Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kvůli globálnímu oteplování se může rozšířit malárie, tvrdí vědci

Zdraví

  7:48
LONDÝN - Globální oteplování by mohlo vést k výraznému nárůstu onemocnění malárií ve výše položených a hustě obydlených oblastech Afriky a Jižní Ameriky. Vyplývá to ze studie vědců z Velké Británie a USA, kterou zveřejnila vědecká revue Science.

Komár rodu Anopheles, který je přenašečem malárie foto: CDC/Wikimedia

Podle autorů přináší studie jasné důkazy, že v teplejších letech se malárie přenášená moskyty rozšiřuje do vyšších nadmořských výšek a když se teploty sníží, vrací se do níže položených oblastí.

Vědci z Londýnské školy hygieny a tropické medicíny (LSHTM) a z univerzity v Michiganu sledovali výskyt malárie mezi lety 1990 a 2005 na západě Kolumbie a v letech 1993 až 2005 v centrální oblasti Etiopie. Údaje pak porovnali s vývojem teploty v těchto regionech.

Nepopiratelný důkaz o vlivu klimatu

Vědci přitom brali v úvahu faktory ovlivňující výskyt malárie, jako jsou programy na hubení komárů, rezistence vůči antimalarikům a srážkové výkyvy. Studie přesto přinesla "jasný a jednoznačný signál, který je možné vysvětlit jen teplotními změnami". "Je to nepopiratelný důkaz o vlivu klimatu," řekla Mercedes Pascualová z univerzity v Michiganu.

  • Již dříve se mluvilo o tom, že výskyt malárie souvisí s teplotními výkyvy.
  • Někteří vědci ale tvrdí, že zlepšení v sociální a ekonomické situaci a účinné programy proti moskytům šířícím malárii případné důsledky změny klimatu neutralizují.

Ukazuje to, že s pokračujícím globálním oteplováním se malárie bude šířit do hor a do výše položených oblastí, řekl Menno Bouma z LSHTM. A protože obyvatelé těchto oblastí nebyli vystaveni malárii a nemají vůči ní imunitu, budou mimořádně náchylní k těžkým a smrtelným případům nemoci, dodal.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se ročně nakazí malárií asi 220 milionů lidí. V roce 2010 to bylo 219 milionů, z nichž 660.000 zemřelo - většina v subsaharské Africe. Nicméně tato čísla jsou jen přibližná, protože malárie postihuje z velké části chudé venkovské oblasti a podle některých expertů může být počet obětí malárie až dvojnásobný.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat