Čtvrtek 9. února 2023, svátek má Apolena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hradecká nemocnice je téměř nekuřácká. Chce pomoci kuřákům od závislosti

Zdraví

  7:00
HRADEC KRÁLOVÉ - Kromě několika vyhrazených míst pro kuřáky platí od neděle v areálu Fakultní nemocnice v Hradci Králové zákaz kouření. Hradecká nemocnice omezením kouření chce pomoci kuřákům zbavit se jejich závislosti. Informoval o tom lékařský náměstek ředitele hradecké nemocnice Jaroslav Malý.
Ilustrační foto: Lékaři

Ilustrační foto: Lékaři foto: Shutterstock

Nejlepší nemocnice je podle průzkumu v Českých Budějovicích

Nemocnice záměr zakázat kouření oznámila loni na podzim, letos na začátku roku vybudovala místa pro kuřáky a spustila informační kampaň. „Mám pocit, že to lidem příliš nevadí a když to odhadnu, tak 95 procent lidí chodí kouřit tam, kam má a těch zbývajících pět procent lidí ještě přesvědčíme,“ řekl Malý. Nemocnice podle něj nebude za porušení zákazu zatím užívat sankce.

Fakultní nemocnice na konci loňského roku otevřela poradnu pro odvykání kouření. „Zájemců o služby poradny máme docela dost, je plná až do června. Problém je zatím s tím, že má zatím relativně krátkou provozní dobu a my jednáme o možnostech jejího prodloužení,“ řekl Malý.

Poradnou už prošly desítky zaměstnanců nemocnice. Podle ankety provedené nemocnicí kouří zhruba třetina z téměř pěti tisíc zaměstnanců zdravotnického zařízení. „Z výsledků vyplývá, že méně kouří lékaři a vysokoškoláci, nejvíce kouří sanitáři a zaměstnanci na pomocných pozicích,“ poznamenal Malý.

V hradecké fakultní nemocnici ještě loni kouřili zaměstnanci i pacienti bez omezení, například přímo u vstupů do některých pavilonů či u stánků s občerstvením. Zákaz kouření platí například v Oblastní nemocnici v Náchodě. V rychnovské nemocnici, která pod ní spadá, je kouření možné pouze na vyhrazených místech. Loni v říjnu omezila kouření v areálu například i nemocnice v Krnově na Bruntálsku.

Autor:

Nedělají jen kosmetiku: Ochutnaly jsme sypané čaje od Manufaktury
Nedělají jen kosmetiku: Ochutnaly jsme sypané čaje od Manufaktury

Svěží limonády jsou doslova k nezaplacení v horkém létě, ale právě teď v zimě vás krásně zahřeje teplý šálek dobrého čaje. Čajová sezóna je na...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat