centru se věnuje také analýze běhu a nácviku správného běžeckého stylu.

Nejčastější chybou je podle ní obecně příliš dlouhý krok, ať už běžec dopadá na patu nebo se snaží dopadat na špičku. Lidé také často v běhu takzvaně sedí, tedy s každým došlapem klesají dolů. Obecně se poměrně často objevuje také špatná práce kyčlí, která vede ke kroucení pánví. „To je velmi nepříznivý stav pro bederní páteř, která je špatně stabilizovaná a tedy přetěžovaná,“ říká fyzioterapeutka.

Kritická třicítka

Tyto nešvary ale není podle ní tak těžké odstranit na rozdíl od individuálních odchylek vedoucích k asymetrickému používání nohou, jako je například skolióza páteře. Špatná technika se neprojevuje okamžitou bolestí. „Tělo vydrží poměrně hodně, takže i když děláme chyby, nemusí nás zranění z přetížení dlouhou dobu trápit, i když se už půda pro něj vytváří,“ říká Mostecká.

Většinou se potíže objevují po třicátém roce věku. „To je trochu ošemetné, protože běžec si zvykl na to, že nemá problém, a je tedy těžké pochopit, že tělo ho už dál nenechá tímto způsobem pokračovat a musí něco změnit,“ poznamenává. Správná technika je tudíž klíčová hlavně pro to, jak dlouho bude moci člověk sportovat bez potíží.

Rychlost napravení techniky běhu je závislá na individuální schopnosti motorického učení. Změnu běhu je podle Mostecké nejlepší nacvičit na běžeckém páse, kde nejsou žádné nerovnosti a rušivé prvky. Pokud se cílená cvičení provádějí denně, a k tomu navíc před během a po běhu, je změna možná už za několik týdnů.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.