21. srpna 2012 15:49 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Zdravější Češi by ušetřili 30 miliard, ministr podpoří sport dětí

Hřiště - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hřiště - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Ročně až 30 miliard korun by české zdravotnictví podle ministra Leoše Hegera (TOP 09) ušetřilo, kdyby Češi žili zdravěji. Jen léčba nemocí z kouření stojí osm miliard ročně. Zkušenosti s ním má přes polovinu třináctiletých a tři čtvrtiny patnáctiletých.

Nadváhou či obezitou trpí pětina chlapců a desetina dívek, tři čtvrtiny si kila navíc přenesou do dospělosti. Tři čtvrtiny českých dětí nemá ani hodinu pohybové aktivity denně, u počítače ale sedí denně dvě hodiny.

Ministr v úterý novinářům řekl, že chce ozdravit životní styl českých dětí, jehož nezdravost potvrdila nedávno zveřejněná mezinárodní studie. Heger to chce změnit, proto připravuje novou koncepci prevence nemocí a ochrany a podpory zdraví.

Důraz na prevenci

V příštím roce také podpoří 280 miliony korun projekty prevence a zdravého životního stylu, částku získal z evropských fondů a státního rozpočtu.

Heger chce snížit dostupnost cigaret a alkoholu pro děti a zakázat kouření v restauracích a na veřejných místech, připravil zpřísňující zákon. Chce podpořit sportování dětí, ve sportu vidí nejpřirozenější a nejdostupnější prevenci v péči o zdraví. Líbí se mu britský plán zavést místo dvou hodin tělocviku ve školách dvě hodiny sportu denně. Bude za tento plán lobbovat i v Česku.

ČTĚTE VÍCE:

"Český národ a jeho zdravotní stav tak trochu klesá ke dnu, musíme se více starat o zdravotní stav, sport v tom může udělat velký kus práce," řekl ministr, jehož velkým koníčkem je veslování. Na české veslaře se jel podívat i na olympijské hry do Londýna.

Málo peněz do sportu

"Studie, kterou si dal zpracovat Český olympijský výbor, ukázala nejen to, že české děti nesportují, ale i to, že sport má u nás špatné finanční zázemí, přičemž peníze do sportu stále klesají," doplnil místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Heger potvrdil, že v rámci ČR chce pomoci při definování dlouhodobé podpory sportu, včetně jeho financování. "Současná situace totiž není optimální, což se zpětně odráží na zdraví celé naší populace," shrnul.

Lidovky.cz, ČTK

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...