Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 9 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Hradecká nemocnice je téměř nekuřácká. Chce pomoci kuřákům od závislosti

Ilustrační foto: Lékaři | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto: Lékaři | foto: Shutterstock

HRADEC KRÁLOVÉ Kromě několika vyhrazených míst pro kuřáky platí od neděle v areálu Fakultní nemocnice v Hradci Králové zákaz kouření. Hradecká nemocnice omezením kouření chce pomoci kuřákům zbavit se jejich závislosti. Informoval o tom lékařský náměstek ředitele hradecké nemocnice Jaroslav Malý.

Nemocnice záměr zakázat kouření oznámila loni na podzim, letos na začátku roku vybudovala místa pro kuřáky a spustila informační kampaň. „Mám pocit, že to lidem příliš nevadí a když to odhadnu, tak 95 procent lidí chodí kouřit tam, kam má a těch zbývajících pět procent lidí ještě přesvědčíme,“ řekl Malý. Nemocnice podle něj nebude za porušení zákazu zatím užívat sankce.

Fakultní nemocnice na konci loňského roku otevřela poradnu pro odvykání kouření. „Zájemců o služby poradny máme docela dost, je plná až do června. Problém je zatím s tím, že má zatím relativně krátkou provozní dobu a my jednáme o možnostech jejího prodloužení,“ řekl Malý.

Poradnou už prošly desítky zaměstnanců nemocnice. Podle ankety provedené nemocnicí kouří zhruba třetina z téměř pěti tisíc zaměstnanců zdravotnického zařízení. „Z výsledků vyplývá, že méně kouří lékaři a vysokoškoláci, nejvíce kouří sanitáři a zaměstnanci na pomocných pozicích,“ poznamenal Malý.

V hradecké fakultní nemocnici ještě loni kouřili zaměstnanci i pacienti bez omezení, například přímo u vstupů do některých pavilonů či u stánků s občerstvením. Zákaz kouření platí například v Oblastní nemocnici v Náchodě. V rychnovské nemocnici, která pod ní spadá, je kouření možné pouze na vyhrazených místech. Loni v říjnu omezila kouření v areálu například i nemocnice v Krnově na Bruntálsku.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....