12. ledna 2010 8:52 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Hit těhotných Rusek: návštěvy Ermitáže, které uklidňují děti

Těhotenství - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těhotenství - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PETROHRAD Je umění k něčemu dobré? Pro stovky mladých ruských rodiček zní odpověď na tuto filozofickou otázku "ano". Jejich děťátka i ony samy se učí harmonii v prestižních muzeích Petrohradu, napsala agentura AFP.

"Říká se, že se má těhotná žena dívat na hezké věci. Jsem si jistá, že tyto kurzy udělají dobře nejen mně, ale také mému děťátku," říká pětadvacetiletá Maša Zverevová, která čeká šťastnou událost na jaře.

Jak si usmyslila, tak také udělala. Nyní mezi dvěma návštěvami u lékaře prochází Ruským muzeem a navštěvuje kurzy umění, stejně jako desítky dalších mladých Petrohraďanek v naději.

"Objevila jsem reklamu na program 'Poznejte před porodem krásu' při návštěvě u gynekologa a zdálo se mi to zajímavé," vysvětluje mladá žena, jež v manželově doprovodu prochází sály Ruského muzea, svatostánku ruského malířství v bývalé metropoli carského Ruska.

Ermitáž (Sankt Petěrburg)

V tomto prestižním muzeu, které v roce 1898 založil car Mikuláš II., nalezneme soubor vynikajícím způsobem restaurovaných ikon vedle moderních a avantgardních maleb Kandinského, Chagalla či Maleviče.

V malém sále, kde jsou vystaveny ikony, poslouchá svou průvodkyni dvacítka těhotných žen, s bříškem poněkud vystrčeným a s pohledem velmi pozorným.

Pak se vydávají do sálu portrétů z 18. století a objevují historii starých okázalý rób. O hodinu později některé z nich hledají místo, kam by si mohly sednout, ale většina z nich zůstává bez zjevného přemáhání stát.

Umění harmonizuje

Kurzy jsou věnovány nejrůznějším tématům: "Matka a dítě v malířství a sochařství", "Ženský portrét", "Ruská krajina", "Vliv barev na člověka".

Podle gynekoložky Mariny Komovové, která program iniciovala, to těhotným ženám pomáhá prostřednictvím pozitivního duševního rozpoložení zlepšovat fyzickou kondici. "Je zjevné, že umělecké objekty mají na člověka harmonizující vliv," tvrdí.

Kurzy umění nejen rozšiřují intelektuální obzor budoucích maminek, ale mají také vliv na mozek dětí v prenatálním období, soudí gynekoložka.

"Je to zvláštní, ale pěti nebo šestiměsíční děti, jejichž matky navštěvovaly naše kurzy umění a nyní se na nás někdy přicházejí podívat, přestanou v okamžiku, kdy uslyší hlas průvodkyně, plakat," ujišťuje Marina Komovová.

Poslední den Pompejí od Karla Brjullova

Od roku 2006. kdy byl program zahájen, se jej zúčastnilo již několik stovek nastávajících maminek. Podle názoru průvodkyně Natalji Kuzněcovové jsou k němu velmi vnímavé.

"Samozřejmě mám vždy na mysli, k jakému publiku se obracím: dávám přednost sálům, kde jsou lavičky, a neukazuji jim takové obrazy, jako jsou Neronova smrt od Vasilije Smirnova nebo Poslední den Pompejí od Karla Brjullova," zdůrazňuje paní Kuzněcovová.

"Je to velmi příjemné a zábavné, radím to všem nastávajícím maminkám," podotýká dvaadvacetiletá Gajane Akopovová.

"Pozoruji navíc, že na to moje děťátko reaguje. Zdá se mi, že dává přednost ženským portrétům, snad právě proto, že to je chlapeček," směje se s rukou na zakulaceném bříšku.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!