8. března 2014 7:48 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Kvůli globálnímu oteplování se může rozšířit malárie, tvrdí vědci

Komár rodu Anopheles, který je přenašečem malárie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Komár rodu Anopheles, který je přenašečem malárie | foto: CDC/Wikimedia

LONDÝN Globální oteplování by mohlo vést k výraznému nárůstu onemocnění malárií ve výše položených a hustě obydlených oblastech Afriky a Jižní Ameriky. Vyplývá to ze studie vědců z Velké Británie a USA, kterou zveřejnila vědecká revue Science.

Podle autorů přináší studie jasné důkazy, že v teplejších letech se malárie přenášená moskyty rozšiřuje do vyšších nadmořských výšek a když se teploty sníží, vrací se do níže položených oblastí.

Vědci z Londýnské školy hygieny a tropické medicíny (LSHTM) a z univerzity v Michiganu sledovali výskyt malárie mezi lety 1990 a 2005 na západě Kolumbie a v letech 1993 až 2005 v centrální oblasti Etiopie. Údaje pak porovnali s vývojem teploty v těchto regionech.

Nepopiratelný důkaz o vlivu klimatu

Vědci přitom brali v úvahu faktory ovlivňující výskyt malárie, jako jsou programy na hubení komárů, rezistence vůči antimalarikům a srážkové výkyvy. Studie přesto přinesla "jasný a jednoznačný signál, který je možné vysvětlit jen teplotními změnami". "Je to nepopiratelný důkaz o vlivu klimatu," řekla Mercedes Pascualová z univerzity v Michiganu.

  • Již dříve se mluvilo o tom, že výskyt malárie souvisí s teplotními výkyvy.
  • Někteří vědci ale tvrdí, že zlepšení v sociální a ekonomické situaci a účinné programy proti moskytům šířícím malárii případné důsledky změny klimatu neutralizují.

Ukazuje to, že s pokračujícím globálním oteplováním se malárie bude šířit do hor a do výše položených oblastí, řekl Menno Bouma z LSHTM. A protože obyvatelé těchto oblastí nebyli vystaveni malárii a nemají vůči ní imunitu, budou mimořádně náchylní k těžkým a smrtelným případům nemoci, dodal.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se ročně nakazí malárií asi 220 milionů lidí. V roce 2010 to bylo 219 milionů, z nichž 660.000 zemřelo - většina v subsaharské Africe. Nicméně tato čísla jsou jen přibližná, protože malárie postihuje z velké části chudé venkovské oblasti a podle některých expertů může být počet obětí malárie až dvojnásobný.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!