Pondělí 8. března 2021svátek má Gabriela -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Homolka chce investovat v příštích třech letech 650 milionů korun

Nemocnice Na Homolce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nemocnice Na Homolce | foto: Hynek GlosLidové noviny

PRAHA Pražská Nemocnice Na Homolce plánuje v příštích třech letech investice za 650 milionů korun. Pořídit by letos chtěla například novou magnetickou rezonanci, přístroje pro operace mozku nebo na měření sluchu při operacích nádorů vnitřního ucha. Investovat chce i do rekonstrukce oddělení chirurgie s navýšením jeho kapacity, informovala v tiskové zprávě.

Podle poslední zveřejněné výroční zprávy z roku 2018 měla nemocnice hospodářský výsledek 98 milionů korun. Celkem hospodařila zhruba s 3,5 miliardy korun.

Současný ředitel nemocnice Petr Polouček nastoupil v listopadu 2018, podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) mělo být jeho prioritou nastavení transparentního hospodaření, pravidel pro zadávání veřejných zakázek a analýza dodavatelských vztahů.

Loni se podle mluvčí nemocnice Martiny Dostálové obměnili klíčoví členové managementu a vedení se zaměřilo na zlepšování finančního zdraví nemocnice, které pak umožnilo vyšší investice. „Jsou hrazené z vlastních zdrojů, které umožní další technologický rozvoj. V plánu jsou i další investice, do rekonstrukcí, přístaveb a energetických opatření, v řádu několika stovek milionů korun, které mají být financovány z více zdrojů,“ uvedla mluvčí.

Letos nemocnice koupí například magnetickou rezonanci, která slouží k zobrazení vnitřních orgánů. Současná pracuje už dvacet let. „Máme v úmyslu ji vyměnit za nový, zcela moderní přístroj, který bude sloužit jak klinické praxi, tak vědeckým účelům,“ sdělil primář oddělení radiodiagnostiky Josef Vymazal. Od výzkumu obrazů z přístroje chtějí zapojit umělou inteligenci. „Počítače budou člověku stále více ku pomoci v interpretaci složitých algoritmů, na které lidský mozek v rychlém úsudku nestačí,“ dodal.

Robotická chirurgie

Koncem loňského roku nemocnice získala nový Leksellův gama nůž, na jehož předchůdce Češi vybírali peníze na začátku 90. let ve sbírce Konto Míša. Nový vyšel na 20 milionů. „Umožní rozšířit spektrum indikací na větší nádory, které jsme doposud nemohli jednorázově ošetřit. Nový model pomocí termoplastické masky umožní ošetřit větší nádory v několika sezeních. Ani v krajních případech nebude léčba trvat déle než pět dní,“ vysvětlil primář oddělení stereotaktické a radiační neurochirurgie Roman Liščák.

V posledních dvou letech se nemocnice podle primáře neurologie Martina Kováře stala největším pražským a středočeským centrem v počtu pacientů s mozkovou mrtvicí léčených mechanicky, takzvaným katetrizačním odstraněním sraženiny uzavírající mozkovou tepnu.

Pomocí zavádění katetru skrze velkou cévu až do srdce léčí nemocnice podle primáře kardiologie Petra Neužila také srdeční arytmie nebo opravuje srdeční chlopně. Začala také s implantacemi elektrod do mozku pacientů s epilepsií nebo Parkinsonovou nemocí.

Chirurgické oddělení se zaměřuje na minimalizaci invazivity operací a robotickou chirurgii. „Plánujeme v roce 2020 zvýšit procento miniinvazivních operací tlustého střeva a konečníku na 80 procent všech operovaných pacientů,“ uvedl primář Ronald Pospíšil. Časté už jsou robotické operace v urologii, například u nádorů prostaty.

Operace slinivky i žlučových cest

Více se na Homolce zaměří i na operace slinivky, žlučových cest nebo štítné žlázy. „Rozšíření spektra operačních výkonů je v souladu s plánovaným navýšením lůžkové i ambulantní kapacity oddělení,“ dodal.

Nemocnice se před Poloučkovým nástupem potýkala s finančními problémy, podle dříve zveřejněného auditu vynaložila nehospodárně 3,4 miliardy korun, tedy prakticky svůj roční rozpočet. Kvůli výsledkům ministerské kontroly v červenci 2018 rezignoval jeho předchůdce Ivan Oliva. Do nemocnice nastupoval jako krizový manažer, který měl finance stabilizovat po odchodu ředitele Vladimíra Dbalého, jehož působení v nemocnici řeší i soudy. Za úplatky a manipulaci s veřejnými zakázkami dostal zatím nepravomocně devět a 8,5 roku vězení, třetí kauza zatím nebyla uzavřena.

Kdo staví vilu na Babě? Muž s vazbami na sponzory Zemanovy kampaně

Známý Romana Janouška Luboš Pašek buduje dům ve funkcionalistické čtvrti Baba. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nová prosklená vila na vrchu Baba v Praze budí zájem místních i turistů. Dům patří firmě Luboše Paška, který je...

Ano, Češi byli nejlepší! říká zámořský expert o časech, kdy i Kanada žárlila

Craig Button | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Omlouvá se při vzpomínce na nezdar Pavla Patery v Dallasu. Zápasy proti Buffalu s Dominikem Haškem v brance přirovnává...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou
Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou

S tekutým pokračovacím mlékem HiPP BIO Combiotik® si nyní mohou maminky odpočinout, krmení miminka totiž zvládnou i tatínkové. Ideální je také na...