2. června 2014 6:20 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Jak vyzrát na únavu? Vyhněte se nejčastějším mýlkám

Zimní změna času prý prospívá zdraví | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zimní změna času prý prospívá zdraví | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Víte, že vás jablko po ránu probere účinněji než šálek kávy? Nebo že vlažná sprcha lépe osvěží váš organismus než studená? O několika možnostech, jak dodat tělu více energie, píše francouzský server Gentside.

Šálek kávy vám po ránu nepomůže nabrat síly. Ranní káva se sice obvykle považuje za nejúčinnější prostředek k odstartování dne v plné formě, ale není nejúčinnějším dodavatelem energie. Kofein vás mentálně povzbudí, ale na fyzický stav nemá téměř žádný vliv. Místo kávy si po ránu raději dejte jablko, jehož ovocný cukr vám energii dodá.

ČTĚTE TAKÉ:

Potravinové doplňky nejsou zázračným všelékem. Cucáte pastilky s vitamínem C jako bonbony a očekáváte, že se budete cítit lépe. Nicméně některé tyto prostředky ve vysokých dávkách (železo, hořčík, vitamín B a E) mohou být podle četných studií pro zdraví škodlivé. Místo toho, abyste dodávali vitamíny a další nezbytné látky organismu uměle, zvolte přirozenou cestu.

Vlažná sprcha osvěží, nikoli studená

Studená sprcha stimuluje krevní oběh a zvyšuje svalové napětí, ale zároveň snižuje tělesnou teplotu a tím připravuje tělo na spánek. Místo toho si dejte sprchu vlažnou, o 38 stupních Celsia, která povzbuzuje organismus, netrvá-li déle než deset minut. To je dobrá zpráva pro zimomřivé.

Po velkém jídle se tělo unaví

Bohatýrské jídlo vám pro získání energie nepomůže. I když jste v pokušení dát si po půldenním hladovění pořádné jídlo, není to dobrý nápad. Nutí to organismus pracovat víc, než je nezbytné, a tím pak jen pocítíte další únavu. Buďte tedy u jídla rozumní a položte příbor, jakmile máte pocit sytosti.

Siesta musí být krátká

Dlouhá polední siesta nevede k odpočinku. Naopak jste po probuzení z ní ještě více ospalí a navíc to může narušit váš spánkový rytmus. Zvolte krátkou siestu, maximálně 20 minut. Pak završíte den v plné formě.

Nebojte se tuků, pomáhají mozku

Nepomůže vám ani to, jestliže budete vynechávat z potravy tuky. Vyhýbání se tučným jídlům se může stát až posedlostí v době, kdy se chystáte s nadcházejícím létem obléci do plavek. Ovšem některé mastné kyseliny, jako jsou polynenasycené, omega 3 a omega 6, jsou nezbytné pro fungování mozku a k obnově buněk. Místo obvyklého rychlého občerstvení dávejte přednost potravinám bohatým na polynenasycené mastné kyseliny, které si tělo samo nevyrábí.

Energetický nápoj nedodává energii

Energetické nápoje opravdu energii nedodávají. Studie agentury Anses z roku 2012 prokázala, že mohou vyvolat srdeční nebo nervová onemocnění. Nepleťte si však energetické a energizující nápoje, které se vyrábějí pro sportovce.

Sportem ku zdraví

Sport nevyčerpává. Jste-li vyčerpaní, když jste dobíhali autobus, není to tím, že by vás unavila tělesná námaha, ale tím, že dost netrénujete. Jestliže je sport zpočátku unavující, pak dopamin, serotonin, endorfin a adrenalin, které se při něm uvolňují, ovlivňují náš stav a dodávají nám stále více energie. Věnujte se tedy pravidelně fyzické aktivitě a zvykejte postupně tělo na námahu.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝVOJÁŘ C++ WINDOWS API

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 40 000 - 70 000 Kč